שתף קטע נבחר

רה"מ לקבינט: ההקפאה משרתת האינטרסים שלנו

הקבינט דן בהצעת נתניהו וברק להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. "זה צעד לא קל", הבהיר רה"מ, "אך יש בו יותר יתרונות מחסרונות". בשעה 19:30 יכנס נתניהו מסיבת עיתונאים ובה ימסור כנראה את ההחלטה בעניין

רגע לפני עסקה עם החמאס , ואחרי שאבו-מאזן כבר הודיע שאינו יכול עוד - ממשלת ישראל זורקת גלגל הצלה לרשות הפלסטינית: הקפאת הבנייה בשטחים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנס מסיבת עיתונאים בשעה 19:30 הערב (יום ד'), ובה יודיע כנראה על הקפאת הבנייה. בפתח ישיבת הקבינט שדנה ביוזמת נתניהו וברק, אמר ראש הממשלה: "בנסיבות הבינלאומיות שנוצרו, צעד זה מקדם את האינטרסים הלאומיים הרחבים של ישראל".

 

"זהו צעד לא פשוט, לא קל", הוסיף נתניהו, אך הבהיר כי "יש בו הרבה יותר יתרונות מחסרונות. הוא מאפשר לנו להציב בפני העולם אמת פשוטה: ממשלת ישראל רוצה להיכנס למו"מ עם הפלסטינים, עושה צעדים מעשיים כדי להיכנס למו"מ, והיא רצינית מאוד בכוונותיה לקדם את השלום".

  

התנגדות ראשונה למהלך בתוך הקבינט נרשמה מצדו של יו"ר הבית היהודי, שר המדע דניאל הרשקוביץ, שדרש להתנות כל החלטה כזו בהחלטת ממשלה. "על ממשלת ימין לא לחנוק את ההתנחלויות - אלא לסייע להן", אמר השר.

 

שרי ש"ס נעדרו מישיבת הקבינט. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר: "לא נוכל להסכים להקפאת בנייה ולו של יום אחד. מהלך זה לא ייחזק אף אחד אלא ייצור מצג של חולשה".

  

"אמנה" על הכוונת

על ההקפאה סוכם כנראה בפגישתו האחרונה של נתניהו עם הנשיא אובמה בוושינגטון. הודעה דומה צפויה לפרסם הערב בוושינגטון ג'ורג' מיטשל, שליחו המיוחד של הנשיא אובמה למזרח התיכון.

 

בלשכתו של נתניהו הסבירו את המניעים להחלטה: "כחלק מהמאמצים להנעת שיחות השלום עם הרשות הפלסטינית ולקידום אינטרסים מקיפים של ישראל, יבקש רה"מ מהקבינט לביטחון לאומי לאשר השעייה זמנית של אישורי בנייה חדשים למגורים ולהתחלות בנייה חדשות למגורים ביהודה ושומרון למשך עשרה חודשים".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בישיבת הקבינט כי "הקפאת הבנייה ביש"ע היא צעד של לקיחת אחריות, מנהיגות ושיקול דעת. מטרתה להשאיר חלון פתוח לחידוש המו"מ עם הפלסטינים. ישראל היא חזקה ומרתיעה, אך הזמן לא פועל בהכרח לטובתנו, וחיוני לנוע אל פתרון שתי מדינות לשני עמים - בהסכם. כל החלופות האחרות גרועות יותר". ברק הוסיף: "אני מקווה שהנהגת יש"ע, שהיא פטריוטית, אחראית ורצינית, תבין את הצורך בהחלטה בעת הזאת. ההבנות עם ארה"ב חשובות ביותר בהקשר למו"מ, ולהבטחת ביטחונה של ישראל ועליונותה הצבאית".

 

ההחלטה צפויה להיאכף על פי המתווה שפורסם היום ב-ynet, בו מפורט סיכום הישיבה שנערכה בראשותו של מתאם הפעולות בשטחים, לקראת יום פקודה. בין השאר, עלה שם הצורך בחתימת צווים; מפת איסור בנייה בהתאם לצו אלוף;

תיחום יישובים; הפעלת סנקציות על ראשי יישובים ומועצות; מעצרים והרחקת צעירים המעורבים בחריגות תכנוניות; הפללת מפעילי קרוואנים ביהודה ושומרון וסגירתם באמצעות השב"כ והמשטרה; הגדרת בנייה בלתי חוקית כפעילות פלילית; הריסה מהירה של כל בנייה חדשה ועוד. 

 

עוד הוחלט באותה ישיבה, שנערכה בקריה בתל-אביב, כי פעילות ממוקדת תכוון נגד "אמנה", תנועת ההתיישבות של גוש אמונים. על כלל הפעולות אמור לפקח צוות בין-משרדי ליישום המסקנות.

 

בסביבת נתניהו מבהירים כי אין כל קשר בין ההחלטה הצפויה, שתואמה ונקבעה לפני זמן רב, לבין העסקה שהולכת ונרקמת עם חמאס על שחרורו של גלעד שליט. ברשות הפלסטינית הזדרזו להגיב, עוד בטרם פורסמה ההודעה על ההקפאה: סאיב עריקאת דחה את המחווה, שכן זו אינה כוללת את הבנייה בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקפיאים: נתניהו וברק
צילום: AP
השר הרשקוביץ. "לא לחנוק - לסייע"
צילום: גיל יוחנן
השליח מיטשל. ימסור גם הוא הודעה
צילום: AFP
מומלצים