שתף קטע נבחר

נגד עסקת שליט: נשים על שער "מעייני הישועה"

העלון "מעייני הישועה" נוהג להקפיד שלא לפרסם תמונות נשים, בהוראת רבניו ובשנה שעברה פני נערות אף "הושחרו" על ידי גרפיקאים. השבוע חרג העלון ממנהגו ופרסם תמונות של עשרות קרבנות טרור, חלקם הגדול נשים, במטרה למנוע שיחרור מחבלים בעסקת שליט. מנכ"ל התנועה: "ככלל אנו נמנעים מפרסום תמונות נשים כיוון שהשבועון מופץ בבית כנסת"

רבנים בימין מתנגדים לעסקה לשחרור שליט בתמורה למאות מחבלים, ויש מי שגם שובר כמה מוסכמות בניסיון לסכל את המהלך: תנועת התשובה הציונית-דתית "מעייני הישועה", הפועלת בהכוונה רבנית צמודה, גייסה למאבק את עמוד השער של עלונה השבועי, ובגיליון סוף השבוע פרסמה בו עשרות תמונות של קרבנות טרור – חלקם הגדול נשים. בכך חרגה התנועה מהקודים החרדיים שהנהיגה על עצמה ולפיהם אין לפרסם תמונות נשים בשבועון.

  

לצד הכיתוב "ושבתי בשלום אל בית אבי", ש"הושאל" מפרשת השבוע לטובת שליט, הופיע על שער העלון איור פניו של החייל החטוף, וברקע – עשרות תמונות של גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, שנהרגו בפיגועי טרור בשנים האחרונות. תחתן נכתב: "יחד עם תפילה לשחרור גלעד שליט, נבקש שיתקן הקב"ה את מקבלי ההחלטות בעצה טובה שתמנע את ביזוי האומה הישראלית, ולא תביא לשפיכות דמים". 

 

מאז נוסד עלון "מעייני הישועה", לפני שש שנים, ועד היום, הקפידה המערכת באדיקות על האיסור לפרסם תמונות נשים מכל סוג שהוא – בהוראת רבניה, ובכמה מקרים אף פסלה בשל כך מודעות פרסומת ומנעה מעצמה רווחים. על שער אחד מגיליונות השנה שעברה פורסמו דיוקניהם של פעילי התנועה, ופני הפעילוֹת אף "הושחרו" - עבודה גרפית שזכתה לביקורת מחוגים דתיים ליברלים. 

 

מנכ"ל מעייני הישועה, אביחי בוארון, מסר בתגובה:

"הכל שטויות. אכן התנועה מתנגדת להחזרת גלעד שליט בתמורה לשחרור אלף רוצחים וסכנת הרג של מאות יהודים. אכן, ככלל אנו נמנעים מפרסום תמונות נשים בהתאם להוראת רבותינו כיוון ששבועון מעייני הישועה מופץ בבתי כנסת. יחד עם זה בפרסום תמונות פספורט של קורבנות הטרור אין וויתור קל שבקלים על ערך של צניעות ומי שחושב כך או מי שמוצא עצמו 'מושפע' מתמונת פספורט דהויה, של חיילת שנרצחה על ידי מחבל - ראוי שיטפל בעצמו".

  

המדיניות שנוקט העלון ביחס בסוגיה הועתקה מהעיתונות החרדית, הנמנעת מפרסום תמונות נשים באופן גורף. כלי התקשורת המחמירים יותר משמיטים גם את שמותיהן הפרטיים ומסתפקים בציון האות הראשונה. דוגמה לכך ניתנה לפני חודשיים, כאשר עיתון "המבשר" פרסם בטעות תמונה בה נראות חיילות עומדות בסמוך לכלי טייס שהתרסק. במבצע מהיר הובאו לבית חברת ההפצה כמה בחורי ישיבה, שבמשך שעות ארוכות קשקשו באמצעות לורד שחור על התמונה הבעייתית בכל אחד מ-15 אלף העותקים.

 

לפני כשנתיים העלים האתר החרדי לדעת.נט בפעולת פוטו-שופ פשוטה את פרופ' רות גביזון מתמונת מסיבת עיתונאים שקיימה ועדת וינוגרד, והציג ארבעה חברים בה וכיסא ריק. גם לימור לבנת זכתה בעבר לטשטוש פניה, כשישבה כשרת חינוך סביב שולחן הממשלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער מעייני הישועה עם קורבנות הטרור
מומלצים