שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מנהל רשות המים: ייתכן שבמס הבצורת היו טעויות

בדיון בכנסת אמר פרופ' אורי שני: "לא הייתי שותף לחוק מס הבצורת, ויכול להיות שהיו בו טעויות... אפשר להגיד על המס הרבה מלים רעות אבל הוא יאפשר לנו לעבור את השנה. צריך להסתכל לאמת בעיניים. התפלה זה דבר נהדר אבל הקמת המתקנים תיקח שלוש שנים"

על רקע הסערה המתחוללת סביב מס הבצורת, השמיע היום (ג') בכנסת מנהל רשות המים, פרופ' אורי שני, מה שנשמע קרוב מאוד להכאה על חטא. "לא הייתי שותף לחוק מס הבצורת, ויכול להיות שהיו בו טעויות. גם אני עושה טעויות כל יום כמי שמקבל הרבה החלטות. עכשיו מסתיים פרק א' בהליך המס. נלמד אותן בזהירות רבה ונגיע למסקנות", אמר שני בדיון מיוחד בנושא משק המים. לאחר הדיון, כשנשאל האם אכן הייתה זו הכאה על חטא, אמר שני שאינו שותף להתרשמות הזו.

 

הדיון היה פאנל מומחים שעסק בשאלה האם אכן ישנו משבר מים בישראל, או שמא מדובר במשבר בניהול הממשלתי של משק המים. שני הרבה לדבר על טעויות אך פחות על פתרונן, ורק הבטיח שמס הבצורת יבוטל אם יהיה "חורף טוב". אבל מה אם יהיה "חורף רע"? שני סבור שאין מנוס מצעדי חירום עד שהמצב ישתפר, בעוד כמה שנים.  

 

 

"במנהיגות צריכים להקריב לטווח קצר כדי להרוויח לטווח ארוך", אמר שני. "אין ספק שגם אנחנו עושים טעויות, אבל תעזרו לנו לעבור את שעת החירום, כדי להגדיל את ההיצע ולהקטין את הביקוש למים. תנו לנו ללמוד מהטעויות. אפשר להגיד על המס הרבה מלים רעות אבל הוא יאפשר לנו לעבור את השנה. צריך להסתכל לאמת בעיניים. התפלה זה דבר נהדר אבל הקמת המתקנים תיקח שלוש שנים".

 

גם על ההעלאה הצפויה במחירי המים דיבר שני. אולי משום שידע שקהל המאזינים אינו אוהד את שליחת היד לכיס הפרטי, נזהר בדבריו. "גם ברפורמה בתעריפים, שתתחיל מחוסר ברירה, נצטרך לעשות שינויים כי היא עניין מורכב. אם יהיו טעויות, נתקן. בינתיים כבר שינינו בה המון", אמר.

 

"כשהתמניתי לתפקיד התברר לי שלא יעזור כל המלל על הממשלות שלא השקיעו בהתפלה אם לא יהיו לנו שמונה מיליארד ש"ח להשקיע בנושא. מאחר שבלתי אפשרי לקבל סכום זה מהתקציב, החלופה היחידה היא להעלות את התעריפים. כל כסף שנקבל מהתקציב יוריד את מחירי המים. אבל אם לא יהיה לנו ממה להשקיע ונפיל את המשימה על תאגידי המים והעיריות, נפיל גם אותם ולא יהיו מים".

 

משבר מים או משבר ניהול ממשלתי?

מי שיזמה את כינוס המומחים היא חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד), ובניגוד לדיונים האחרים שהתקיימו באחרונה בנושא המים, היא הצליחה לארגן דיון רציני ומעמיק. אז האם יש משבר מים או משבר משילות? כל הדוברים סבורים כי שניהם קיימים והדדיים.

 

פרופ' רפי סמיאס, ראש מכון המים בטכניון, אמר כי אחת הבעיות מקורה בתפוקת מפעלי ההתפלה, שמוגבלת בחוזה שלהם למרות שבכוחם להתפיל יותר. משה אבנון, מרכז תחום המים במרכז השלטון המקומי, האשים את פקידי הממשלה, יוזמי מס הבצורת, ש"גרמו להיסטריה מיותרת" בהיותם מנותקים מהשטח. שאול מרידור מאגף התקציבים באוצר, אמר: "אני לא מומחה להתפלה. אני מומחה למספרים. על מים יש לשלם כמו על החשמל והכבלים. גם על מים מהתפלה ישלמו יותר".

 

בסיום הדיון קראה רגב להקפיא את שתי הגזירות - את מס הבצורת ואת העלאת התעריפים: "מישהו טועה או השתגע אם בינואר יהיו לנו מס בצורת והתייקרות תעריפים. מס כפול לא יושת על האזרח. אני מקווה שראש הממשלה יביא להקפאת המס, ולהתייקרות מדורגת של תעריפי המים. לא הצרכן ישלם את המחיר, אם מי שטעו בניהול משק המים עדיין מקבלים משכורות מהמדינה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היו טעויות. נתקן. שני
צילום: מיכה בריקמן, כתום צלמים
מומלצים