שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בחברת חשמל יעודדו את הצרכנים לחסוך?

במפגש בין ראשי משרד התשתיות ונציגי ארגוני הסביבה, כשהניחו לרגע את המחלוקת הקשה על התחנה הפחמית בצד, הגיעו להסכמה על הצורך בהתייעלות אנרגטית. הוחלט שחברת החשמל תעודד חיסכון שיהפוך למאגר חשמל פוטנציאלי - במקום להגדיל את כושר הייצור. גרינפיס: זו הצהרה שיש לתרגם למעשה

על סדרת הפגישות שקיים באחרונה שר התשתיות, עוזי לנדאו, עם נציגיהם של ארגוני הסביבה העיבו בעיקר מחלוקות, ובראשן מחלוקת קשה סביב התוכנית להקמת תחנת כוח פחמית נוספת. בפגישה האחרונה, כשהוסכם להניח את הנושא החם הזה בצד, הצליחו הצדדים להגיע להבנה ראשונה: יש צורך דחוף בתוכנית להתייעלות אנרגטית במשק החשמל ובמסגרתה תקים חברת החשמל "תחנת כוח וירטואלית", שתפעל באמצעות חיסכון בחשמל.

 

ההסכמות הללו הושגו בישיבת "שולחן עגול" בהשתתפות השר לנדאו, נציגי חברת חשמל ונציגים מארגוני הסביבה הפועלים בתחום האנרגיה - בהם גרינפיס, מגמה ירוקה וארגון הגג "חיים וסביבה". במפגש העלו הנציגים את טענותיהם, לפיהם אין במשק החשמל הישראלי תהליך מובנה של התייעלות אנרגטית, ודרשו כי השר ינחה את חברת החשמל להטמיע את הנושא בעבודתה השוטפת.

 

עוד על חיסכון בחשמל:

 

האינדקס הירוק

אנרגיה
סולרית

מזון
אורגני

ירוק
לבית

ירוק
למשרד

אנרגיה סולרית

"מדובר על פגישה שהתקיימה במסגרת סדרה של פגישות וזו היתה ההסכמה שהגענו אליה. בשלב זה מדובר בעיקר בהצהרת ובהסכמות כלליות - עכשיו נותר לפרוט את זה לצעדים ולתוכנית עבודה בשטח", סיפרה ל-ynet עו"ד נילי גרוסמן, מנהלת תחום האנרגיה של גרינפיס ישראל. לדבריה, הצעדים הבאים המתוכננים כעת יכללו הקמת צוותי עבודה משותפים של הדרג המקצועי בחברת החשמל ובמשרד התשתיות. 

 

רעיון הקמתה של "תחנת כוח וירטואלית" על ידי חברת החשמל הועלה על ידי נציגי הארגונים, שטענו במהלך המפגש כי חברת החשמל פועלת רק באפיק של יצירת חשמל והיענות לביקושים, ואינה מייצרת תוכנית עבודה שתכליתה לחסוך חשמל. "תחנת כוח וירטואלית, בניגוד לתחנת הכוח הפחמית שמתוכננת באשקלון, 'תוקם' באמצעות החיסכון שיושג בחשמל", הבהירה גרוסמן.

 

נציגי ארגוני סביבה נוספים שהשתתפו בפגישה אמרו גם הם כי מדובר בהתקדמות משמעותית וראויה לציון מצידו של המשרד. לדבריהם, התרשמו כי המשרד לא רק שמכיר בצורך בהתייעלות אנרגטית כאמצעי להגדלת רזרבות החשמל, אלא גם נראה נחוש להוציא את המהלך מהכוח אל הפועל, ונוקט בצעדים הנדרשים לשם כך.

 

לנדאו: ארגוני הסביבה "שותפים טבעיים"

ממשרד התשתיות נמסר: "מפגש זה התקיים במסגרת דיונים המתקיימים מזה שנה בין חברת החשמל לארגוני הסביבה. פנייתם של הארגונים לשר התשתיות הלאומיות שיעמוד בראש המערך המשותף, הייתה בבחינת התפרצות לדלת פתוחה". במשרד ציינו כי ההתייעלות האנרגטית מהווה נדבך מרכזי בפעילות המשרד וכי השר הנחה את אנשי משרדו להכין תוכנית כוללת, שתכליתה לעמוד ביעד שהציבה הממשלה לצמצום צריכת החשמל ב-20 אחוז עד לשנת 2020. 

 

במסגרת ההבנות שהושגו עתה עם נציגי הארגונים התחייב לנדאו להנחות את חברת החשמל להטמיע בתכניות הפיתוח שלה תכנון משאבים משולב - תוכנית הכוללת כלים של התייעלות אנרגטית וניהול ביקושים. לנדאו ציין כי הוא רואה בארגוני הסביבה "שותפים טבעיים" בנושא. 

 

במשרד התשתיות ציינו כי במהלך המפגש המליצו ארגוני הסביבה כי השר יפעל להקמת קרן להתייעלות אנרגטית, בהיקף הדומה להשקעה הממשלתית בתחום האנרגיה המתחדשת, שתסייע לפיתוח ויישום פרויקטים של התייעלות אנרגטית במגזר העסקי ובתעשייה.

 

בינתיים, נושא ההתייעלות האנרגטית נמצא במרכזו של קמפיין חדש אותו מתכוון משרד התשתיות להשיק מחר (יום שני). במשרד מציינים כי מטרתו העיקרית של הקמפיין היא להניע מהלך של שינוי צריכת החשמל בקרב הציבור. עם זאת, בשנים האחרונות, למרות דיונים רבים אודות חשיבות הנושא - הרי שאגף ההתייעלות האנרגטית במשרד התשתיות סבל דווקא מירידה בתקציבו ובכוח האדם שהוקצב לו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראשי חברת החשמל, ארגוני הסביבה ושר התשתיות
צילום: יוסי וייס
מומלצים