שתף קטע נבחר

רבנים: "סגירת ישיבות תחזור לצבא כבומרנג"

ל-ynet נודע כי רבנים ייפגשו ביום שלישי עם שר הביטחון ברק ויבהירו: "לא נאפשר בשום אופן פגיעה בחופש האקדמי והתורני של ישיבות ההסדר". הרב דוד סתיו: "אין מקום למשטרת מחשבות; הצבא מקים על עצמו את כל הציבור הדתי-לאומי"

"אם צה"ל יבטל את ההסדר עם ישיבות שתלמידיהן הניפו את שלטי הסרבנות, הוא עלול לאבד מאות לוחמים מסורים ביחידות הקרביות ביותר" – כך הזהיר אמש (יום א') בשיחה עם ynet גורם בישיבות ההסדר, בעקבות דברי אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי ולפיהם על הצבא להפסיק את ההתקשרות עם כמה מהן. לטענת הגורם, ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, ש"סוּמן" על ידי צה"ל, אולי מעודד סרבנות, אך לזכותו נזקף גיוסם של צעירים רבים בציונות הדתית, שבעקבות המשברים שעברו בשנים האחרונות שקלו להשתמט משירות צבאי. "ביטול ההסדר יחזור לצבא כבומרנג", אמר, "ההפסד יהיה כולו של צה"ל, והכל בגלל סתימת פיות פוליטית".

 

לאחר האולטימטום שהציב ראש אכ"א לראשי ההסדר, כפי שנחשף ב-ynet, וההתבטאות האחרונה של אלוף מזרחי, עולה העימות בין צה"ל לרבני ההסדר לדרגים הגבוהים ביותר, וביום שלישי ייפגשו חמישה רבנים מהנהלת איגוד הישיבות עם שר הביטחון אהוד ברק, שצפוי לשמוע מהם דברים דומים. אף שבאיגוד הבהירו כי הם שוללים כל הפגנה פוליטית בצבא, נציגיו צפויים להביע "התנגדות חריפה מאוד" - כהגדרת גורם בו – לביטול ההסדר עם חלק מהישיבות. "לא היה לזה תקדים", אמר, "לא נאפשר בשום פנים ואופן פגיעה בחופש האקדמי והתורני של ישיבות ההסדר והרבנים".


חיילי הסדר ב"עופרת יצוקה" (צילום: אי.פי)

 

דובר איגוד ישיבות ההסדר, הרב דוד סתיו, אמר ל-ynet: "הצבא יורה לעצמו ברגל ומקים עליו את כל הציבור הדתי לאומי. מישהו פה כנראה מתבלבל ולא מבין שאי אפשר להגביל אזרחים מלחשוב או לדבר. מה זו משטרת המחשבות הזו? פה זה לא רוסיה. יש דרכי ענישה והעמדה לדין אם רב או כל אדם אחר עשה משהו לא חוקי, אבל לסגור ישיבות כי הם אמרו משהו שאנשי הצבא לא אוהבים? נראה אותם עושים את זה לאוניברסיטה שמרצים שלה מעודדים סרבנות".

 

הרב סתיו הבהיר כי עמדת האיגוד היא שהרבנים אליקים לבנון ואליעזר מלמד טעו כשלא גינו את תלמידיהם מניפי השלטים, אך אין זה מצדיק את הענישה בה מאיים הצבא. "קצינים בכירים לא יתנו ציונים לאזרחים על מה שהם עושים", אמר.

 

מכתב האיגוד לרבנים

במקביל לניהול המשבר מול שלטונות צה"ל, מבקשים באיגוד ישיבות ההסדר להבהיר לראשי הישיבות את מורכבות המצב ואת ממשיות איומי הצבא. במכתב שנשלח בימים האחרונים לרבנים נכתב: "ברצוננו לעדכן אתכם מה קרה באמת באירועים האחרונים, על מנת שתהיו מודעים לכובד הנושא, מה טופל בו, והצורך לפעול במשותף בעתיד".

 

"האירועים האחרונים של הנפת השלטים על ידי חיילי הסדר גרם לצבא לתגובות חריפות, עד כדי רצון להפסיק את ההסדר לחיילים הללו ולשקול הפסקת ההסדר לישיבות אלה", המחישה הנהלת האיגוד במכתבה לרבנים את גודל האיום, "נפגשנו עם ראש אכ"א, שבסך הכל נשמע כאדם מאד הגון, והסברנו לו כי עדיף שנפתור את הנושא בתוכנו".

  

"אנו חושבים שאת המאבק צריך להעביר לחזית הפוליטית ... אסור שכל חייל ייקח את הנהגת המדינה לידיו, ויסבך בכך את כל המפעל של ישיבות ההסדר. פעולות אלו מעמיקות את הקרע הפנימי בתוך הצבא, ומעצימות את תחושת הניכור והנוגדנות לצבא. אנו מאבדים נקודות אצל אוהדינו, כאשר אנו רוצים להשיג הישגים קצרי טווח, הפוגעים לטווח רחוק ... בואו נשמור על

 אחדות מעשית בתוכנו, גם אם יש הבדלי דעות והשקפות, שהרי החיילים של כולנו לוחמים ביחד בצבא האחד של כולנו".

  

הרב חיים דרוקמן, המייצג את איגוד ישיבות ההסדר מול הצבא, הוסיף: "יש לנו אחריות לאחדותו וללכידותו של צבאנו. עניין זה מחייב אותנו להתנגד באופן נחרץ להפגנות בתוך הצבא. הפגנות בצבא עלולות, חלילה, להיות הרס, לערער את המשמעת בצבא ולפגוע בחוזקו ובחוסנו של צה"ל".

 

"תלמידינו חייבים לדעת שיחד עם מאבקנו הצודק על ארץ ישראל, יש לנו קווים אדומים, ואין מקום לשום הפגנות בצבא. חובתנו לשמור על כוחו, אחדותו ושלמותו של צה"ל. אני פונה אל כולכם ממעמקי ליבי, וקורא לכם לאמץ עמדה אחידה ובהירה בענין זה, ולהעביר אותה גם לתלמידינו, כי יש לכולנו יחד אחריות משותפת לצה"ל בכלל, ולישיבות ההסדר בפרט".


פורסם לראשונה 06/12/2009 23:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו. "פה זה לא רוסיה"
צילום: דנה קופל
צילום: הלל לדרמן
הרב מלמד. ראש ישיבת הר ברכה
צילום: הלל לדרמן
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן. "אין מקום להפגנות בצבא"
צילום: אורי פורת
מומלצים