שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עמדת ישראל לקופנהגן תגובש אחרי הוועידה
  ערב יציאתו לוועידה אמר השר להגנת הסביבה לשרי הממשלה כי ישראל טרם גיבשה עמדה רשמית בנושא הפחתת גזי חממה - הנושא העיקרי שעל המדוכה בקופנהגן. לפיכך הוחלט שעם שובו תקיים הממשלה דיון ותגובש עמדה בנושא

  מדינות העולם נערכו מראש לוועידת האקלים בקופנהגן, וגיבשו מדיניות רשמית אותה הם מציגים בדיונים השונים. מדינת ישראל אינה חלק מהמשחק הזה: לא רק שישראל אינה משוייכת לאף קבוצת אינטרסים, ולא רק שזהות העומד בראש המשלחת נקבעה רק אמש - במהלך שנראה כסוג של "אין ברירה" - גם עמדה רשמית להציג בדיונים אין לישראל.

   

  במשרד להגנת הסביבה אמרו היום (א') כי עמדת ישראל בכל הקשור להיקף הפחתת פליטות גזי החממה - הנושא המרכזי שנדון בקופנהגן - תגובש רק לאחר נעילת הוועידה. החלטה על כך התקבלה היום בישיבת הממשלה, לבקשתו של השר גלעד ארדן, שציין בפני השרים כי טרם גובשה עמדה ישראלית רשמית בנושא. הוחלט שעם שובו מהדיונים בדנמרק תקיים הממשלה דיון בנושא הפחתת פליטות גזי החממה.

   

  "דיון זה הכרחי לאור הסבירות הגבוהה כי ישראל תחויב במסגרת ההסכם המתגבש להפחתת פליטות גזי חממה", אמרו במשרד. עוד הוסיפו כי ההסכם המתגבש בקופנהגן צפוי להיחתם רק מספר חודשים לאחר סיום הוועידה.


   

  האמדן היחידי של היקף הפליטות הנוכחי של מדינת ישראל, ההיקף העתידי של הפליטות והיכולת להפחית אותן מצויות כולם בדו"ח מיוחד שהוכן בהזמנת המשרד להגנת הסביבה על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית "מקינזי". הדו"ח מצא שאם לא תנקוט באף פעולה, הקיף הפליטות של ישראל צפוי להכפיל את עצמו עד 2030.

   

  לעומת זאת, אם תמלא אחר שורה של המלצות שמופיעות בדו"ח, כמו למשל שינוי אופן הפקת החשמל, מהלכי חיסכון בחשמל וצעדים בתחום התחבורה והבנייה, תצליח ישראל להקטין מעט את הגידול הצפוי בהיקף הפליטות שלה, והן יגדלו ב-37 אחוז (במקום ב-100 אחוז).

   

  ארגוני סביבה מתחו ביקורת חריפה על דו"ח מקינזי משום שהוא צופה שהיקף הפליטות של ישראל יגדל בשעה שמדינות רבות בעולם צפויות לקחת על עצמן בקופנהגן התחייבות להפחית את הפליטות בשנים הקרובות. בישראל הסבירו כי אין מנוס מגידול מסויים בפליטות משום שהתל"ג של ישראל גבוה, הגידול באוכלוסיה הוא הגבוה בעולם המערבי ואין לה מקורות חלופיים להפקת חשמל זולת הפחם.

   

  גם הצעדים המעטים בהם יכולה לנקוט ישראל כדי לרסן את היקף הפליטות שלה שנויים מאוד במחלוקת - כמו למשל ביטול הקמת התחנה הפחמית הנוספת באשקלון. השר ארדן מתנגד למהלך בתוקף אולם משרד התשתיות מקדם אותו בנחישות. . בישיבת הממשלה אמר ארדן כי אומנם הוטל עליו לגבש תוכנית לאומית להפחתת פליטות, אך סמכויות הביצוע מצויות בידי משרדי ממשלה אחרים.

   

  יצויין כי בשבוע שעבר מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על הממשלה, וגם על המשרד להגנת הסביבה, על שלמרות מאמצים שנמשכו עשור טרם גיבשה ישראל תוכנית לאומית להפחתת פליטות גזי החממה

   

  ובכל זאת, קצת "ירוקים"

  קצת מכבודה הצילה הממשלה, כשאישרה בישיבה את הצעתו של ארדן להפיכת משרדי הממשלה ל"ירוקים". הצעתו כוללת יעדים מגוונים להפחתה בצריכת חשמל, הדלק, המים והנייר במשרדי הממשלה, כמו גם צעדים לצמצום כמות הפסולת ולהגברת השימוש במוצרים מחומרים ממוחזרים.

   

  בישיבת נעתר גם ראש הממשלה לפנייתו של ארדן והורה להקים ועדת שרים לנושא אנרגיות מתחדשות והפחתת התלות בנפט. ועדת השרים תכלול את השרים אשר משרדיהם קשורים לנושא, והיא תגבש מנגנוני קבלת החלטות שיאיצו את פיתוח האנרגיה המתחדשת בישראל.

   

  האינדקס הירוק

  ילדים ירוקים

  ילדים ירוקים

  מתנה ירוקה

  מתנה ירוקה

  טיפוח אורגני

  טיפוח אורגני

  משלוחים אורגניים

  משלוחים אורגניים

  תיירות אקולוגית

  תיירות אקולוגית

  גינה אורגנית

  גינה אורגנית

  בנושא זה אמר ארדן כי כיום אין שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, כדי לעודד ולאפשר יישום של אנרגיות מתחדשות. "לצערי, ישראל ממוקמת במקום האחרון במדינות המערב בתחום זה ומייצרת רק כ-0.1 אחוז אנרגיה מתחדשת מסך האנרגיה במשק", אמר. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים