שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יש'ך שקל? תערוכת מטבעות עתיקים בירושלים
  כל סוגי המטבעות שנחשפו בחפירות למרגלות הר הבית מוצגים בראשונה לציבור הרחב בגן הארכיאולוגי - מרכז דוידסון. בין השאר מוצג מקבץ נדיר של מטבעות בני 2,000 שנשרפו בתקופת המרד הגדול, שבו חרב המקדש השני

  איך נראו ה"מצלצלים" בארץ ישראל לפני 2,000 שנה? בתערוכה שנפתחת היום (ד') בגן הארכיאולוגי ירושלים - מרכז דוידסון מוצגים בראשונה כל סוגי המטבעות שנחשפו בחפירות למרגלות הר הבית. 

   

  המטבעות שנחשפו בחפירות הרבות במקום ומוצגים בתערוכה, הם עדות חיה ומוחשית לחיי העבר העשירים בירושלים, ולהיותה מוקד עלייה לרגל זה אלפי שנים.

   

  בין השאר, מוצג מקבץ נדיר של מטבעות בני 2,000 שנשרפו בתקופת המרד הגדול של היהודים, שבו חרב בית המקדש השני; מטבעות ייחודיים שנטבעו בתקופה זו בירושלים; ומטבעות שנמצאו בחפירות שונות באזור, ומקורם בשלל מקומות בעולם (מפרס, דרך צפון אפריקה ועד צרפת) - דבר המצביע על מרכזיותה של ירושלים לכל העמים, שביקרו בה כבר לפני אלפי שנים, תוך השארת "מזכרות" בשטח.


  מטבעות המוצגים בתערוכה החדשה (קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)

   

  בתערוכה ניתן להתרשם מהשוני בין המטבעות היהודיים לשאר המטבעות. על פי רוב, אלה לא נשאו בדרך כלל את תמונת השליט - בניגוד למטבעות הפגניים, וזאת בשל הימנעותם משימוש בצלמים ("לא תעשה לך כל פסל וכל תמונה"). בהתאם לכך, במטבעות יהודיים רבים הופיעו מגוון סמלים דוממים כגון זר, שרביט וקסדה.

   

  ממצא נוסף המוצג בראשונה לקהל הרחב הינו מטבע שקל נדיר, שטבעו המורדים בחודשים האחרונים של המלחמה, בשנת 70 לספירה.

   

  כמו כן, במרכז דוידסון מוצג בראשונה שבר מכסה גדול של סרקופג (ארון קבורה), שנמצא בחפירות מצפון לירושלים, ועליו כתובת בכתב מרובע, המאפיין את ימי הבית השני. שבר המכסה מעוצב היטב, ועליו חרותה הכתובת "....בן הכהן הגדול...". בשלהי הבית השני שירתו במקדש כוהנים גדולים רבים, ואין לדעת במי מהכוהנים הגדולים מדובר.

   

  את התערוכה אצרה רשות העתיקות. הכניסה לתערוכה כלולה במחיר כרטיס הכניסה לגן הארכיאולוגי ירושלים - מרכז דוידסון, הממוקם בין שער האשפות לרחבת התפילה של הכותל המערבי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מבקרים במרכז דוידסון
  צילום: סטודיו אבידני
  מומלצים