שתף קטע נבחר

"ישראל מוכנה לשחרר את ברגותי - אם יגורש"

אם תתעקש ישראל על הגירוש, מדווח "אל חיאת", בכיר הפתח עצמו יחליט אם להסכים לצאת מהגדה המערבית. "אל אחבאר" הלבנוני מצטט מקור מצרי על ההסדרים להעברתו של שליט - תוך חשש חמאס מחטיפת החייל בידי ישראל

האם ישראל תשחרר את מרואן ברגותי, אבל תרחיק אותו מאבו מאזן? העיתון הערבי הלונדוני "אל-חיאת" מדווח מפי מקור המקורב למשא ומתן על עסקת גלעד שליט, כי ישראל הביעה נכונות לדון בשחרורו - וגירושו - של מזכ"ל התנזים בגדה לשעבר, בכיר הפתח מרואן ברגותי.

 

על פי אותם המקורות, השיחות בעניינו של ברגותי טרם הסתיימו, אולם אם ישראל תתעקש על גירושו מהגדה המערבית, כי אז הדבר יהיה תלוי בו. ברגותי נחשב לבעל כוח רב ברחוב הפלסטיני,

 וכמועמד להחליף את הנשיא אבו מאזן. בישראל גם נשמעים קולות לשחררו, בלי קשר לעסקה.

 

שמו של מנהיג התנזים לשעבר, שנידון בישראל לארבעה מאסרי עולם על מעורבותו בפיגועי טרור רצחניים, הוזכר לא אחת כסלע מחלוקת מרכזי במגעים. אחיו מוקבל אמר בשבוע שעבר שהמשפחה קיבלה מידע לפיו מרואן ישוחרר, אך באותו יום התראיין המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, ל-BBC בערבית, והתעקש שברגותי ומזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, לא ישוחררו.

 

במקביל, ב"אל חיאת" נטען עוד מפי מקורות פלסטינים בהמשך לדיווח דומה אתמול, כי המתווך הגרמני מסר בשבוע שעבר לחמאס הצעה ובה "עקרונות חדשים" - הנוחים יותר עבור התנועה, כלשון הדיווח, מאלו שעלו בסבב הקודם של השיחות, לפני חמישה חודשים.

 

"ההצעה החדשה" כוללת בין היתר הפחתה של מספר המיועדים לגירוש מהגדה המערבית; קבלה מצד ישראל של עיקרון של שחרורם של אסירים תושבי מזרח ירושלים; הסכמה לשחרר אסירים מקרב ראשי "דרג השטח" של חמאס בהתאם לרשימה שהוגשה; וכן בכירים כמו ברגותי, סעדאת, וגם בכירים בזרוע הצבאית של החמאס כמו עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד, חסאן סלאמה ואחרים.

 

על פי הדיווח, שתואם למידע שנמסר עוד שלשום ברשת "אל ערבייה", המתווך צפוי להיפגש עם אנשי חמאס ברצועת עזה כדי לשמוע את עמדת התנועה לגבי חבילת ההצעות, לאחר שאלו יקיימו התייעצויות.

 

גם העיתון הלבנוני "אל אחבאר" מתייחס היום לעסקה,

 ומתאחר חשש בחמאס מתוכנית ישראלית לחטוף את שליט בחזרה ברגע העברתו, מבלי לשחרר את האסירים. לפי מקור מצרי, משלחת מטעם המודיעין ומשרד החוץ המצרי תישלח לעזה כדי לקבל את החייל מידי שוביו.

 

אחר כך, המשלחת אמורה לשוב למצרים תחת הסדרי ביטחון מיוחדים. אותו מקור ציין כי טרם נקבע המקום בו יימסר שליט לידי המצרים, לאור אותו החשש מ"תרגיל ישראלי" של הרגע האחרון.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,256 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברגותי. תלוי בו
צילום: איי פי
שליט. 1,256 ימים בשבי
מומלצים