שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  קלינטון בברלין: ההיסטוריה לא הסתיימה ב-1989

  מזכירת המדינה האמריקנית קראה למדינות אירופה לפעול בשיתוף עם ארה"ב כדי למוטט את חומות המאה ה-21. "ההיסטוריה לא הסתיימה עם נפילת החומה, אלא רק החלה"

  מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון קראה הלילה (ב') למדינות אירופה לשלב זרועות ולפעול בשיתוף עם ארצות הברית נגד האיומים הנשקפים לעולם. "עלינו לפעול יחד כדי למוטט את חומות המאה ה-21", אמרה.

   

  ערב יום השנה ה-20 לנפילת חומת ברלין - אירוע שציין את קריסת המחיצות בין מזרח למערב אירופה - קראה קלינטון לתעל את העבודה הקשה, שהביאה לסיום המלחמה הקרה, כדי להתמודד עם אתגרים חדשים - בהם הקנאות הדתית והתחממות האקלים.

   

  20 שנה לנפילת החומה - הסיקור ב-ynet

   

  "כאשר ההיסטוריה מפלחת את הבטון וחוצה מבעד כבלי הקונצרטינה, עלינו להביט קדימה ולא לאחור", אמרה בהתייחס לערב נפילת החומה ב-9 בנובמבר, 1989. "ההיסטוריה לא הגיעה לסיומה בלילה שהחומה נפלה, אלא החלה מחדש".

   

  קלינטון, שעומדת בימים אלה בראש המשלחת האמריקנית לאירועים בברלין, נשאה את הדברים בפני קבוצת נכבדים אמריקנים ואירופאים, אשר העניקו לה את "פרס החירות". הפרס הוענק מטעם המועצה האטלנטית של ציבור האמריקנים - קבוצה המקדמת יחסים טרנס-אטלנטים, בין ארצות הברית לאירופה והמערב.

   

  "הרגע בו נפתחות החגיגות, צריך לבטא קריאה לפעולה ולא רק אזכור של אירועי העבר. אותה קריאה צריכה לדרבן אותנו להמשיך בשיתוף הפעולה, ולבחון דרכים חדשות בהן נוכל להתמודד עם האתגרים שאותה חירות מציבה בפנינו", אמרה.

   

  "אנו חבים זאת לעצמנו, ולאלו שהשתוקקו לאותה חירות ממנה אנו נהנים כיום", הוסיפה. קלינטון שיבחה את שיתוף הפעולה

   בין ארצות הברית למדינות אירופה, שהביא לסיום המשבר הכלכלי כמו גם לנקיטת צעדים בנושא שינויי האקלים. היא ציינה לשבח את התנהלות הכוחות הפועלים באפגניסטן, ואלו הנאבקים בפיראטים מול חופי סומליה. 

   

  את דבריה חתמה בקריאה לשמר את הרוח שליוותה את סוף המלחמה הקרה: "עלינו לגבש שותפות חזקה עוד יותר כדי למוטט את חומות המאה ה-21, ולהתעמת עם אלו הניצבים מאחוריהן - מחבלים מתאבדים, הרוצחים ומשתקים ילדות בדרכן לבית הספר; מנהיגים שמעדיפים את טובתם האישית על פני טובת אנשיהם". באירועים היום בברלין צפויים להשתתף גם אלפי תושבים ותיירים, מנהיגים ומכובדים מכל העולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  לפעול יחד למול האתגרים. קלינטון
  צילום: AP
  נפילת חומת ברלין (ארכיון)
  צילום: AP
  מומלצים