שתף קטע נבחר

פעולת תגמול בפוניבז': ה"מחבלים" עקרו דלתות

אחרי השלכת תכולת חדריהם מחלונות הפנימייה, הגיעה הנקמה: עקירת דלתות ה"שונאים". ידויי אבנים וגז מדמיע – הכל כנראה כשר במאבק השליטה על "ספינת הדגל הליטאית". ומי התחיל?

מאבטחי ה"שונאים" השליכו את ציוד היריבים מחלונות הפנימייה, ובמחנה ה"מחבלים" לא נשארים חייבים: כמה שעות לאחר מתקפת תומכי הרב אליעזר כהנמן בישיבת פוניבז', נקמו אמש (ג') תלמידי גיסו, הרב שמואל מרקוביץ', בפעולה משלהם, ועקרו דלתות כמה חדרים במקום. המתיחות ב"ספינת הדגל הליטאית" רק גוברת.

 

אתמול בבוקר הגיעו מאבטחים שנשכרו על ידי מחנה כהנמן ("שונאים", במלעיל) לאחד מבנייני הפנימייה, פינו כמה מחדרי אנשי מרקוביץ' ("מחבלים", גם כן במלעיל) וזרקו מהחלון את כל תכולתם – בה גם ציוד אישי הכולל שני מחשבים. בהמשך היום נרשמו עימותים נקודתיים בין תלמידים משני הצדדים, ובסופו, כאמור, נעקרו כפעולת תגמול דלתות חדרי ה"שונאים".


חדרי ה"שונאים". איפה הדלת? 

 

תומכי הרב כהנמן, שהזמינו את המאבטחים, טוענים כי העימות התחיל קודם לכן וכי ה"מחבלים" אשמים. על פי ה"שונאים", בשבוע שעבר השתלט המחנה היריב על כמה חדרים בפנימייה בעת שהדיירים שמחו בחתונת חבר מהישיבה, שנערכה מחוץ לעיר.  

 

עוד אמרו כי בימים שלאחר מכן הם הטרידו אנשי מרקוביץ' תלמידים נוספים, התנכלו להם והשחיתו את רכושם, תוך שימוש בגז מדמיע, יידוי אבנים ואמצעים נוספים. לטענתם, רק לאחר כל אלה ופציעתם של כמה בחורים, ומשפנייתם למשטרה לא הועילה, הוחלט על "תגובה מזערית יחסית" – שימוש במאבטחים לפינוי החדרים שנכבשו.  

 

פנימייה אחת, אגפים נפרדים

המאבק בישיבת פוניבז' החל לפני כעשר שנים - אז חדל נשיאה הקודם, הרב אברהם כהנמן, לתפקד. הבן, הרב אליעזר, והחתן, הרב מרקוביץ', טוענים מאז כל אחד לכתר, וכיום פועלות למעשה שתי ישיבות ועמותות נפרדות במקום. ה"מחבלים" וה"שונאים" (כהנמן) לומדים באותו בית מדרש – כל תלמיד עם "חברותא" מהמחנה שלו, וגם חולקים פנימייה אחת באגפים נפרדים.  

 

אחד מאירועי השיא

במלחמה בין הצדדים נרשם לפני כשנתיים, כאשר על אחד מראשי הישיבה, הרב גרשון אדלשטיין, התומך בכהנמן, הושלכו כמה גביעי לֶבֶּן. בעקבות התקרית התקיימה בהיכל הישיבה עצרת ענקית בהשתתפות תלמידים, ראשי ישיבות ורבנים מכל המחנות - מחאה על הפגיעה בכבוד התורה.  

 

הרב כהנמן נהנה מתמיכת גדולי הרבנים הליטאים בבני ברק - הרב ניסים קרליץ, הרב מיכל יהודה לפקוביץ' והרב חיים קנייבסקי, ולצידו גם בכירי הרבנים הוותיקים בישיבה כמו הרב ברוך דב פוברסקי והרב גרשון אדלשטיין. מנגד, גדולי הרבנים הירושלמים – "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב והרב שמואל אוייערבך, תומכים דווקא ברב מרקוביץ'. המאבק המשפטי בסוגיה נמצא בעיצומו, ואף התגבר עם פטירת כהנמן האב, בשנה שעברה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדלתות העקורות של "השונאים"
השלכת ציוד "המחבלים"
מומלצים