שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אחרי המשבר, חוזרים לדבר

עימות מתוקשר של כחמש שעות הסתיים, ונציגי 135 המדינות המתפתחות בוועידת קופנהגן הסכימו לשוב לשולחן הדיונים, כדי לגבש הסכם שיאבק בהתחממות כדור הארץ. הרקע למשבר היה סביב המחוייבות של המדינות העשירות להפחית את גזי החממה שלהן בטווח הקצר

עימות מתוקשר במהלכו סרבו נציגי 135 מדינות לשוב לשולחן הדיונים בוועידת קופנהגן, הסתיים הערב (ב') לאחר כחמש שעות. נציגי המדינות המתפתחות, שהאשימו את המדינות העשירות שהן מטות את ההסכם המתגבש לטובתן, הסכימו לחדש את השיחות לאחר שהובטח להן שההסתייגויות שלהן יישמעו.

 

כארבעה ימים בלבד לפני שכמאה מנהיגים מגיעים לקופנהגן כדי "לסגור את הדיל", איים המשבר העמוק לפוצץ את דיוני הוועידה. המדינות המתפתחות, העניות ברובן, האשימו את המדינות העשירות בכך שאינן מתחייבות להפחית באופן משמעותי את פליטות גזי החממה שלהן.

 

עוד הן טענו כי המדינות העשירות מקדמות מהלך שיבטל את פרוטוקול קיוטו למאבק בשינוי האקלים, לטובת הסכם בינלאומי חדש. פרוטוקול קיוטו קובע כי 37 מדינות עשירות (מדינות נספח 1) מחוייבות להפחית את פליטות גזי החממה שלהן אחרת יוטלו עליהן סנקציות. עם זאת, פרוטוקול קיוטו פוטר את המדינות המתפתחות מלנקוט בצעדים דומים.


 

בשיאו של המשבר האשימו המדינות העניות כי העשירות רוצות "להרוג את קיוטו" כדי שההסכם החדש יחול על כל המדינות בהתאם לפליטות שלהן כיום ובעתיד - בלי להתייחס לרקורד ההיסטורי שלהן. בשל כך איימו המדינות העניות שלא לחדש את השיחות עד שלא יובטח להן שהסדרי פרוטוקול קיוטו יישמרו גם בהסכם החדש המתגבש.

 

"אנו שוב מדברים", אמר לכתבים כמאל דג'מואי, נציג אלג'יריה שהוביל את החרם על השיחות כמייצגן של קבוצת המדינות האפריקניות.  

 

מארגני הוועידה, בניסיון לפוגג את המשבר, מינו צמדים של שרי ונציגים בכירים ממדינות עשירות ועניות, כדי שימצאו פתרון מוסכם לסוגיות השנויות במחלוקת, שמונעות התקדמות בשיחות. כך למשל נציגי גאנה ובריטניה מונו לבחון דרכים לגיוס מיליארדי דולרים כסיוע לטווח הקצר עבור מדינות עניות; נציגי גרנדה וספרד מונו לבחון את הסוגיה המורכבת של הקיצוץ בפליטות גזי החממה עד 2020; נציגי סינגפור ונורווגיה מונו לבחון כיצד להטיל היטלים על צריכת דלק כדי לגייס עוד כסף למדינות עניות.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

נותרו ימים ספורים לגשר על המחלוקות בנושאים אלה ולגבש את המסמך עליו יחתמו כמאה מנהיגים בתום הוועידה ביום שישי. ההסכם צפוי לכלול את כל הצעדים הנדרשים על מנת שהטמפרטורה העולמית לא תעלה יותר מ-2 מעלות מעל לרמה ששררה בעידן הטרום-תעשייתי. אם לא יינקטו הצעדים הללו וההתחממות תימשך, המדענים מזהירים מפני התמוססות מוגברת של קרחונים, הצפות, שטפונות ושינויים בדפוסי האקלים של כדור הארץ - בצורת, שינויים באוקיינוסים, תמותה של מיני חיות בר ואבדן גידולים חקלאיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציגי בורונדי באולם הוועידה
צילום: AFP
מומלצים