שתף קטע נבחר

האו"ם: חשש ממתקנים סודיים נוספים באיראן

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פרסמה את מסקנותיה לגבי מתקן הגרעין האיראני שנחשף בספטמבר, בעקבות ביקור פקחים במקום. הדו"ח מציין שהמתקן ליד קום יתחיל לפעול עד 2011 ומעלה חשש שאיראן הקימה מתקנים נוספים

המתקן הגרעיני האיראני שנחשף לפני חודשיים יתחיל לפעול עד 2011. כך עולה מדו"ח חדש שפרסמה היום (ב') הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בעקבות ביקור פקחים במקום. במסקנות הסוכנות נטען שאיראן שיקרה לגבי תאריך הקמת המתקן והועלה חשש שהיא מסתירה מתקנים סודיים נוספים.

 

עצם קיומו של מתקן "פורדו", הנמצא ליד העיר הקדושה לאיסלאם קוֹם, נחשף בספטמבר במכתב מסווג שנמסר לסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א). הפרסומים

עוררו סערה עולמית וגררו גינויים מצד ארצות הברית, בריטניה וצרפת. במערב טוענים שאיראן פרסמה את דבר קיום המתקן רק משום שהיא גילתה שארה"ב ובנות בריתה תכננו לחשוף את המידע בעצמן.

 

הדו"ח החדש שניסחה סבא"א מסתמך בין היתר על התרשמות הפקחים במתקן שסיפרו כי קיבלו גישה מלאה לכל חלקי "פורדו". איראן טענה שהחלה לפתח את המתקן רק ב-2007, אולם בדיקה שערכה הסוכנות העלתה כי העשרת האורניום החלה ב"פורדו" עוד ב-2002. כמו כן, התברר שהפעילות הושעתה כעבור שנתיים והתחדשה ב-2006. איראן, מצדה, הודיעה לפקחים כי בכוונתה להפעיל את המתקן עד 2011.

 

במסקנות הדו"ח נכתב כי חשיפת המתקן ליד קום מעלה חשש שאיראן מסתירה מתקנים "סודיים" נוספים בשטחה. עוד נכתב כי מתקן ההעשרה השני של איראן בנתנז נמצא "בשלבים מתקדמים" ונועד להפעיל 3,000 צנטריפוגות.


האתר צפונית לקום (צילום: רויטרס)

 

ארבעה פקחי סבא"א ביקרו בחודש שעבר ב"פורדו" ולמעשה היתה זו ההזדמנות

הראשונה של גורמים זרים לבדוק את המתקן להעשרת האורניום. ההערכה היא שהפקחים בדקו את תוכניות המתאר של המתקן, שוחחו עם עובדיו וכן לקחו דגימות של הקרקע.  

 

בינתיים, נראה כי תוכנית הגרעין האיראנית סובלת מכמה עיכובים בלתי צפויים. שר האנרגיה של רוסיה, סרגיי שמטקו, הודיע הבוקר שהכור הגרעיני שבנו מהנדסים רוסים בבושהר שבאיראן לא יעמוד בתאריך היעד מסיבות טכניות. "פתיחת הכור לא תתרחש עד סוף השנה", אמר היום שמטקו בשיחה עם עיתונאים. ראש סוכנות הגרעין הרוסית, סרגיי קיריינקו, אמר בכמה הזדמנויות בשנה החולפת כי הכור בבושהר יהיה פעיל עד סוף דצמבר 2009. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסקנות מדאיגות. אל בראדעי
צילום: איי פי
הפקחים באיראן (ארכיון)
צילום: AP
מה הוא מחביא? אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים