שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכירו: האישה שבזכותה לא תרוצו עירומים בבדיקה

  התעקשותה של אישה אחת מירושלים הביאה לשינוי נוהל שרירותי של שנים: לאחר שהתבקשה להוריד את חולצתה בבדיקת לב במאמץ, החליטה לפנות לח"כ שלי יחימוביץ', בבקשה לשנות הנוהל המשפיל. משרד הבריאות בדק, ומצא כי אכן אין לו כל נחיצות רפואית. יחימוביץ': "מדובר היה בחשיפה מיותרת ואפילו השפלה"

  התעקשותה של אישה אחת שינתה נוהל רב שנים, שהטריד נשים רבות אחרות במצבה: עובדת בתחום הבריאות בירושלים הביאה לשינוי ההנחיה הנוגעת לבדיקת לב במאמץ לנשים; לפי ההנחיה החדשה, נשים לא תדרשנה עוד לעבור את הבדיקות הללו ללא חלק עליון. הן יוכלו לעבור את הבדיקה עם חזיה או כשהן לבושות בחולצה, לאחר שנמצא שאין צורך רפואי לחשוף את החזה בבדיקות.

   

   "תדמייני לעצמך אישה שרצה עירומה על הליכון עם כל מיני חוטים משתלשלים לה מהחזה. כך אפשר לפתוח סרט פורנוגרפי", מתארת רקפת (שם בדוי) את הבדיקה שעברה לפני כמה שנים. "הלכתי להיבדק במסגרת בדיקות סקר לעובדי המדינה. להפתעתי, התבקשתי לרוץ על הליכון בלבוש חווה, עם כל האלקטרודות מחוברות עליי. זה היה פשוט משפיל לרוץ על ההליכון עירומה. התייחסתי לזה כאל גזירת גורל. לפעמים כל מה שאומר לנו לובש חלוק לבן נראה לנו כתורה למשה מסיני. אני אמנם ממקצוע הבריאות אך לא בקיאה בכל הבדיקות. חשבתי לעצמי שיותר לא אעשה את הבדיקה הזו, כי לא בא לי לרוץ על הליכון עירומה".

   

  יחימוביץ': "מדובר בחשיפה מיותרת"

  בהמשך סיפרה רקפת על החוויה המשפילה לידידה, פרופ' יעקב דרורי, מחברו של ספר בנושא בריאות הלב של האישה. השניים ביררו את הנושא, ומבדיקתם עלה כי עירום חלקי אינו תנאי מחייב לבדיקה הזו, וכי אין כל מניעה לעבור את הבדיקות הללו כשפלג הגוף העליון מכוסה.  

   

  "מרתיח אותי שאפשר להיות לבושים אך מכריחים אותך להיות עירומה", מתרעמת רקפת. "סוטים יש בכל מקום. לאישה ההדיוטה אין מושג אם יש או אין ברירה במקרה זה. תפקיד משרד הבריאות, לאור חוק זכויות החולה, להגדיר את הדברים ולהעניש מי שמכריח נשים להתפשט בניגוד לרצונן ובלי כל צורך. רופאים ואחיות הם אינם שרלטנים ואינם רעים, אבל לפעמים עובדים בדרך מסוימת רק כי הם רגילים".  

   

  רקפת פנתה בנושא לח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), שהעבירה את הנושא לבדיקה של סגן שר הבריאות. במשרד הבריאות התייעצו עם האיגוד הישראלי לקרדיולוגיה, המועצה הלאומית למחלות לב ומומחים נוספים, וכולם הסכימו שעירום חלקי אינו נחוץ בעת הבדיקה. "לכולנו כל כך ברור שחזה אישה צריך להיות מכוסה. במקומות שאני מכיר מקפידים בנושא הזה, אך טוב שיש תשומת לב", אמר ל-ynet פרופ' אלכסנדר בטלר, נשיא המועצה הלאומית לקרדיולוגיה ומנהל המערך הקרדיולוגי בבלינסון.

   

  עוד ציין כי בדיקות לב במאמץ ובדיקות אקו-לב מתבצעות הן כבדיקות סקר והן לצורך עיסוק בספורט, כמו למשל בחדרי כושר. בארץ נעשות עשרות אלפי בדיקות מסוג זה בשנה, חלקן במכונים פרטיים. "בבדיקת לב במאמץ, לאחר שמדביקים אלקטרודות על החזה, אין סיבה שהוא יהיה חשוף. בבדיקת אקו-לב צריך להעביר את המתמר על החזה

   במגע ישיר, אך ניתן לשים חלוק או סדין לכיסוי הגוף".  

   

  בעקבות בירור הנושא, פרסם ד"ר חזי לוי, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, חוזר שהופץ לכל מנהלי בתי החולים ובו הם מתבקשים לתלות שילוט במקומות שבהם מתבצעות בדיקות לב במאמץ. על השלטים ייכתב כי בעת ביצוע בדיקות לב במאמץ ניתן להישאר לבושים בחולצה קלה ובחזיה, ובעת ביצוע בדיקת אקו-לב במאמץ יש להסיר חזיה, אך ניתן להישאר לבושים בחולצה קלה. 

   

  ח"כ יחימוביץ' (עבודה) בירכה על שינוי הנוהל ואמרה ל-ynet: "זה אמנם לא נושא של חיים ומוות, אבל בכל זאת זה גורם לנשים אי נעימות, חשיפה מיותרת ואפילו השפלה ולכן פניתי לסגן השר ליצמן והוא טיפל במהירות וביעילות. מה שעשתה האישה שפנתה אליי, זה מה שנשים ומטופלים בכלל אמורים לעשות והיא הצליחה להביא לפתרון".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים