שתף קטע נבחר

החרדים התנגדו להצביע על איסור יבוא פרוות

בתום דיון סוער לא הצביעו חברי ועדת החינוך בכנסת על תיקון חוק שביקש לאסור ייבוא פרוות בעלי חיים לישראל. הסיבה: התנגדות ח"כים חרדים שטענו שהדבר יפגע במנהגם ללבוש מגבעות מעוטרות בפרווה (שטריימל). ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה): "לא נשנה את לבושנו המסורתי. זה חוק צחוק"

הצבעה על תיקון לחוק צער בעלי חיים, שביקש לאסור יבוא של פרוות משיער בעלי חיים לישראל, נדחתה הבוקר בשל התנגדות חברי כנסת של סיעת "יהדות התורה". בתום הדיון הסוער בוועדת החינוך של הכנסת הוחלט שהצעת החוק תובא להצבעה פעם נוספת רק לאחר שמשרדי הממשלה יכינו תסקיר על עלויות החוק.
 
בהצעת חוק, של ח"כ רונית תירוש (קדימה), הוצע לאסור ייבוא גורף של פרוות העשויות משיער של כלבים, חתולים וארנבות או מוצרי טקסטיל המכילים את הרכיבים הללו, המגיעים מארצות מזרח אסיה, לרבות סין, ולהטיל עונש של שנת מאסר על כל העובר על האיסור בחוק.

 

למרות שההצעה זכתה לפני כחמישה חודשים לאישורה של ועדת השרים לחקיקה, ולתמיכה של שר החקלאות - שאף הציע להרחיב את הנוסח ולאסור יבוא וסחר בפרוות באופן גורף - התנגדות הח"כים החרדים מנעה את ההצבעה בוועדה.

  

ח"כ מוזס: "לא נשנה את לבושנו המסורתי"

ההתנגדות להצעת החוק מצד הח"כים החרדים הייתה ידועה זה מכבר. ח"כ מנחם אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה, הביע אותה כאשר ההצעה עברה את ועדת השרים לחקיקה. הוא טען אז כי הדבר עלול למנוע את מכירתה בישראל של מגבעת החסידים המסורתית (שטריימל). הוא קרא לשרים ולתירוש להכניס בהצעת החוק סייגים, לפיהם יוּתר השימוש בפרוות לצרכי דת, והדבר לא ייחשב כעבירה פלילית.

 

לטענת מוזס, הוא הגיע עם ח"כ תירוש לסיכום ולפיו הועדה לא תקיים הצבעה על החוק, והוא לא יקודם עד להתאמתו לצרכים הדתיים... שיאפשרו המשך ייבוא וייצור של שטריימלאך וכובעי לבד".

 

"אנחנו לא נשנה את לבושנו המסורתי בעקבות חוק כזה או אחר שיאסור זאת. יש לנו מסורת. אין ספק כי צער בעלי חיים הוא איסור דאורייתא, והיהדות לאורך מאות שנים נתנה דעתה ההלכתית כיצד לא לצער בעלי חיים", כתב, אך הביע ספק באפשרות ליישם את החוק. הוא טען כי אנשי המכס לא יוכלו לדעת את מקור הפרוות המגיעות לישראל, ולכן התיקון אינו ראוי.

 

תירוש: "חבל לעשות זאת על גבם של בע"ח חסרי ישע"

תירוש דוחה בחריפות את דברי מוזס: "את המחזה שאירע היום בוועדה אפשר לתמצת בשלוש מילים - 'הרצחת וגם ירשת'. הרב מוזס נהג היום בחוסר הגינות וחוסר יושר וחבל שכך", אמרה תירוש ל-ynet.

 

"כבר מספר שבועות שאני דוחה את הדיון בחוק מתוך קולגיאליות לח"כ מוזס, שנעדר מהכנסת, ומפני שהיה לי חשוב שהחוק יעבור בקונצנזוס ומתוך הסכמה. כעת, למרות שהושגה הסכמה במהלך הדיון להחריג את החוק במקרים בהם פריטי לבוש מיוצרים לצורכי דת המסורת, החליט הרב מוזס לסגת בו באופן תמוה מההצבעה".

 

תירוש הוסיפה ואמרה: "(אני) מבינה שלפעמים יש צורך לנבחר ציבור לצאת 'גיבור' בעיני קהל בוחריו, אבל חבל מאוד לעשות זאת על גבם של בעלי חיים חסרי ישע העוברים התעללות נוראית, כפי שנחשף בוועדה. מי שמצפים ממנו להגן על בעלי חיים, ראוי שקודם כל יתנהג באופן הולם גם כלפי בני אדם. אין לי שום כוונה לוותר, אתם תראו שהחוק הזה יעבור בעזרת השם ובעזרת החרדים".

 

במשרדו של מוזס טוענים מנגד, כי נציגי משרדי הממשלה השונים תמכו בדרישתו לדחות את ההצבעה. בתום הדיון הוחלט על ידי הוועדה כי משרדי הממשלה יכינו תסקיר על עלויות החוק בטרם יובא להצבעה חוזרת. ממלא מקום הוועדה, ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) אמר בסיכום הדיון כי "לא יחוקק חוק שפוגע בציבור הדתי והחרדי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במדינות רבות בעולם נאסר לסחור בפרוות כלבים וחתולים
צילום: רויטרס
צילום: עופר עמרם
"בעל חיים חווים התעללות נוראית". ח"כ רונית תירוש.
צילום: עופר עמרם
"יש לנו מסורת. לא נשנה את לבושנו". ח"כ מנחם אליעזר מוזס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים