שתף קטע נבחר

יום הולדת לילדי גן: לא מה שזכרתם

עוגת השוקולד עם הסוכריות נעלמה, והוחלפה בשטיח אדום, תלבושות מתחלפות, מעגל מתופפים ואפילו חגיגת מניקור ומשקאות דמויי שמפניה. התוצאה: הורים יכולים להוציא על חגיגה לילדה בת 5 יותר מ-3,000 שקל. תופעה

האורחים מחכים דרוכים בכניסה. על השטיח האדום, צועדת לעברם נסיכה שמקבלת את פניהם. לצידה בובת ענק מתנפחת. המצלמה מתקתקת. הנסיכה מחלקת מדבקות לקרואיה ורוקדת. פתע פתאום היא הופכת לקוסמת שמנהיגה מופע קסמים ומשתתפת במגוון מופעים שבכולם יש לה תפקיד מרכזי. הנה היא כבר בתלבושת של רקדנית, שרה שיר ומובילה מעגל מתופפים. כולם אוכלים כוכבי עוף וממתקים. הנסיכה בשמיים. אחיה הקטן מתפעל עמוקות.

 

"ב'יומולדת' שלי, אני רוצה להיכנס על שטיח אדום, רכוב על פיל, ולחלק גיבורי על לילדים, שיהפכו לפילים ויצאו מהם ניצוצות של כוכבים", הוא אומר לאמו, ילד בן 3.5 ששב זה עתה מיום הולדתה הנוצץ של אחותו, בת 5, הלוא היא הנסיכה על השטיח האדום.

 

עד אותה מסיבת יום הולדת, הוא היה "הילד הכי לא חומרני בעולם" לדברי אמו, שאפילו לא ביקש מתנות ליום ההולדת שלו. אבל החגיגה שבמרכזה עמדה זוהרת אחותו הגדולה, מחופשת, מזמרת ורוקדת שינתה את הלך רוחו.

 

"מאז עברו שבועיים", מספרת אמו, "וכל יום הוא שואל אותי 'מתי יום ההולדת שלי'? כשאני עונה: 'היא בפסח', הוא שואל 'מתי פסח? מחר פסח'"?


 

משחר ההיסטוריה, ילדים רוצים דברים וילדים נכספים לעמוד במרכזם של נרטיביים פנטסטיים. משחר ההיסטוריה, ההורים והמציאות אמרו להם לא. אבל בימנו אנו, קשה יותר ויותר לומר לילד "לא" כשכל לכל החברים שלו אומרים "כן בטח".

 

התופעה הזאת מגולמת באופן המובהק ביותר בחגיגות ימי הולדת. ידוע לכל שמה שהיה פעם חגיגה נחמדת, הפך בשנים האחרונות לספקטקל גרנדיוזי. אבל מתופעה, הנוהג הזה הפך לכמעט חובה חקוקה.

 

"זה קטע חברתי", אומרת האם. "אם אמא אחת עושה, אתה לא יכול לסרב. בגילאים האלה מה שיש לחבר - גם הם רוצים. לא היה בזה רע לולא העלויות היו מטורפות. הפעלות ימי הולדת פושטיות מתחילות ב-750 שקל ומגיעות ל-1,500 שקל ויותר. אני שילמתי 850 שקל למפעילה שלא מבינה עדיין שהיא יכולה לגבות הרבה יותר".

 

שכרנו קומה בקניון

מפעילה היא אישה שאמורה לשמח את החברים של הילד שלכם ביום הולדתו, ולהעמיד את חתן השמחה בטבוּר העניינים. מפעילה לא מגיעה בדד, אלא עם ערב רב של ציוד עזר: מערכת הגברה, איפור, קעקועים, תחפושות, בובה מתנפחת, מתקנים מתנפחים, צעצועים תפאורות. הרשימה מתארכת או מתקצרת לפי טיב ההפעלה.


 

יש מפעילים שמגיעים עם "נושא", שיכול להיות "גיבורי על" או "נסיכות" או "גן חיות", ויש מפעילים שפשוט באים לעשות שמח בדרכים אקלקטיות. רובם מגיעים עם עוזר, מישהו שמפעיל את ההגברה, מחלק צעצועים, משנה התפאורות. אמה של הנסיכה בת ה-5 שילמה עבור עוזר כזה עוד 150 שקל. וכאן לא חדלות העלויות.

 

"בסך הכל שילמנו עבור כל האירוע בין 3,000 ל-3,500 שקל", היא אומרת ומפרטת: "הזמנו את כל ילדי הגן פלוס הוריהם, משהו כמו 60 איש, וזה עוד בלי להזמין את הסבתא של הילדה", היא מספרת. "שכרתי קומה בקניון קטן ליד הבית ב-400 שקל והמסיבה נערכה בסניף בורגר ראנץ'. התחייבתי לרכוש לכל ילד ארוחת ילדים -, 25 שקל לארוחה, שכללה 3 כוכבי עוף, ציפס, שתייה ומתנה. כל אלו הוסיפו לי עוד אלף שקל לחשבון. בנוסף, קניתי בורקס, ממתקים, שתייה והפתעות שעלו עוד 700 שקל".

 

איך בוחרים מפעילה?

 

"שומעים עליהן מפה לאוזן או דרך המלצות באינטרנט. אם כי צריך להיזהר מנפילות" מסבירה האם. "מאוד קשה לגרום להמוני ילדים בני 5 להתרכז. יש מפעילים בודדים שמספרים להם סיפור ומצליחים ללכוד את תשומת ליבם. הייתי בהפעלה אחת כזאת. אבל רוב ההפעלות הן כאלה שמתייחסות לילד כאילו הוא מרכז העולם, בואו לסגוד לו במשך שעתיים".

 

באת אליה עם דרישות מראש?

 

"אחת הדרישות שלי היתה שיתייחסו לילדה שלי כל הזמן. הייתי בהפעלה בה ילד ישב בכיסא של נסיך, מורם מעם, אף אחד לא דיבר איתו והיה לו מאוד עצוב. ביקשתי שלא תהיה בצד ואכן, היא כל הזמן עשתה משהו".

 

מאז המיתון: אפשר להזמין הפעלה מקוצרת

הליצנית "סיווני שובבני" גובה 700 עד 1,500 שקל עבור הפעלה ועובדת בעיקר באזור המרכז והאזורים הסמוכים למרכז, אם כי "אגיע לכל מקום שאליו משתלם לי להגיע", היא מצהירה.


 

"בקיץ מזמינים אותי לפארקים, בחורף שוכרים מתנ"ס או עושים מסיבה בבתים. ויאני מוזמנת לכל מקום אפשרי: לקניונים, ג'ימבורי, או במשחקיות. אני ממלאה אחר כל בקשה של ילד, הכל תלוי בתקציב. הורים מבקשים להיות מקוריים, שיגידו ש'ראו את זה קודם אצלם'. הילדים? הם סתם שמחים שבאים אליהם ונותנים להם מתנות".

 

מה בתוכנייה שלך?

 

"אני מאפרת את הילדים, עושה קרנבל ריקודים עם אביזרים, מארגנת משחקי תחרות ומביאה להם בובות ענק. אני מצטיידת בתחפושות לחוגג או החוגגת, של נסיכות או בן 10 למשל, בכלי הקשה, דרבוקות, פונפונים ולפי דרישה מוסיפה דוכני שיערות סבתא, נקניקיות ופופקורן. אני מגיעה עם איש צוות, כשאני נמצאת נטו מול הילדים והוא אחראי על החלק הטכני. שום מסיבה לא דומה למסיבה אחרת, כי אצלי העניינים זורמים, אין תוכנית מראש".

 

יש הנחות?

 

"לפעמים, מאז המיתון, אני מחלקת לשני תשלומים או נותנת הפעלה חלקית של שעה, כי הפעלה רגילה אורכת שעתיים. ישנן פעמים בהן שני ילדים מהגן עורכים מסיבה משותפת, אז להורים זה עולה פחות. אני מרגישה שהכל במילא סובב סביב ההורים. הם מתקשרים אלי 3 או 4 חודשים לפני האירוע, ואם זה ילד בכור הם תמיד מתרגשים יותר. לפעמים יש הפרזות - הייתי לאחרונה ביומולדת של תינוק בן שנה ולא זכיתי לראות אותו כל האירוע, כי הוא ישן בעגלה מהרגע שהגעתי כל הערב".

 

עוגה: החל מ-350 שקל

במרכז כל יום הולדת ניצבת עוגה. נעלמו עוגות השוקולד עם הסוכריות הצבעוניות, ועל חורבותיהן קמו עוגות מצופות בצק סוכר. האופנה הזאת קיימת כבר כמה שנים והיא הפכה לטון השולט.


(צילום: אפרת פלד)

 

אשת העוגות אפרת פלד מ"עוגתא" היא מומחית לא קטנה לנושא. "היום לא מסתפקים בדברים בסיסיים כמעט בשום דבר, וכך גם בנוגע לעוגות. כולם מתחרים ביניהם מי יציג את העוגה המושקעת ביותר, וכאן אני נכנסת לתמונה".

 

פלד כבר עיצבה עוגות מכל וכל "כולל עוגה בצורת מרינה מ'הישרדות'", היא מתוודה. "זה היה למסיבת יומולדת במרינה בהרצליה, שאליה באמת הזמינו את מרינה מ'הישרדות'. מזמינים לאחרונה הרבה עוגות עם גיבורי 'כמעט מלאכים'. בשבוע שעבר הזמינו עוגה עם דמות פליימוביל ולפני כן הזמינו עוגת לגו. מנסים להיות מקוריים בכל מחיר".

 

ההורים או הילדים?

 

"שאלה טובה. הילדים מעלים את הפנטזיות בפני ההורים, וההורים לא מסרבים אלא מממשים להם אותן".

 

ב"עוגתא", עוגה עם פסל אחד עולה 350 שקל. עבור כל פסל נוסף תשלמו 50 שקל. עוגה בצורה שאינה תבניתית עשויה להיות מתומחרת באופן שונה. באופן כללי, מדובר בעוגות בגובה 8 ס"מ ובקוטר של 26 ס"מ. מתחת לשכבות בצק הסוכר היפהפיות, מסתתרת ביישנית וענווה, עוגת שוקולד.


(צילום: אפרת פלד)

 

אמה של הנסיכה בת ה-5 נותנת משנה תוקף לעסקי העוגות המפותחים בקרב ילדי הגנים. "בהחלט עברו הימים של עוגת שוקולד בצורת פרפר", מספרת האם. "היום הולכים על עוגות מבצק סוכר עם דמויות פופולאריות כמו נסיכות לבנות ובקוגן וספיידר מן לבנים. למזלי מישהי במשפחה שלי אופה עוגות כאלה אז חסכתי את התשלום על העוגה".

 

אם ככה נראית חגיגת יום ההולדת בגיל 5, איך היא תראה בגיל 6?

 

"בכל גן עירייה הכי מצ'וקמק חוגגים ככה. וזו לא החגיגה היחידה. היתה לה גם מסיבה בגן שגם לשם צריך להביא עוגה וממתקים. בנוסף, חגגנו לה יומולדת נוסף עם המשפחה במסעדה.

 

"לפני שנה, כשהיא היתה בת 4, לא חגגנו לה יומולדת והיא לא הפסיקה לדבר על זה כל השנה. עם פרצוף תשעה באב היא היתה אומרת לי 'אמא, למה לי לא חגגו'? וזה לא שפסחנו על היום, פשוט חגגנו במסעדה עם המשפחה. אז השנה שילמתי בגדול על השנה שדילגתי".

 

מאז ועד עצם היום הזה, הזוהר לא מש מעיניה של הנסיכה הודות לזכרונות המשתה שערכו עבורה, ואמה זורחת לא פחות. "את יוצאת עם ילדה מאושרת, המון תמונות, ובלי כסף. אבל גם ההורים מאושרים. זה נורא כיף. בגדול, התרגשתי בטירוף ואני כל הזמן מסתכלת בתמונות מהיומולדת".  

 

מסיבות בסגנון "פרויקט מסלול"

אמה של הנסיכה לא הזמינה צלם אבל אחרים מזמינים ועוד איך. אלבום צילומים + תקליטור עם הצילומים שלא נכנסו לאלבום יעלה אצל צלם מקצועי בין 450 ל-650 שקל. תלוי בכמות הילדים המשתתפים. צילום וידיאו מקפיץ את המחיר.


(צילום: אפרת פלד)

 

אמא אחרת מצפון הארץ, מספרת על יום הולדת של ילדה בת 6 שכלל מפל שוקולד, מכונת בועות, ומעגל להטוטנים. אם מחולון מספרת על יומולדת בארץ הצעצועים בחולון, בקרקס פלורנטין, או בסגנון "הישרדות" בקניון עזריאלי. היא עצמה עשתה הפעלת טרמפולינות לילד שלה, וזה הספיק בהחלט, בינתיים.

 

ברמת השרון, מקום בו מתגוררים כמה אנשים שיש להם, ישנן מסיבות ימי הולדת בסגנון "פרויקט מסלול" ו"הישרדות", אבל להיט הלהיטים הוא מסיבות בקוברי גלרי, לופט של 120 מ"ר מעוצבים לעילא ברמת החי"ל, תל אביב. הורים שוכרים את המקום למסיבות כיתה וגן ומזמינים הפעלה בהתאם לרצונותיהם. לכאורה הכל כרגיל, אבל העניין הוא הלוקיישן.

 

מסיבת "ביוטי": החל מ-8,000 שקל

הלופט מחולק ל-2 קומות בקומה למעלה יש פינות ישיבה ובר משקאות לא אלכוהוליים. יש בו פינת ישיבה מרופדת בבדים פוצ'י ופינת ישיבה בסגנון ברברי והכל בו מריח מאופנה. לכן לא מאוד מפתיע לגלות שהדובדבן שבאמת מייחד את המקום מכל האחרים, הוא מסיבות הביוטי.


התמונה באדיבות קוברי גלרי

 

"זו ההתמחות שלנו", אומרת מיכל בן שטרית, מנהלת השיווק של המקום.

 

"ילדה בת 5 ומעלה מזמינה אליה ל'סוויטה' 25-20 חברות הכי טובת שלה, והן עורכות שם מסיבת בנות בסגנון ביוטי. עם ספר שעושה לכולן תסרוקות, פנים ובייביליסים, מאפר או מאפרת שמאפרים את הילדות איפורים קלאסיים או קעקועים, ומניקוריסטית שמורחת להן לאקים. כל האירוע מלווה על-ידי מפעילה שמרכזת את פעילות הביוטי הזאת ועושה להן במקביל הפעלת ריקוד, או כל הפעלה אחרת שההורים יבחרו.

 

"לצד זה מוגש קייטרינג של אוכל איטלקי איכותי או סושי ללא דגים, והילדות מסתובבות עם כוסות שמפניה ללא אלכוהול כי ישנה במקום ברמנית שמערבבת להן פונצ'ים ואייסים בורוד וכתום ובכל הגוונים שילדים אוהבים. אז את רואה שם ילדות שהולכות עם צ'וספטיקים, לאחת עושים מניקור לשנייה איפור לשלישית תסרוקת. זה טרנד ניו יורקי לגמרי. הכל מצולם כמובן, בוידיאו ובסטילס".

 

כמה עולה התענוג?

 

"לשכור את המקום עולה אלף שקל לא כולל הפעלה. יומולדת ביוטי עולה החל מ-8,000 שקל. מילה אמדורסקי עשתה אצלנו יומולדת לפני 3 או ארבעה חודשים. כל מי שיש לה גנים נשיים מתחברת לפעילות הזאת, זה לא חלילה שאנחנו בעד איפור ילדות. פעם בשנה נותנים לה להרגיש כמו נסיכה. זה פשוט משחק ואנחנו עוזרים לה להגשים חלום שקיים אצלה, זה בתוכה אנחנו לא ממציאים שום דבר".

 

יש הפעלות אחרות, אם כי לאתמיד הן פחות יקרות

אם מתל אביב שביתה היתב ביומולדת בסגנון דומה, במכון יופי ברמת השרון, חושבת אחרת לגמרי. "הייתי מזועזעת קשה", היא מספרת. "הוזמנו 15-12 בנות בנות 7 למכון יופי ויצאו משם עם איפר, לק שיער מנופח הן נראו נורא.

 

"סירבתי לחגוג באופן דומה לבתי. במקום זה עשינו מסיבת פיג'מות וקניתי חומרי יצירת תכשיטים ועשינו סדנת יצירה שבסופה הבנות יצאו עם גרדרובה של צמידים, שרשראות וטבעות. הבית היה מלא חרוזים אחרי כן, אבל זה נראה לי בילוי קצת יותר איכותי. עולם התוכן של הילדים היום שונה לגמרי מהילדות כפי שהכרנו אותה. הם צופים כל היום בתכנים שלא מתאימים לגיל שלהם והתוצאה בהתאם".


התמונ באדיבות קוברי גלרי 

 

יש גם מפעילים שמציעים פעילות אחרת. אולד סקולית אמנם, אבל לטענתם לא פחות מלהיבה ולא פחות מבוקשת. כזה הוא ירון שמרת, מ"משימת התוף", שמציע תוכנית עשירה בתוכן ממין שונה. פעילות מוזיקלית עם תופים, כלי הקשה, שירים וריקודים או כפי שהוא מכנה אותה: חגיגה מוזיקלית.

 

"אצלי זה לא רק מעגל מתופפים. אלא מגוון של כלים. אנחנו רוקדים ריקוד אינדיאני במעגל, משחקים ומתופפים על רקע של מוזיקה ספרדית, ברזילאית, אינדיאנית ושירי ילדים שאני מלביש עליהם מקצבי מוזיקת עולם. הילדים הם חלק מהחוויה, לא רק צופים בה", הוא מסביר.

 

שמרת מגיע לכל רחבי הארץ, תלוי איך משלמים. לחגיגות במרכז ועד הצפון הקרוב הוא לוקח בין אלף ל-1,200 שקל. עבור נסיעות רחוקות יותר הוא גובה בין 1,300 ל-1,500 שקל.


"משימת התוף" בפעולה

 

"יש לי הפעלה מיוחדת", הוא אומר. "הרבה מהפידבקים הם: 'סוף סוף משהו לא צעקני'. ההפעלה שלי מאוד רגועה יחד עם זה היא לא רדודה ויש בה הרבה שמחה".

 

"ההורים סוטים מהמטרה לשמה התכנסנו"

לאורי לבני "אישימבלונים", יש הפעלת יומולדת לא שגרתית, שכוללת פיסול מרהיב בבלונים, אבל הפלטפורמה שלה קלאסית - הוא מגיע לחגיגה כאיש הבלונים המבולבל שלא מבין הרבה, והילדים נחלצים לעזרתו ובראשם ילד היומולדת.

 

"ברגע שאני מגיע, אני בטוח שהמתנות שהילדים מביאים הן בשבילי ואני אומר לכל מי שבא: 'תודה איזה יופי זה בשבילי'. הראשונים צוחקים וכשהאחרים מגיעים מתאגדים נגדי: 'אל תתנו לו הוא לא יודע' זה מאוד מצחיק אותם וישר משחרר אותם.

 

"אחר כך אני ממשיך עם משחקים הבנויים על עקרונות קומיים קלאסיים, כולל קסמים שאני מפשל בכוונה, כשכל חלק בתוכנית בנוי בצורה מאוד מוקפדת. אין אצלי 'יאללה בלגאן' ומי שצועק הכי חזק יקבל הפתעה. ברגע שהילדים מרגישים שהם נחלצים לעזרתי הם לא צריכים תמריץ אחר".


"אישימבלונים"

 

ההפעלה שלו נמשכת כשעה וחצי. די הרבה זמן בלי אוכל. הוא מצליח בכך על-ידי שמירה על קצב מהיר, כך שגם דעתו של הילד הכי היפראקטיבי לא תוסח לרגע.

 

"לא צריך הפסקה באמצע", הוא מנתץ מיתוס. "אחרי הפסקה קשה מאוד להחזיר ילדים לריכוז. כשמגיע הזמן לאכול אני מבקש מילד היום הולדת לשבור את שיא גינס ולהחזיק כמה שיותר נרות. הוא תמיד שובר את השיא ואז ניגשים לעוגה, יושבים עם קערות ממתקים עמוקות ושומרים על הניקיון. בסוף הארוחה אני מכריז שהפח רעב ואם יאכילו אותו יקבלו הפתעה".

 

 

לבני מככב בשתי סדרת טלוויזיה בערוצים לולי והופ, והוא מופיע ומרצה בכל העולם על בלונים. המחיר שלו הוא 1,800 שקל. אם כי מדי חודש הוא מנהיג מבצע. החודש אפשר להזמין אותו ב-1,500 שקל.

 

"בדצמבר אני הולך להכניס תוכנית קצרה וקומפקטית יותר, שתעלה כ-1,200 שקל, ותוכנית שתכלול פסל בלונים שתעלה באזור ה-2,300 שקל", הוא מספר.

 

"כשמשתמשים במפעיל שטוב עם ילדים, הם לא ישתעממו וילכו לתלוש כל מה שיש בבית. לבני לא מבטיח להשתמש בשפה תקנית בלבד והוא לא נוהג לספר בדיחות על חשבון ילדים, כפי שנהוג לפעמים. אני גם בעד שההורים של הילד ישתתפו אבל לא בעד קרנבל של הורים אוכלי בורקס. זה מסיח את הדעת מהילד".


יצירה של לבני. "אישימבלונים"

 

לבני רואה בהפעלות שלו כמעט שליחות. "חשוב לי לדאוג שתוכנית היומולדת תהיה איכותית ומקצועית ושונה.

 

"ככל שעושים הפקה יותר גדולה הילד הולך לאיבוד בתוכה. מי שמחפש אטרקציות פונה פעמים רבות למפעילים לא מקצועיים שרק מחפשים להרוויח. אין הרי תקן בתחום. שמעתי סיפורים זוועתיים על ששלחו מפעיל מתלמד בשמם או שמגיעים עם תחפושות ומפחידים תינוקות. ילדים אומרים לי: 'אתה לא בא עם איפור נכון'? כי יש להם טראומה מכל מיני דמויות מפחידות שבאו לבדר אותם כשהיו קטנים מדי בשביל זה.

 

"אחת הבעיות שלדעתי קרו בשנים האחרונות, היא שלאור שפע האפשרויות, הורים סוטים מהמטרה שלשמה התכנסנו, ועושים מיני אטרקציות על אטרקציות עם מתקנים ודוכנים ושוכחים את ילד יום ההולדת שסך הכל רוצה להרגיש מיוחד. זה מגיע מכוונה טובה, כי רוצים לעשות את המקסימום בשביל הילד, אבל צריך לחשוב מה אני רוצה: יום הולדת באווירה נינוחה או קרנבל שופוני". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מזל טוב. ויקר "אישימבלונים"
צילום: אורלי לבני
סטנדרט. עוגת יומולדת של עוגתא
צילום: אפרת פלד
מומלצים