שתף קטע נבחר

מכון ויצמן חגג עם יונת מול המסך: לחיי עוד פרסים

עשרות סטודנטים ועמיתים של כלת פרס נובל לכימיה התקבצו במכון שבו עלתה לגדולה, כדי לצפות יחד בטקס בשטוקהולם. נשיא המכון ייחל לעוד הישגים, הסטודנטים התפעלו מצנעתה, ורק יונת בנאום מוקלט נותרה בשלה: "זה הישג גדול, אבל היו לי כבר פסגות אחרות - במחקר עצמו"

בשעה שבשבדיה מחאו כפיים בנימוס לפרופ' עדה יונת, שקיבלה את פרס נובל בכימיה, אלפי קילומטרים משם, במכון ויצמן ברחובות, אחזה הערב (יום ה') התרגשות רבתי בעמיתיה ומכריה. עשרות מעובדי המכון הצטופפו באולם שבו הוקרן טקס הענקת הפרס בשידור ישיר, ומחאו כפיים בכל פעם שפניה של הזוכה הישראלית נראו על המסך.

 

דקות לפני תחילת הטקס, הוקרנו על המסך במכון דברים שנשאו בכיריו, בהם יונת עצמה, שכפי שהורגלנו מאז פרצה לחיינו - שמרה על צניעות. "רבים חושבים שהזכייה בפרס נובל היא אחד ההישגים הגבוהים ביותר, אבל אני חושבת שהיו לי עוד כמה פסגות, במיוחד כאשר זכינו להישגים בעבודה המחקרית שלנו", הדגישה. היא הבהירה שיש לה עוד עבודה: "אנחנו מכירים את מבנה הריבוזום, אבל החקר שלו טרם הסתיים, ויש לנו עוד הרבה מה להבין".


פרופ' יונת מקבלת את הפרס. "50 שנה, כלום לא השתנה" (צילום: רויטרס)

 

נשיא המכון, פרופ' דניאל זייסמן, הביע תקווה שהמוסד שבראשו הוא עומד יזכה להישגים דומים בעתיד. "אין ספק שעדה ראויה להערכה, ואנחנו מאוד שמחים שהיא זוכה לה היום בשטוקהולם", אמר. "אין הרבה מדענים יוצאי דופן כמוה, ואנחנו מקווים שפרס הנובל הזה לא יהיה הפרס היחידי של המכון".

 

גם הסטודנטים במכון הגיעו לחלוק כבוד למי שהפכה ממדענית שעושה עבודתה בשקט בחדר

הסמוך, לכוכב בקנה מידה עולמי. "זו גאווה, הייתי רואה את עדה פה במכון, בין הסטודנטים, והיא עשתה רושם של אישה מאוד מיוחדת וצנועה", סיפרה ל-ynet מריה מריאנוביץ', סטודנטית לביולוגיה במכון, בת 26.

 

הפרופ' לכימיה יגאל בורשטיין, שמכיר את יונת זה יותר מ-50 שנה, שיבח אף הוא את עמיתתו. "אני מכיר את עדה מהיום הראשון ללימודים, ואנחנו שמחים מאוד בשבילה כבר שבועות, מאז שנודע על הזכייה. אני יכול להגיד שעדה היא לא אדם רגיל - היא מדברת בצורה ישירה, חריפה ובוטה, ולא מסתירה דבר. היא יודעת מה היא רוצה, ואולי זה מה שתרם להישגים שלה. בחמישים השנה האחרונות עדה לא השתנתה הרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטקס בשטוקהולם. מתרגשים בשביל עדה
צילום: רויטרס
מומלצים