שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: אסף אמברם

  כדורי שוקולד: טעם מתוק של פעם

  יעל גרטי נזכרת בכדורי השוקולד שהיתה מכינה בילדותה ומגישה מדריך קצר להכנת כדורי שוקולד וארבעה מתכונים קלים, שכל ילד יכול להכין (עם קצת עזרה מההורים)

  כשהייתי קטנה, מבחר המתוקים שהורשיתי להכין במטבח של אמי היה מצומצם: האפשרויות היו רולדת ביסקוויטים מרוסקים עם קקאו וקוקוס – או כדורי שוקולד, שהיו עשויים גם הם מביסקוויטים מרוסקים. לשני אלה העניק אחי הגדול את השם "עוגות רגליים", משום שוורד חברתי ואני היינו מכניסות את הביסקוויטים לשקית בתוך שקית ודורכות עליה במלוא העזוז. מאז חלפו שנים רבות ואת שיטת הרגליים (שאפשר להחליפה כמובן במערוך או בפטיש שניצלים) החליף מעבד המזון, שטוחן את הביסקוויטים במהירות רבה.


  (צילום: יעל גרטי)

   

  על אף שכדורי השוקולד נתפסים כאוכל של ילדים, נדמה שגם מבוגרים מתקשים לסרב להם כשהם טובים באמת, וגם אני חוטאת בכדור או שניים כשמתחשק לי משהו מתוק ובדיוק מזדמנת בדרכי קונדיטוריה. נוכח החשק הזה, המתעורר לעתים, יצאתי לברר מהו המתכון הטוב ביותר להכנת כדורי שוקולד. המסקנות - לפניכם.

   

  המרכיבים

  להכנת כדורי שוקולד תזדקקו לביסקוויטים או פירורי עוגות/עוגיות, לשוקולד או קקאו – שיעניק טעם וצבע, לחמאה או שמנת מתוקה - שיעניקו שומניות ורכות ויסייעו בלכידת המרכיבים יחדיו, לסוכר או אבקת סוכר – שימתיקו את התערובת ולנוזל נוסף כלשהוא – חלב או מים, שיעזור ליצירת תערובת רכה, שניתן לקרוץ ממנה כדורים. 

   

  ביסקוויטים, פירורי עוגות בחושות או פירורי עוגות?

  אם יש לכם בבית עוגה בחושה שלא הצליחה במיוחד או שסתם לא נמצא לה דורש, אתם יכולים לרסקה לפירורים במעבד המזון. כנ"ל לגבי עוגיות חמאה מכל סוג. אם לא, אתם יכולים לרכוש ביסקוויטים פשוטים ולרסקם במעבד המזון. אם אין לכם מעבד מזון אפשר לרסק את הביסקוויטים, כשהם נתונים בשקית בתוך שקית, בעזרת פטיש שניצלים או בעזרת מערוך.

   

  שלב הניסוי: הכנתי כדורי שוקולד מביסקוויטים פשוטים ומעוגה בחושה קנויה בטעם שוקולד. המסקנה: בעוד המרקם המתקבל מהכנת כדורי שוקולד מביסקוויטים הוא קשה יחסית, המרקם המתקבל מהכנת כדורי שוקולד מפירורי עוגה בחושה הוא רך ונעים לאכילה, מה גם שהשוקולד נספג טוב יותר בפירורי עוגה. עם זאת, כיוון שמתקבלת עיסה רכה יותר מפירורי עוגה, יש לקרר במקרר את התערובת לפני שניתן לקרוץ ממנה כדורים.


  (צילום: יעל גרטי)

   

  קקאו או שוקולד?

  אפשר להכין כדורי שוקולד עם קקאו, אפשר עם שוקולד מומס ואפשר עם שוקולד וקקאו גם יחד, מה שמעניק לתוצאה הסופית צבע כהה במיוחד. ההבדל הוא בטרחה שבהכנה: קקאו אפשר לערבב עם החמאה המומסת – ואילו שוקולד יש להמיס.

   

  כיצד ממיסים?

  • מניחים את השוקולד השבור בקערית חסינת חום במיקרוגל ומפעילים למשך 30 שניות. מוציאים, מערבבים ומפעילים שוב למשך 30 שניות, כך עד שהשוקולד נמס לחלוטין.
  • מרתיחים שמנת בסיר קטן ויוצקים על השוקולד השבור, בקערה. מערבבים עד להמסה. אם נותרו גושים אפשר להוסיף מים רותחים לסיר הריק (אין צורך לשטוף אותו) ולהניח את הקערה (בתנאי שהיא חסינת חום) ובה השוקולד והשמנת מעל המים, מבלי שהמים יגעו בתחתית הקערה, על אש קטנה (מה שנקרא "באן מארי"), ולערבב עד שהגושים ימסו.
  • מחממים שוקולד ב"באן מארי" (ראו לעיל) ומערבבים עד להמסה מלאה.

   

  שלב הניסוי: הכנתי כדורי שוקולד מקקאו, משוקולד ושוקולד בתוספת קקאו. התוצאה הטעימה ביותר התקבלה הודות לשימוש בשוקולד בתוספת קקאו. אם אינכם רוצים לשלב בין השניים, מומלץ להעדיף שוקולד על פני קקאו.

   

  שמנת מתוקה או חמאה?

  כדילהעניק שומניות ורכות לכדורים, כמו גם ללכד את כל המרכיבים יחדיו, מוסיפים חמאה או שמנת מתוקה.

   

  שלב הניסוי: האמת היא שאין ממש הבדל, שכן כל הגרסאות המבוססות על ביסקוויטים דומות זו לזו – והוספת שמנת או חמאה לא יצרה הבדל של ממש מבחינת המרקם או הטעם.


  (צילום: אסף אמברם)

   

  באיזה שוקולד להשתמש?

  לקבלת טעם שוקולדי חזק מומלץ להשתמש בשוקולד מריר (אני השתמשתי בשוקולד 60% מוצקי קקאו), אך ניתן גם לשלב בין שוקולד מריר ושוקולד חלב.

   

  תוספות טעם

  להעשרת טעמם של כדורי השוקולד ניתן להוסיף ברנדי, רום, ליקר תפוזים (גרנד מרנייה), קלבדוס (ברנדי תפוחים), ליקר קפה, אמרטו וכיוב'. אם מכינים את כדורי השוקולד עבור ילדים, כדאי להסתפק בכף אחת, אך אם מכינים את הכדורים עבור מבוגרים, ניתן להוסיף עד 3-4 כפות אלכוהול, במקום נוזל אחר (חלב, שמנת) במתכון.

   

  מלבד התוספות האלכוהוליות ניתן גם להוסיף מעט קפה, בצורת ספל אספרסו או קפה מגורען. אם מוסיפים קפה מגורען לתערובת חמה (כגון שמנת מתוקה רותחת או חלב רותח), הוא יימס במהירות, אך אם מוסיפים קפה מגורען לתערובת קרה, יש להמתין כעשר דקות, תוך ערבוב אקראי, עד שהגרגרים יימסו.

   

  יצירת כדורים

  אם העיסה קשה מדי ואיננה מאפשרת לכם ליצור כדורים בקלות, הוסיפו מעט חלב או שמנת. אם העיסה רכה מדי, הוסיפו מעט פירורי עוגיות או ביסקוויטים. אם רוצים, אפשר לכדרר כדורי שוקולד כשהידיים עטויות בכפפות חד פעמיות. אחרי יצירת כדור אחד כדאי לטבול אותו בצלחת ובה קוקוס טחון, כדי לוודא שהקוקוס נדבק כיאות. אם אינו נדבק, סימן שהתערובת יבשה מדי וכדאי להוסיף 1-2 כפות חלב או שמנת מתוקה.

   

  במה מעטרים?

  אפשר לעטר את הכדורים המוכנים בקוקוס טחון, בקישוטי עוגות צבעוניים או כסופים, בפירורי שוקולד לקישוט עוגות, בפיסטוקים קצוצים ובכל קישוט העולה על דעתכם.


  (צילום: ירון ברנר)

   

  אחסון

  מרגע שהכדורים מוכנים ועד ההגשה מומלץ לאחסנם במקרר במשך שעה לפחות. לטעמי, לא נעים לאכול כדורי שוקולד ישר מן המקרר, אחרי קירור ארוך, ולכן מומלץ להוציאם מן המקרר כחצי שעה עד שעה לפני הגשתם. אפשר לאחסן כדורי שוקולד מוכנים במקרר במשך 3-4 ימים. אם רוצים לאחסנם לאורך זמן, אפשר להקפיאם, אחרי קירורם והתמצקותם (כדי שלא יידבקו זה לזה), בקופסה סגורה היטב. הפשרה יש לבצע במקרר.

   

  זה בכלל כדאי כלכלית?

  כדור שוקולד בודד עולה 2 שקלים בקונדיטוריות; כדור שוקולד מתוצרת בית עולה 0.7- 1.1 שקלים, בהתאם למרכיבים. יתרון נוסף הוא שכשאתם מכינים כדורי שוקולד בבית, אתם יודעים מה הם מכילים.

   

  מתכונים

  לפניכם ארבעה מתכונים שהכנתי, כשהמתכון האחרון מומלץ מבחינתי- והמתכונים האחרים מובאים לנוחותכם, כך שתוכלו לנצלם לפי מצאי החומרים בבית.

   

  כדורי שוקולד על בסיס ביסקוויטים וקקאו

  המרכיבים (להכנת 22 כדורים):

  250 גרם ביסקוויטים

  100 גרם חמאה, רכה או קרה- לא משנה

  100 גרם (1/2 כוס) סוכר

  1 כף ברנדי

  3 כפות קקאו

  2/3 כוס חלב 3% שומן

  לעיטור: 4 כפות קוקוס טחון

   

  אופן ההכנה:
  1. מרסקים ביסקוויטים במעבד מזון או כמפורט לעיל.
  2. ממיסים חמאה בקערה בינונית (שתוכל להכיל את כל המרכיבים בהמשך) במיקרוגל.
  3. מוסיפים סוכר, ברנדי, קקאו וחלב לקערת החמאה ומערבבים עד לקבלת נוזל אחיד.
  4. מוסיפים את הביסקוויטים הטחונים לתערובת ומערבבים עד לקבלת עיסה אחידה. יוצרים כדורים בעזרת הידיים, מניחים בצלחת וטובלים בצלחת ובה קוקוס. מאחסנים במקרר עד מעט לפני ההגשה.


  (צילום: יעל גרטי)

   

  כדורי שוקולד על בסיס ביסקוויטים, שוקולד ושמנת מתוקה

  המרכיבים (להכנת 22 כדורים):

  250 גרם ביסקוויטים

  1/2 מיכל (125 מ"ל) שמנת מתוקה

  100 גרם שוקולד מריר, שבור או קצוץ

  1/2 כוס חלב 3% שומן

  1 כף ברנדי

  לעיטור: 4 כפות קוקוס טחון או 50 גרם סוכריות צבעוניות

   

  אופן ההכנה:
  1. מרסקים ביסקוויטים במעבד מזון או כמפורט לעיל.
  2. מניחים שוקולד שבור בקערה בינונית (שתוכל להכיל את כל המרכיבים בהמשך).
  3. מרתיחים שמנת בסיר קטן ויוצקים על השוקולד. מערבבים עד להמסה.
  4. מוסיפים חלב וברנדי לתערובת השוקולד ומערבבים.
  5. מוסיפים את הביסקוויטים הטחונים לתערובת ומערבבים עד לקבלת עיסה אחידה.
  6. יוצרים כדורים בעזרת הידיים, מניחים בצלחת וטובלים בצלחת ובה קוקוס או סוכריות צבעוניות. מאחסנים במקרר עד מעט לפני ההגשה.

   

  כדורי שוקולד על בסיס ביסקוויטים, שוקולד וחמאה

  המרכיבים (להכנת 22 כדורים):

  250 גרם ביסקוויטים

  150 גרם שוקולד מריר, שבור או קצוץ

  50 גרם חמאה

  2 כפות סוכר

  8-9 כפות חלב 3%

  1 כף גרנד מרנייה (ליקר תפוזים) או ברנדי

  לעיטור: קוקוס טחון

   

  אופן ההכנה:
  1. מרסקים ביסקוויטים במעבד מזון או כמפורט לעיל.
  2. ממיסים שוקולד וחמאה בקערה בינונית חסינת-חום (שתוכל להכיל את כל המרכיבים בהמשך) במיקרוגל, בארבעה "פולסים" של 30 שניות (בין "פולס" ל"פולס" מערבבים בעזרת כף).
  3. מוסיפים סוכר, חלב וליקר תפוזים ומערבבים עד לקבלת קרם חלק.
  4. מוסיפים את הביסקוויטים הטחונים לתערובת ומערבבים עד לקבלת עיסה אחידה.
  5. יוצרים כדורים בעזרת הידיים, מניחים בצלחת וטובלים בצלחת ובה קוקוס. מאחסנים במקרר עד מעט לפני ההגשה.


  (צילום: יעל גרטי)

   

  כדורי שוקולד על בסיס פירורי עוגה בחושה, שוקולד ושמנת

  זהו המתכון המוצלח ביותר לטעמי, שמתאים למקרה שיש לכם עוגה בחושה שאין לכם צורך בה – ולא מומלץ כלכלית לרכוש עוגה בחושה כדי להכין ממנה כדורי שוקולד.

   

  שימו לב שממתכון זה מתקבלת תערובת רכה למדי, שיש לקרר במשך שעה במקרר לפני שניתן ליצור כדורים עגולים ויפים.

   

  המרכיבים (להכנת 43 כדורים):

  1 מיכל (250 מ"ל) שמנת מתוקה

  200 גרם שוקולד מריר 60% מוצקי קקאו, שבור לקוביות

  1 כף גדושה קקאו איכותי, רצוי מנופה

  60 גרם (5 כפות) סוכר

  2 כפות ברנדי

  800 גרם (2 עוגות אינגליש) עוגה בחושה מכל סוג

  לעיטור: קוקוס/סוכריות צבעוניות/כסופות

   

  אופן ההכנה:
  1. מכינים קערה חסינת חום מעל סיר ובו מעט מים רותחים ("באן מארי"), על אש קטנה, מבלי שהמים יגעו בתחתית הקערה. מניחים בקערה שמנת ושוקולד ומבשלים תוך ערבוב אקראי במשך 10 דקות או עד שהשוקולד נמס ומתקבלת תערובת חלקה.
  2. מוסיפים קקאו לתערובת ומערבבים בעזרת כף או מטרפה עד לקבלת תערובת חלקה.
  3. מוסיפים סוכר וברנדי ומערבבים עד לקבלת תערובת חלקה.
  4. מרסקים עוגה בחושה במעבד מזון בעל להב מתכת עד לקבלת פירורים קטנים.
  5. מוסיפים את תערובת השוקולד לפירורים ומעבדים במעבד המזון עד לקבלת תערובת אחידה. מקררים במקרר (בתוך מיכל מעבד המזון) במשך שעה או עד שניתן לקרוץ כדורים עגולים יפים מן התערובת.
  6. קורצים כדורים וטובלים בצלחת ובה קוקוס. מאחסנים במקרר עד מעט לפני ההגשה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כמו בילדות
  צילום: יעל גרטי
  צילום: שירן כרמל
  ליצרת קשר עם יעל גרטי לחצו על התמונה
  צילום: שירן כרמל
  מומלצים