שתף קטע נבחר

נורה למוות בארז: "לו רק היה אומר דבר בעברית"

בצה"ל מתחקרים את הריגתו של יקיר בן-מלך מתל-אביב, אב לילד שניסה לחדור לרצועה. "הוא לקח כדור אקסטזי לפני 10 שנים וזה שינה לו את החיים", אומרים במשפחתו, "היה אפשר להציל אותו". אנשי המחסום: הוא לא הגיב, לא היתה ברירה

"אם הוא היה אומר מילה אחת בעברית, הכל היה יכול להיגמר אחרת" - כך מסכם שלמה צבן, מנהל מעבר ארז מטעם משרד הביטחון, את התקרית לפנות בוקר (יום ב') שבה נורה למוות יקיר בן-מלך בן 34 מתל-אביב, אב לילד, שהגיע למעבר מכיוון ישראל וטיפס על הגדר ההיקפית של הרצועה. במשפחתו טוענים שהמוות היה יכול להימנע. הערב הוא הובא למנוחות בבית העלמין ירקון.

 

בן-מלך (בן-עזרא לשעבר) היה מטופל בין השאר בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל. לדבריו אחיו, "הוא היה ילד טוב שלפני עשר שנים לקח כדור אקסטזי מיותר וזה שינה לו את החיים. הוא דיבר הרבה לאחרונה שצריך לשחרר את גלעד שליט וצריך לעשות משהו בנושא. לפני כמה חודשים הוא נסע לצפון ואז התקשר אלינו להגיד לנו שהוא בקריית שמונה ומנסה להיכנס ללבנון לדבר עם נסראללה. נסענו והחזרנו אותו משם".


בני משפחתו שאלו: "למה ירו בו"? מחסום ארז (צילום: צפריר אביוב)

 

ההרוג היה בן הזקונים ולו אח ואחות. בבית הוריו ביפו סיפרו כי בתקופה האחרונה החל להתחזק, עבד בעבודות מזדמנות - בין השאר בהובלות - והם קיוו שהוא חוזר למסלול. בני המשפחה סיפרו כי מדובר היה באדם "מדהים ויפה", שרק לפני כמה חודשים שינה את שמו לבן-מלך".

 

אשת אחיו, אילנית, אמרה: "יש תחושה מאוד קשה של מחדל. יכלו להציל אותו. אנחנו לא יודעים בדיוק מה קרה אבל הבנו שהוא הגיע לגדר וברח לכיוון עזה, לא לכיוון החיילים ואז למה לירות בו? ואם ירו בו, למה לא לנסות ולהציל אותו לאחר מכן כשראו שהוא נפגע"? האח יהודה הוסיף: "אנחנו רוצים לדעת בדיוק מה קרה שם, שום גורם רשמי לא דיבר איתנו עד עכשיו והסביר לנו".

 

לפני המחסום: טופל בבי"ח באשקלון

"לאור ההתנהגות המוזרה, המחשידה והבלתי מוסברת של האיש, לא נותרה בידי המאבטחים כל אפשרות אחרת מעבר לביצוע ירי לעבר פלג גופו התחתון", אמר מנהל מעבר ארז בשיחה עם ynet.

 

ל-ynet נודע כי אתמול בלילה הגיע בן-מלך לבית החולים ברזילי באשקלון, וקיבל טיפול בידו, שהייתה חבולה. הוא שוחרר לאחר טיפול, וככל הנראה לקח מונית מבית החולים הישר למעבר ארז.

 

במעבר התקיים תחקיר של האירוע, שבמרכזו תיעוד מצולם שלו, כפי שקלטו אותו המצלמות המוצבות שם. לדברי צבן, ניתן לראות בסרטון כי בן-מלך הגיע למקום כשלראשו קפוצ'ון, כך שלא ניתן לזהות את פניו ולהבין את מעשיו. בשלב כלשהו, אומרים במעבר, צעק האיש דבר מה לא מובן, שלא נשמע כמו משפט בעברית - וכנראה אף לא בשפה אחרת. "אנחנו נמצאים באזור רגיש, וישנן התרעות שונות", אומר מנהל המתחם. "גם אפשרות כזו של ניסיון לבצע פיגוע מישראל לעזה נלקחת בחשבון, ולכן מתייחסים למצב שכזה באופן מתאים".

 

"החיילים יורים, והוא ממשיך בשלו"

צבן מוסיף ומתאר את הסרטון שצולם: "האיש נע כ-200 מטר בתוך המעבר, קפץ על שני שערים כשבכל אותו הזמן המאבטחים צועקים לו לעצור ולהזדהות. הוא לא עצר לרגע, גם לאחר שהוא הגיע לשער האחרון המפריד בין ישראל לרצועת עזה. המאבטחים ירו באוויר למעלה מעשר יריות, כוח של צה"ל שהגיע לאזור ירה אף הוא לפחות חמש יריות נוספות, אבל האיש המשיך בשלו ולא ברורים מעשיו".

 

"בשלב מסוים הוא התחיל לנוע לעבר המאבטחים, מה שלא הותיר ברירה - וכדור אחד פגע ברגלו", הוא מסכם. "לצערי, זו פגיעה באזור קריטי - שבסופו של דבר גם הביאה למותו". ההרוג נפגע בעורק ראשי ברגלו, ומת תוך זמן קצר מאובדן דם.

 

צבן מבהיר כי לאורך כך האירוע, האיש לא תיקשר עם החיילים. "אם הוא היה אומר מילה אחת בעברית, הכל היה יכול להיגמר אחרת. גם אם הוא היה עוצר במקום זה לא היה מסתיים בצורה הזאת. אבל הוא לא עצר לרגע, ולכן זה נגמר באופן הזה". הוא מוסיף כי המאבטחים פעלו בסבלנות ואורך רוח, ונהגו על פי כל הכללים הנהוגים. 

 

מעבר ארז הוא כיום המעבר היחידי שדרכו ניתן לעבור בין רצועת עזה וישראל. גם אמש, בשעה 23:00 עברו באזור ארבעה לטיפול בבתי חולים ישראלים. לאחר מכן נסגר המעבר והמאבטחים נשארו בו כמו בכל יום על מנת לאבטח את כל האזור, בין היתר גם נגד ניסיונות פיגוע.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן, חנן גרינברג ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורה למוות. יקיר בן-מלך
צילום רפרודוקציה: מיכאל קרמר
מעבר ארז, הבוקר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים