שתף קטע נבחר

קצת קולטורה: טיול אמנותי ביקנעם

שלל אמנים ואומנים קבעו את בתיהם, סדנאותיהם והגלריות שלהם במושבה שבין הרי הכרמל לעמק יזרעאל. אתם מוזמנים לסיבוב תרבותי בגן פסלים, בנפחייה ובנגרייה של חרט עץ, לגוון עם הגן הארכיאולוגי בתל יקנעם ולקנח בפיקניק בפארק נחל קרת

"העיקר זה המיקום" - זה המשפט שתושבי יקנעם יכולים לומר לעצמם בסיפוק. ואכן, מיקומה הגיאוגרפי של יקענם מוצלח ביותר. ממזרח משתרע עמק יזרעאל על שדותיו ואדמתו הפורייה, ממערב ומדרום רמות מנשה המיוערות ובצפון מתנוסס הר הכרמל. פתיחתו של הקטע הצפוני בכביש 6 הפכה את יקנעם, עד לא מכבר תחנת תידלוק לנוסעים צפונה, גם יעד אטרקטיבי להתאווררות קצרה, בת כמה שעות, מהמרכז.

 

וכך, בבוקר יום שישי סתווי אספה אותי חברה טובה ותוך כחצי שעה כבר היינו בפאתי יקנעם, כדי לטעום בעצלתיים ניחוחות של כפר, כרמל ועמק.

 

יקנעם, אגב, מורכבת משני יישובים: יקנעם המושבה, שהקימו ב-1935 עולים מגרמניה ומהולנד, ונשארה מושבה חקלאית קטנה, על אף שכיום מרבית תושביה כבר לא עוסקים בחקלאות; ויקנעם עילית, שהוקמה לאחר מלחמת השחרור כמעברה, נהפכה עיירת פיתוח וב-2006 נהפכה עיר.

 

מיד עם הכניסה ליקנעם המושבה, בדרך העמק, קידמו את פנינו שלטים המעידים על הימצאות ספא, וביקנעם הקטנטנה תוכלו למצוא לא רק ספא אחד אלא שניים, המרוחקים זה מזה כ-100 מטר בלבד; ספא בכפר וספא מגע הקסם. אנחנו בחרנו להעשיר את הרוח וחשנו לגן הפסלים של אלכסנדר קירזנר.


הרקדנים קמים לתחייה. גן הפסלים על רקע האגם (צילום: מיכל בן ארי)

 

כל ביקור ביקנעם חובה עליו שיכלול סיור במיני מוזיאון וגן הפסלים המופלא של אלכסנדר קירזנר. הוא נולד ב-1926 ברוסיה, כבן למשפחת מוזיקאים, ועבר שם את השואה ואת מלחמת העולם השנייה. ב-1972 עלה ארצה מטעמים ציוניים, וכאן גילה את הפיסול והתמקד בו.

 

הביקור בביתו חולף על פני הסגנונות השונים שבהם יצר במשך השנים - מהפסלים שעזרו לו לעבד את חוויות החיים הקשות שעבר, דרך פסלי דיוקנאות ריאליסטיים להפליא, ועד הפסלים המבטאים את אמנות המחול והמוזיקה.

 

הפסלים הרבים מוצגים בחללי הבית ובחצר. הדבר הראשון שמבחינים בו בחצר הם עשרות רקדנים דוממים ולבנים על רקע האגם של 'דג בכפר', אגם 'אמיתי' עם ברבורים, ואז כאילו משום מקום נשמעת המוזיקה המוכרת מתוך 'אגם הברבורים' של צ'ייקובסקי, ולכמה דקות קסומות נדמה כאילו פסלי הרקדנים קמים לתחייה ומחוללים לצלילי המוזיקה.

 

את הסיור המרתק מעבירה ברב חן רינה, אשתו של אלכסנדר, המצליחה לסחוף את המבקרים אל עולמו האישי של בעלה.

כתובת: דרך העמק. יש שילוט.

טלפון לתיאום סיור מראש: 04-9890520

מחיר:25-20 שקל לאדם בסיור מודרך

 

הסיור בגן הפסלים מעורר את התיאבון והמקום שישלים לנו את החוויה התרבותית היא מסעדת מורגן. לצד הכניסה למסעדה שוכן עדר טלאים מזן מרינו, המקנה

 למקום מראה פסטורלי. 

את המקום הקימו שי מורגן, בן המקום, ואשתו מאיה. במקור היה זה לול ישן וכיום מסעדה חקלאית מעוצבת כדבעי עם השפעות מניו זילנד ואוסטרליה, כמו גם פרובנס ואיטליה.

 

האוכל מבוסס על חומרי גלם מקומיים ועל תנובת המקום - גן ירק ותבלינים, ודיר צאן. רוב התפריט בנוי מארוחת טעימות ממגוון סוגי העשייה והבישול הנשענים על חומר גלם לבחירת הסועד. בימי שישי מוגשת במקום ארוחות בוקר טעימות וייחודית, בהזמנה מראש.

 

איך מגיעים: מדרך העמק פונים שמאלה בכיכר השנייה, ועוקבים אחר השילוט למסעדה.

טלפון: 04-9937101

ג'-ה': 22:00-12:00

ו'-ש': 22:00-10:00

 

ביקנעם מתגוררים לא מעט אמנים ואומנים, ובהם תוכלו לפגוש את נועם אנג'ל - חרש ברזל היוצר עבודות נפחות אומנותיות וייחודיות העשויות בתהליך של חישול ברזל ומתכות נוספות. בנפחייה נמצאת גלריה המציגה מגוון עבודות נפחות, בתיאום מראש אפשר לצפות בהדגמה של עבודת חרש הברזל ולקבל הסבר על תהליך החישול.

כתובת: רחוב מעלה הרקפות.

טלפון: 052-3990796

 

כדאי לחפש את הגלריה של הקרמיקאית יונה חמם הממוקמת בגן ירוק ומזמין להיכנס, שבו מוצגות גם יצירותיהם של אומני האזור.

כתובת: רחוב נוף יזרעאל

טלפון: 09-9893324

 

כמו כן כדאי לבקר אצל פיני נחמני היוצר כלים מעץ בחריטה אמנותית ומייצר דבש ביתי. על פיני נחמני - לשעבר טייס פאנטום, שישב בכלא הסורי לאחר שמטוסו הופל במלחמת ההתשה - שמענו משי מורגן. בכלא הסורי למד נחמני את מלאכת הכנת הדבש, ולאחר שיחרורו החל לעסוק בתחום.


אוסף כלי העבודה בחצר של פיני נחמני (צילום: ענבר גל)

 

החצר שלו יפה ופורחת, מעוטרת באוסף כלים חקלאיים מרשים ומשקיפה אל נופו של עמק יזרעאל. החנות לממכר הדבש פתוחה תמיד, והמכירה מתבססת על עיקרון האמון הדדי ובשיטת השירות העצמי - לוקחים דבש ומשאירים כסף בקופה.

כתובת: מול בית העם

 

כעת אפשר להסתובב בשדירת הראשונים הנמתחת מדרום לצפון, וברחובות הקטנים הסמוכים, ולהתרשם מהבתים הישנים ומהמבנים החדשים הניצבים לצדם, מהצמחייה סביב, ובעיקר ליהנות מהשלווה למרגלות שמורת מנשה.


בית במושבה יקנעם (צילום: מיכל בן ארי)

 

רעבים? אל דאגה, ביקנעם לא תגוועו ברעב. סמוך לבית העם המחודש והצרכנייה נמצאת מסעדת טנדוקה, מסעדת בשרים כשרה (טלפון: 04-9590323).

 

אפשרות אחרת היא להיפרד לשלום מהמושבה הירוקה, ולטפס אל יקנעם עילית דרך רחוב מעלה הרקפות (שם שכה הולם את האיזור בחורף), להתרשם מהנוף ואז להתגלגל חזרה מטה אל פארק ההיי-טק ואיזור התעשייה העוברים תנופת פיתוח ערה, שם תוכלו למצוא מסעדות ובתי קפה לרוב, כגון ג'אפרו האורבנית, אל-באבור המזרחית ואפילו יקב מקומי - יקב מורד.

 

היקב, בבעלותו של יעקב מורד, מתמחה בשיכר מפירות, צמחי תבלין ושאר ירקות. מורד מכין שיכרים וליקרים כמעט מכל דבר - מרימונים, פסיפלורה, תפוזים ועד חרובים והדסים.

מיקום: איזור תעשייה צפוני.

טלפון: 04-9597125

א'-ה': 16:30-08:30

ו': 14:00-08:30

הכניסה אינה כרוכה בתשלום

 

לשיעור ההיסטוריה הגענו כשבטננו מלאה. ביקנעם עילית נמצא תל יקנעם. ראשית ההתיישבות ביקנעם בתקופת הברונזה הקדומה, גם אז כמו היום ישבה העיר בצומת דרכים חשוב. בתל נחשפו ממצאים מתקופת המלכים, ומתקופות מאוחרות יותר כגון הפרסית והרומית.

 

כיום יש במקום גן ארכיאולוגי ובו מסלול עם תחנות המחשה שונות. למשל, התחנה של התקופה המקראית ממחישה מהי חפירה ארכיאולוגית. לצדה, בין השאר, תחנה המדמה כיבוש תל מבוצר. חשוב לציין כי התל "קם לתחייה" בזכות פעילות של ילדי יקנעם ורשות העתיקות.

 

איך מגיעים: מכביש 70 פונים ימינה בצומת יקנעם לרחוב התמר,

 ואז פונים בפנייה השנייה שמאלה לרחוב הפעמונית, נוסעים עד סוף הרחב וממשיכים בדרך עפר עד לתל.

הכניסה ללא תשלום

 

רוצים עוד? בבקשה. אבל לשם כך יש להיערך מבעוד מועד ולהזמין מראש סלסלת פיקניק רומנטית ומושקעת אצל ענבל דר מ'דברים טובים בכפר' (טלפון להזמנות מראש: 04-9592665).

 

כשהסל לצדכם, כדאי להגיע לפארק נחל קרת המטופח. הפארק שזיכה את יקנעם במקום הראשון בתחרות ערים ירוקות ממוקם בשוליהּ הדרומיים של יקנעם עילית, ובו מדשאות רחבות ידיים; עצי ערבה בוכייה; צפצפה ודולב הנמצאים כעת בשלכת; חמש בריכות עם מים זורמים במערכת סגורה הנשפכים מבריכה לבריכה במפלים קטנים; גשרים; ברווזים והרבה סככות עץ ושולחנות פיקניק. את הפארק חוצה נחל קרת, ובקצהו ממוקמת פינת חי ובה פלמינגו ורודים ותוכים צבעונים. יופי של מקום לסיים בו יופי של טיול.

כתובת: שד' יצחק רבין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן הפסלים של אלכסנדר קירזנר
צילום: ענבר גל
דג בכפר, יקנעם
מומלצים