שתף קטע נבחר

סקר: 86% מהציבור נגד הרג בע"ח לטובת פרווה

מסקר שקיימו "הקואליציה הבינלאומית נגד פרוות" ו"תנו לחיות לחיות" עולה כי 86% מהציבור בישראל סבור כי הרג בעלי חיים לטובת ייצור פרווה בלבד הוא לא מוסרי. 79% מהציבור תומך בחוק שיאסור על יבוא ושיווק של פרוות המיוצרות מפרוות חיות

86% מהציבור בישראל סבור כי הרג בעלי חיים לטובת ייצור פרווה בלבד הוא לא מוסרי, כך עולה מסקר שקיימו "הקואליציה הבינלאומית נגד פרוות"ו" תנו לחיות לחיות". עוד עולה מהסקר כי 79% מהציבור תומך בחוק שיאסור על יבוא ושיווק של פרוות המיוצרות מפרוותן של חיות.
 

הסקר שנערך לבקשת הקואליציה ו"תנו לחיות לחיות" על ידי "מאגר מוחות" מכון מחקר ויעוץ בינתחומי וממצאיו נחשפים כעת לראשונה ב-ynet, כלל 542 מרואיינים המייצגים את האוכלוסיה הבוגרת מעל גיל 18 בישראל וטעות הדגימה המירבית היא 4.5%±.

 

כשנשאלו המרואיינים האם הם רואים בהרג בעלי חיים לטובת ייצור פרוות בלבד, מעשה מוסרי או מעשה לא מוסרי, רוב מוחלט מהמשיבים (86%) סבור כי הרג בעלי חיים לטובת ייצור פרוות בלבד, הוא מעשה לא מוסרי. 8% סבורים כי המעשה כן מוסרי ול-6% אין עמדה בעניין.

 

בקרב המגזר היהודי הכללי, עולה כי 92% סבורים כי כי הרג בעלי חיים לטובת ייצור פרוות בלבד הוא מעשה לא-מוסרי. בקרב העולים החדשים השיעור הינו 85%, במגזר הערבי 64% ואילו במגזר החרדי 61% סבורים כי מדובר במעשה לא מוסרי.

 

צילום: הקואליציה הבינ"ל נגד תעשיית הפרווה
מפגינים נגד תעשיית הפרווה בתל-אביב בסוף השבוע (צילום: רונן מחלב)
 
בקואליציה ו"בתנו לחיות לחיות", רצו לברר גם מה דעתו של הציבור בישראל על התקנת חוקים שיאסרו שיווק ויבוא של פרוות המיוצרות מבעלי חיים. רוב מוחלט מהמשיבים (79%) תמכו בעד חוק שכזה,  12% התנגדו ול-9% אין עמדה בעניין.
 
"זו פעם ראשונה שנערך סקר שכזה בישראל והתוצאות מוכיחות שמרבית הציבור בישראל אינו מעוניין לצרוך פרווה שעולה בחייהן ובסבל רב של החיות. אנו מדינה שהפרווה בה היא לא צורך קיומי, אלא למטרות אופנה בלבד", אומרת ל-ynet ג'יין הלוי, מקימת הקואליציה.
 
"התוצאות בהחלט נותנות לנו רוח גבית לא רק כדי למחות על העוול העולמי שהורג עשרות מיליוני בעלי חיים לטובת תעשיית האופנה, אלא גם להמשיך ולפעול לחקיקה בנושא שתאסור סחר, ייבוא וייצוא של פרוות בעלי חיים מכל הסוגים בישראל".
 
צילום: הקואליציה הבינ

 

 

מחאה עולמית נגד המשך תעשיית הפרווה

השבוע האחרון היה רווי אירועים בכל הנוגע למאבק למען איסור השימוש בפרווה בישראל. בתחילת השבוע נדחתה הצבעה על תיקון לחוק צער בעלי חיים, שביקש לאסור יבוא של פרוות משיער בעלי חיים לישראל בשל התנגדות חברי כנסת של סיעת "יהדות התורה". בתום הדיון הסוער בוועדת החינוך של הכנסת הוחלט שהצעת החוק תובא להצבעה פעם נוספת רק לאחר שמשרדי הממשלה יכינו תסקיר על עלויות החוק.

 

בהצעת חוק, של ח"כ רונית תירוש (קדימה), הוצע לאסור ייבוא גורף של פרוות בע"ח או מוצרי טקסטיל המכילים את הרכיבים הללו, המגיעים מרחבי העולם ולהטיל עונש של שנת מאסר על כל העובר על האיסור בחוק.

 

הלוי מציינת כי הקואליציה ארגנה הפגנות מחאה ביותר מ-90 מדינות ברחבי העולם נגד המשך תעשיית הפרווה. לדבריה, ארגונים כדוגמת PETA (אחד הארגונים הגדולים בעולם הנלחמים למען זכויות בעלי חיים) ואנשים פרטיים, קיימו מיצגי מחאה נוספים בארה"ב ובאוסטרליה. גם השנה, נערכה בישראל מחאה על ידי הקואליציה ובשיתוף עמותת "תנו לחיות לחיות" בכיכר המדינה. 

 

בהפגנה בתל-אביב נכחו עשרות משתתפים, ביניהם גם ח"כ תירוש והשחקנית שרית וינו-אלעד, שנשאו שלטים הקוראים לעצור את הרג החיות. שני פעילים, שלבשו פרוות סינתטיות, מלווים בכלבה, נצבעו באדום ונשכבו בסמוך לחנות הבגדים המוכרת בגדי מעצבים המכילים פרווה.

 

"אני מקווה שזאת ההפגנה האחרונה, כי החוק שאעביר יפסיק את ההתעללות בבעלי החיים. מותר וכדאי לנו להיות אור לגויים בנושא חשוב זה", אמרה תירוש. "מי שלא יודע לכבד בעלי חיים - לא ידע לעולם להיות בן אדם".

 

"בעלי החנות מיהרו לסלק את הפרוות מחלון הראווה ברגע שהחלה ההפגנה", מספרת הלוי. "בעוד שעל חלון הראווה בחנות בולט כיתוב שאומר "שאופנה נעשית באהבה", אך לדעתנו, כל אופנה שגובה את חייהם של מיליוני בעלי חיים, נעשית בשנאה ובאכזריות. הגיע הזמן שהציבור יגלה מודעות לנושא ולא יתייחס לבעלי החיים כאל מוצר שיש ללבוש אותו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד הפרוות בכיכר המדינה
צילום: הקואליציה הבינ"ל נגד תעשיית הפרווה
טאי בבילוניה, אלופה אולימפית להחלקה אומנותית על הקרח מפגינה בניו-יורק
צילום: AP
פעילים מפגינים בצרפת
צילום: AFP
ומתפשטים באוסטרליה
צילום: AFP
מומלצים