שתף קטע נבחר

עסקת שליט: הרב יוסף בעד, הרב אלישיב "נמנע"

רבני הימין מתנגדים, אך מה חושבים בכירי הפוסקים? מנהיגה הרוחני של ש"ס, שלחוות דעתו השפעה על ארבעה שרים בממשלה, צפוי לתמוך בעסקה לשחרור החייל החטוף. הרב אלישיב צפוי שלא להביע דעה פומבית

מה חושבים בכירי הפוסקים החרדים על העסקה המתגבשת לשחרור גלעד שליט? הרב עובדיה יוסף, שלחוות דעתו ההלכתית השפעה ישירה על ארבע אצבעות בממשלה, צפוי לתמוך במהלך. לעומתו, "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שאינו מיוצג בממשלה, כנראה יימנע מהבעת דעה בסוגיה, כפי שעשה במקרים דומים בעבר.

 

במסגרת המאמצים לשכנע את שרי הממשלה לתמוך בעסקה לשחרורו של גלעד, ובעקבות התנגדותם לעסקה של רבני הימין שפורסמה ב-ynet, פנו נועם ואביבה שליט באמצעות "התאחדות החברים בני תורה למען גלעד" - המטה החרדי לשחרור בנם"- אל בכירי הרבנים החרדים כדי לשמוע את דעתם בנושא.

 

אתמול (יום ב') הם באו בדברים עם בית הרב אלישיב - משם רק יצאה קריאה להרבות בתפילה. מחר צפויה

להם פגישה עם הרבנים הראשיים לישראל, יונה מצגר ושלמה עמאר.

 

עמדתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף ברורה יחסית, ובאופן מסורתי הוא נותן משקל עודף לסכנה המיידית והברורה לחייל החטוף על פני האיום העתידי האפשרי על חיי אזרחים וחיילים אחרים. בתשובה שפירסם בספרו "יביע אומר" לשאלה בעניין מבצע אנטבה ואפשרות של עסקה, הסביר כי שחרור מחבלים תואם את הכלל ההלכתי "ברי (דבר ודאי - כלומר שחרור מוסכם) ושמא (ספק - כלומר מחבלים שיצליחו לפגע שוב) – ברי עדיף". 

 

ביחס לקביעה ההלכתית כי "אין פודין את השבויים יותר מכדי דמיהן" סבור הרב עובדיה כי היא אינה רלוונטית במקרה שליט. ההסבר: האיסור לפדות שבוי במחיר מופקע הוא בשל החשש שהדבר יגביר את המוטיבציה לחטיפות נוספות בעתיד, אלא שאצל ארגוני הטרור הפלסטינים הנכונות לכך היא גבוהה ממילא, ולכן הדבר מותר.

 

בש"ס הרשמית מדגישים כי מנהיג המפלגה יכריע בסוגיה רק סמוך לישיבת הממשלה שתתכנס לאשר את העסקה, בדיון משותף עם יו"ר המפלגה, אלי ישי. שר הפנים יציג בפני רבו את נימוקי התומכים והמתנגדים, את השיקולים המדיניים ואת חוות הדעת הביטחוניות של צה"ל והשב"כ, והרב יורה לשרי ש"ס כיצד להצביע.

 

בסביבת הרב יוסף שלום אלישיב מדגישים כי הוא לא יביע דעה עד שלא יוצגו בפניו כל הנתונים הרלוונטים. ככל הנראה, גם לאחר שתושלם העסקה הוא יעדיף שלא לדון בה. ליהדות התורה אין שר בממשלה, כפי המסורת החרדית, ולפיכך יכול מנהיגה שלא להכריע בסוגיה. כך גם נהג בעסקאות קודמות.

 

עמאר מברך

אמש ברך הרב הראשי הספרדי לישראל, שלמה עמאר, על ההתקדמות במשא ומתן לשחרורו של שליט. הוא

הסביר כי מלבד הצלת החייל החטוף עצמו יש ברכה גם בכך שהישראלים והפלסטינים מגיעים להסכמה בנושא טעון כל-כך.

 

לעומת זאת, כ-50 מרבני הימין שהתכנסו ביום ראשון בערב ושמעו סקירות מפי גומרים מקצועיים הביעו התנגדות נחרצת למהלך. הם לא הסתפקו בכך ואף החליטו על הקמת מטה מאבק לסיכול העסקה. אחד הרבנים, שמואל אליהו, אמר ל-ynet בהקשר זה: "זו עסקה מטורפת. כתוב שיוצאים למלחמה אפילו על עסקי קש ותבן כי זה מביא לדברים חמורים יותר, אז כאן, כשחייהם של כל כך הרבה יהודים עומדים מנגד – ברור שאסור להיכנע". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. כנראה בעד
צילום: אלי אלגרט
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. לא יביע דעה בפומבי
צילום: חיים צח
מומלצים