שתף קטע נבחר

ברק: בלי הסדר, תגבר התמיכה בהכרזה חד-צדדית

לאור כוונת הפלסטינים להכרזה, שר הביטחון מזהיר: "צריך לראות את האלטרנטיבות, בלי הסדר יש אפשרות שתתגבר התמיכה בהכרזה חד-צדדית ועלייה בדרישה למדינה דו-לאומית". ישראל כץ התעמת איתו בממשלה: "שלא יאיימו, גם אנחנו יכולים לעשות מהלך חד-צדדי"

הקיפאון המדיני נמשך, הפלסטינים מאיימים להכריז על מדינה , האופציה הסורית עולה שוב על השולחן - ושר הביטחון מזהיר מהידרדרות. אהוד ברק אמר הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה כי "ישראל חזקה ומרתיעה, ויש לה עניין אסטרטגי בהגעה להסדר באמצעות משא ומתן. צריך לראות תמיד את האלטרנטיבות - וללא הסדר יש אפשרות שתתגבר התמיכה בהכרזה של הפלסטינים על הקמת מדינה באופן חד צדדי, ותהיה עלייה הדרגתית בדרישה להקמת מדינה דו-לאומית".

 

שני האיומים האלה, אמר ברק, "לא יתממשו מחר בבוקר, אך אסור לנו להשלות את עצמנו לגבי משקלם.

 בשורש העמוק להיחלשות התמיכה הבינלאומית בישראל, ושל תופעות כמו דו"ח גולדסטון, עומדת העובדה שישראל שולטת 42 שנה בעם אחר. את הדבר הזה עלינו לסיים. יש לישראל אינטרסים ביטחוניים, שום דבר לא צריך להיעשות בכל מחיר ובריצת אמוק, אך אסור להתבלבל, וחובתנו להגיע להסדר עם הפלסטינים".


נתניהו והשרים, הבוקר. אלכוהול והפלסטינים על סדר היום (צילום: AP)

 

ברק הוסיף כי "הניסיון מוכיח שגבולות בהסכמה עדיפות על פעולה חד צדדית. מי שהולך לפעולה חד צדדית, מסתכן באיבוד מרכיבי שיתוף פעולה הכרחי, וגם בסיכונים אחרים". בתשובה לשאלת אחד השרים על המשא ומתן עם סוריה השיב שר הביטחון: "לדבר עם סוריה חשוב ביותר מבחינה אסטרטגית". גם שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, דרש התקדמות - ועכשיו. "המצב לא טוב, צריך לעשות משהו. מעבירים עלינו ביקורת. חייבים להתקדם", אמר.

 

ברק: גם אני איימתי. כץ: לא תוקפים חברי ממשלה

עוד לפני דברי ברק, השר ישראל כץ מהליכוד יצא להגנתו של ראש הממשלה: "המצב יותר טוב ממה שמציירים", אמר. "שלא יאיימו עלינו במהלך חד צדדי, זה יכול להיות בשני הכיוונים.

 גם אנחנו יכולים להכריז חד צדדית על גושי ההתיישבות כחלק מישראל. אם הפלסטינים יכריזו על מדינה, הם ייצאו קרחים מכאן ומכאן".

 

כץ חידד את הבדלי הגישות כשהוסיף: "יש ניסיון אצל כל מיני גורמים לייצר אווירת דשדוש ודכדוך. אסור לנו להיכנע לזה, כי אנחנו זוכרים לאן זה הוביל בפעם הקודמת - להתנתקות. הציבור מבין שהבעיה היא בין אבו מאזן לחמאס, ולא איתנו. כל פעם איימו עלינו במדינה דו לאומית, אולמרט איים, ולא יצא עם זה כלום". ברק התערב ואמר "גם אני איימתי" - וכץ ענה: "אנחנו לא תוקפים חברים לממשלה". 

 

לפני הכניסה לישיבה, שיגרו השרים מסרים תקיפים. השר אלי ישי אמר בנושא הפלסטיני ש "אנו מהלכים על עצמנו אימים, ולכל הכרזה פלסטינית יש אופציה ישראלית בתגובה". השר עוזי לנדאו כינה את היוזמה הפלסטינית "חוצפה, וקרא להגיב להכרזת מדינה בסיפוח של שטחי יהודה ושומרון".

 

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, אמר ל-ynet בנושא האפשרות למשא ומתן עם סוריה: "זה הצעד הנכון - אבל אסור לנו להגיע למצב אבסורדי, שהסורים לא זזים מעמדתם במילימטר, וישראל היא זו שתצטרך לזוז מהעמדה שאומרת שעל הסורים לזנוח את דרכם, שמאפשרת זרימת נשק איראני לחיזבאללה ומתן חסות לחמאס. צריך לומר זאת בצורה מפורשת, כדי שאף אחד בצד הסורי לא יחיה באשליות. ויתור על רמת הגולן לא נמצא על הפרק". לנדאו אף כינה את אסד "חוצפן, שמרשה לעצמו להציב תנאים".

 

נתניהו מבטיח: תפנית בנושא האלכוהול

ראש הממשלה עצמו בחר להתייחס בפתח הישיבה שוב לנושא המלחמה באלכוהול, במיוחד בקרב בני נוער וצעירים. "אנו עומדים ממש בפני מגפה. חל גידול של כ-15% בצריכה של אלכוהול בשלוש השנים האחרונות.

שליש מהנוער דיווחו שהשתכרו בשנה האחרונה. כ-20% מהבנים מתלמידי כיתה ו' מדווחים ששתו אלכוהול פעם בשבוע. וזהו הנתון השני הגבוה באירופה.

 

"אנו חייבים לפעול נגד זה", אמר נתניהו, ופירט את הצעדים המתוכננים: "1. שינויי חקיקה שיגבילו את מכירת האלכוהול לקטינים, ויחמירו בצורה קשה את הענישה למפירי חוק; 2. נגדיל את האכיפה על איסור מכירה במועדונים ובברים; 3. נייצר אווירה ציבורית נגד השימוש באלכוהול בקרב בני נעור על ידי חינוך ועל ידי פעילות בקרב הציבור". לדבריו, "כבר בישיבה היום נקצה 27 מיליון שקל לטובת הנושא הזה. אנו עומדים בפני תפנית. צריך לעשות, ולעשות בתקיפות ומיד".


פורסם לראשונה 15/11/2009 11:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. סוף לכיבוש
צילום: אריאל ירוזולימסקי
צילום: רויטרס
נתניהו ולנדאו. "אסד חוצפן" (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים