שתף קטע נבחר

HIV ב-2009: עלייה מדאיגה בקרב ההומואים

בשנים האחרונות נרשמה מגמת עלייה במספר נשאי נגיף האיידס בישראל, כשגם השנה מספר המאובחנים החדשים צפוי לעבור את ה-400. השינוי השנה: שיעור הנדבקים מקרב מהקהילה ההומוסקסואלית עלה, בעוד שמקרב יוצאי אתיופיה צפויה ירידה משמעותית במספר הנשאים. ב-1 בדצמבר יצויין יום האיידס הבינלאומי שיוקדש לדרכים להאטת התפשטות המגיפה בעולם

בעוד העולם מנסה למגר את מגיפת האיידס, הנגיף ממשיך להתפשט בישראל - בעיקר בקרב הקהילה ההומוסקסואלית: נתונים חדשים מגלים כי מספר נשאי ה-HIV בישראל נמצא במגמת עלייה וצפוי גם השנה לעבור את ה-400. השנה נרשמה הדבקה גבוהה יותר בקרב הקהילה ההומוסקסואלית. הנתונים מתפרסמים על ידי הוועד למלחמה באיידס לקראת יום האיידס הבינלאומי שיתקיים ב-1 בדצמבר.

 

בשנת 2006 נתגלו בישראל 336 נשאי HIV, בשנת 2007 נתגלו 360 נשאים, בעוד שאשתקד התגלו 400 נשאים חדשים. דו"ח הנתונים האפידמיולוגים שצפוי לפרסם משרד הבריאות בימים הקרובים יתייחס לשנת 2008 בלבד, אולם מנתונים שאסף הוןעד למלחמה באיידס, ההערכה היא כי בשנת 2009 תירשם עלייה נוספת ומספר נשאי ה-HIV החדשים שאובחנו צפוי לעבור את ה-400.

 

העלייה בשיעור נשאי ה-HIV בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים נמשכת גם השנה. אף שטרם הסתיימה שנת 2009, מהערכות הוועד למלחמה באיידס עולה כי כבר לפני חודש שיעור המתגלים החדשים מקבוצת הגייז היה גבוה יותר ממספרם במהלך כל שנת 2008. לפי ההערכה, שיעור הנדבקים מקרב ההומואים יעמוד ב-2009 על 35%, בהשוואה ל-30% בשנת 2008. מנגד, על אף העלייה הצפויה במספר נשאי HIV חדשים, לראשונה צפויה להיות ירידה משמעותית במספר נשאי ה-HIV מקרב יוצאי אתיופיה.

 

כל יום נדבק ישראלי

על פי נתונים שפרסם ארגון האיידס של האו"ם UNAIDS, חיים כיום בעולם 33.4 מיליון בני אדם נשאי HIV, מרביתם מהאיזור הדרומי לסהרה באפריקה. למרות שב-2008 נתגלו 2.7 מיליון נשאים חדשים, נרשמה בשמונה השנים האחרונות

 ירידה של 17% בהדבקות החדשות. ההתמודדות העולמית עם המגיפה רשמה מספר הצלחות וביניהן עלייה בנגישות לטיפול התרופתי, צמצום ההדבקות מהאם ליילוד, ובחלק מהאזורים בעולם אף זיהו ירידה בשיעור ההארעות של המחלה בקרב האוכלוסיה הכללית. 

 

מדי יום מתגלים בעולם למעלה מ-7,400 בני אדם שנדבקו ב-HIV. בממוצע, לפחות אחד מהם ישראלי. 1,200 מכלל המתגלים החדשים מדי יום הם ילדים מתחת לגיל 15. 48% מכלל המתגלים בעולם הן נשים. מאז שנת 1981 התגלו בישראל כ-6,000 נשאי HIV. על פי הערכות הוועד למלחמה באיידס, המספר האמיתי של נשאי הנגיף בישראל גבוה בהרבה מאחר שהנתונים משקפים אחוז מאוד נמוך של אנשים שנבדקו.

  

"הראשון בדצמבר נועד להזכיר לעולם כי האיידס היא בעיה שנמצאת איתנו 365 ימים בשנה", אמר יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס. "אמנם המוות כבר אינו חלק מהמשוואה של האיידס במדינות מערביות כמו ישראל, זאת בזכות הנגישות לטיפול התרופתי, אך חשוב לזכור כי עדיין מדובר במחלה כרונית מורכבת שאפשר להימנע ממנה בקלות.

 

"גם השנה, אנו קוראים לציבור לנהוג באחריות, להקפיד על שימוש קבוע בקונדום ולהיבדק לגילוי הנגיף. בזכות הבדיקות המהירות, כבר לא צריך להמתין שבועות לתשובה וניתן לקבל תוצאה תוך 30 דקות בלבד. והכי חשוב, היום כדאי לדעת. גילוי מוקדם של HIV הוא ההבדל בין מחלה כרונית שניתן לטפל בה ולחיות עמה חיים מלאים לבין סיבוכים מסכני חיים". 

 

שרים בבארבי, מחלקים קונדומים לחיילים

ב-1 בדצמבר יצוין בישראל יום האיידס העולמי באירועי מודעות מיוחדים שמארגן הוועד למלחמה באיידס, ביניהם: מופע הצדעה באיידס - Rock4Life בבארבי ב-30 בנובמבר. בין האמנים שיעלו ויגבירו מודעות: רמי פורטיס, אסף אבידן והמוג'וז,

 להקת איזבו, נעם רותם, יעל דקלבאום, דפנה והעוגיות ועוד. במהלך הערב תהיה גם אפשרות להיבדק ללא תשלום בניידת הבדיקות של הוועד שתחנה מול הבארבי.

 

ב-1 בדצמבר יופעלו מרכזי הבדיקות האנונימיות של הוועד למלחמה באיידס בתל אביב במתכונת מוגברת - מ-10:00 עד 20:00 בערב. כמו כן, יתקיימו ימי בדיקות באוניברסיטת ת"א (30 בנובמבר), בטכנון (1 בדצמבר) ובאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע (2 בדצמבר).

 

כמו כן, במסגרת שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין צה"ל לבין הוועד למלחמה באיידס, החיילים יקבלו השנה עלון ובו מידע חיוני על בדיקות ודרכי הדבקה. בנוסף לכך, הוועד למלחמה באיידס העביר לצה"ל 30,000 קונדומים שקיבל בתרומה מחברת הקונדומים "קונטרול". קונדומים אלו יחולקו לחיילים ב-1 בדצמבר בעשרות מוקדים ברחבי הארץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
HIV. ההומואים ממשיכים להידבק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים