שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: אולטימטום מראש אכ"א לישיבות

בעל-פה ובכתב תבע האלוף זמיר לצאת פומבית נגד גילויי הסרבנות האחרונים בחטיבת כפיר - אחרת, יחל הצבא במימוש האיום של ביטול ההסדר. בעקבות כך גינתה הנהלת איגוד הישיבות כל אקט פוליטי במדים וזימנה רבנים רלוונטיים לשימוע

שני שלטים נגד ה"גירוש", כנסים מתוקשרים עם תמיכה ב"חיילים הנאמנים" ורוח גבית מהרבנים - כל אלה הגדישו את הסאה בצה"ל, וכעת מדברים שם ברמה הבכירה ביותר על ביטול ההסדר הוותיק עם הישיבות.      

 

חטיבת כפיר בגוב האריות:

 

ל-ynet נודע כי בשיחה שקיים ראש אכ"א, אלוף אבי זמיר, עם רבני איגוד הישיבות, הוא הציב להם אולטימטום: אם לא יתנהלו באופן גורף ומוצהר נגד גילויי הסרבנות בחטיבת כפיר עד לשבוע הבא, יממש הצבא את איומיו - ויחל לבטל את ההסדר הקיים עם הישיבות המעודדות אותם. האלוף דרש "תשובות ברורות".

 

בעקבות המסר החד, החליטו באיגוד ישיבות ההסדר לזמן את ראשי הישיבות הרלוונטיות, שתלמידיהן הניפו את שלטי המחאה, לשימוע, במסגרתו יידרשו להתנער מהמעשה ולהביע התנגדות לכל הפגנה פוליטית של חיילים במדים.

 

בהמשך לשיחה שהתקיימה אתמול, נשלח הבוקר מכתב בנושא מלשכת ראש אכ"א להנהלת האיגוד, אותו הגדירו שם "בוטה ושאינו משתמע לשתי פנים". בנוסף נקבעה פגישה ליום חמישי הבא בין חמישה רבנים החברים בהנהלה לבין האלוף זמיר, שם יידרש מהם לגנות את הסרבנות.

 

במוקד: אלון מורה והר ברכה

בצה"ל מסמנים בעיקר שתי ישיבות - ואת רבניהן - כתומכים בסרבנות: הישיבה ביישוב אלון מורה, בראשות הרב אליקים לבנון, וישיבת הר ברכה בראשות הרב אליעזר מלמד. 

 

האיגוד עצמו פרסם כבר אמש הודעה, בה הוא מגנה את ההפגנה הפוליטית בצבא, בעקבות פגישה שהתקיימה עם ראש אכ"א לאחר המקרה הדומה בשמשון. אולם בצבא מבקשים להפעיל באמצעות האיגוד לחץ גם על הרבנים לבנון ומלמד.

 

וזו לשון ההודעה שפרסם האיגוד:

 

"איגוד ישיבות ההסדר מתנגד להפגנות פוליטיות במסגרת הצבא ורואה בכך פגיעה במשמעת, ביסודות הצבא ובלכידות החברתית בתוך הצבא. עם זאת, האיגוד תובע שפעולות בודדות כאלו לא יכתימו ציבור שלם של אלפי בחורים מסורים, המתגייסים במוטיבציה גבוהה ליחידות הקרביות על מנת לקחת חלק חשוב בלחימה מול האויב ובהגנה על העם והארץ. איגוד ישיבות ההסדר קורא לקיים שיח עמוק בחברה הישראלית על שימוש בצבא למשימות בעלות אופי של שיטור ואכיפת חוק."

  

ענישה רק תעצים את התופעה?

גורם באיגוד אמר ל-ynet כי הרבנים מתנגדים להטלת סנקציות בישיבות, שתלמידיהן הניפו את שלטי הסרבנות. הם סבורים כי ענישה שכזאת רק תעצים את התופעה, ותגרום לרבנים מתונים יחסית להביע תמיכה בישיבות הללו.  

 

בנוסף, הנהלת האיגוד תבקש ליצור הבחנה ברורה בין סרבנות נקודתית

של חיילים בודדים, לבין הפגנה. לטענת כמה מהרבנים הבולטים, אין עמדה ברורה של האיגוד לגבי סירוב פקודה אידיאולוגי, וכל רב מביע את דעתו בעניין. ואולם, הפגנה תקשורתית אינה מקובלת בכל מקרה. "זה בדיוק כמו שהרמטכ"ל מצביע בבחירות, אבל אסור לו להפגין את דעותיו" - הסביר אחד הגורמים.

 

ה"הסדר" הוא מסלול מיוחד, המשלב פרקי זמן של שירות צבאי פעיל ופרקי זמן של לימוד בישיבת הסדר בתנאים של שירות ללא תשלום. בשנים האחרונות, וביתר שאת לקראת ההתנתקות מרצועת עזה, נשמעו מעת לעת קולות בשורות הצבא, שקראו לחשוב מחדש על קיומו של המסלול.    

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמשון לא
צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה"
גם נחשון לא
צילום: אסף פריד
האלוף זמיר כן?
צילום: דודו אזולאי
מומלצים