שתף קטע נבחר

בעזרת השם: "מנהלת סל"ע" תהפוך ל"תנופה"

הממשלה עומדת להחליט לשנות את שמה של מנהלת סל"ע, כחלק משינוי תפישתי: "שינוי הכינוי בשלב זה יבטא פתיחת שלב חדש בתהליך הטיפול והשיקום של המפונים"

משנה שם - משנה תדמית? מנהלת סל"ע (סיוע למתיישבי עזה וצפון השומרון), שהחלה לפעול כשנה לפני יישום תוכנית ההתנתקות, תשנה את שמה למנהלת תנופה. נושא שינוי השם יעלה מחר (יום א') בישיבת הממשלה השבועית.

 

בהצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה נכתב כי "כדי לקדם שינוי תפישתי, יש להפיח רוח חדשה בכל הנוגע למשימת שיקום המפונים. יש לגרום לשינוי תפישתי בקרב משרדי הממשלה באשר לדחיפות הצורך בטיפול במפונים, להחזיר את עניינם של המפונים לראש סדר היום של המשרדים השונים ולהביא לשינוי תודעתי בקרב ציבור המפונים והציבור הרחב כולו בכל הנוגע לאופן טיפול הממשלה במפונים".

 

ועדת החקירה הממלכתית בנושא טיפולן של הרשויות המוסמכות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון, עמדה אף היא, בדו"ח הביניים, שפורסם בחודש בספטמבר, על הצורך בגרימת שינוי תפישתי בנושא הטיפול במפונים. הוועדה קבעה, כי "התנעה מחדש של תהליך שיקומם של המפונים דורשת בראש ובראשונה שינוי תפישתי במשרדי הממשלה. דפוסי פעולה שאפיינו את התהליך במהלך השנים האחרונות, טעונים שינוי. שיקומם המהיר של המפונים הוא אכן משימה לאומית דחופה, וכך נדרשות כל הרשויות להתייחס אליה - למעשה ולא רק להלכה".

  

לשם כך, "כחלק מהפחת רוח חדשה", נכתב בהצעה, "מוצע לשנות את הכינוי שניתן למנהלה ולכנותה בשם 'מנהלת תנופה'. שינוי הכינוי בשלב זה יבטא - הן כלפי משרדי הממשלה, הן כלפי המפונים והן כלפי הציבור הרחב - פתיחת שלב חדש בתהליך הטיפול והשיקום של המפונים, בו עושים כל הצדדים מאמץ עליון על מנת להביא תהליך זה לידי סיום מהיר. כדי ליצור המשכיות של כל התהליכים בהם עסקה המנהלה עד כה, מוצע להורות כי בכל מקום בו נכתב 'מנהלת סל"ע' לרבות בהחלטות הממשלה השונות שהתקבלו בנושא הטיפול במפונים, ייראו בשם זה כאילו כתוב 'מנהלת תנופה'".  

 

ממנהלת סל"ע נמסר בתגובה להצעה כי אין מניעה משפטית להחלטה והיא מתואמת עם משרד המשפטים.

 

במקביל, יתבקשו השרים לאשר להקציב 400 אלף שקלים לתכנון אתר מגורים זמני ביישוב ניר עקיבא בנגב המערבי, עבור כמה ממפוני כפר דרום - שיעברו להתגורר במקום. בנוסף יתבקשו השרים לאשר את המשך סבסוד מפוני ההתנתקות במעונות יום ובמשפחתונים, עד שיעברו למגורי קבע.

 

ב-9 באוגוסט התכנסה הממשלה, בחלוף ארבע שנים מן הפינוי, ובפתח הישיבה עמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מדיניות הממשלה בנושא הטיפול במפונים. הוא אמר: "אנחנו מצווים לעשות פעולה שלמה ובזמן הקרוב, כדי להשלים את הטיפול באחים שלנו שחייהם נהרסו, ושאנחנו התחייבנו כממשלה, ממשלות ישראל, לטפל בהם ולשקם את הריסות חייהם. זה אומר שיקום כספי, שיקום חברתי, שיקום בכל המובנים של המילה; אבל 'שיקום עכשיו' ולא אחר כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הקראווילות בניצן. ארכיון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים