שתף קטע נבחר

בוגרי הסדר לרב מלמד: גלה אחריות וישר קו

עשרות בוגרי ישיבות הסדר חתמו על עצומה: "לרב מלמד אנו קוראים לאמץ את העמדה של ועד ראשי ישיבות ההסדר, המתנגדת להפגנות פוליטיות בצה"ל, ולשר הביטחון אנו קוראים שלא לנקוט צעדים קיצוניים"

רבני ישיבות ההסדר מעניקים לרב אליעזר מלמד גיבוי מלא מול צה"ל ומשרד הביטחון, אבל בשטח יש מי שמביע חוסר שביעות רצון מהתנהלותו: עשרות צעירים דתיים-לאומיים, בוגרי מסלול ההסדר, חתמו על עצומה הקוראת לרב מלמד לאמץ לאלתר את עמדת הצבא והנהלת איגוד הישיבות נגד הפגנות הסרבנות. במסמך, שיישלח הבוקר (ה') לשר הביטחון ולראש ישיבת הר ברכה, נקראים השניים "לגלות אחריות ולמצוא את הדרך להרגעת הרוחות".

 

אתמול פורסם כי במאמרו הקבוע בעיתון "בשבע", שיופץ בסוף שבוע זה, כתב הרב מלמד כי יסכים להצטרף להצהרה כוללת של איגוד ישיבות ההסדר לפיה אין זה נכון להפגין בצבא כדי שלא לפגוע בלכידות - במידה שזו תתקבל

בכינוס הרבנים ביום ראשון הקרוב. בינתיים, הסביר, אין הוא עושה כן מאחר "שאין לחתום על עמדה תורנית מתוך לחץ" ומכיוון שברק יציג זאת ככניעה. שר הביטחון מצדו אמר אמש כי הוא לא מתכוון לשנות את ההחלטה להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר.

 

בעצומת בוגרי ההסדר, שנכתבה תחת הכותרת "קריאה דחופה להידברות ולהרגעת הרוחות", נכתב: "אנו קוראים לשני הצדדים שלא לאמץ התנהלות קיצונית שתעמיק את הקרע. לרב מלמד אנו קוראים לאמץ את העמדה של ועד ראשי ישיבות ההסדר, המתנגדת להפגנות פוליטיות ולהנפת שלטים בתוך צה"ל, ולשר הביטחון אנו קוראים שלא לנקוט צעדים קיצוניים ולדעת להכיל את מגוון עמדות רבני ישיבות ההסדר".

 

החותמים קובלים על כך שהדימוי שדבק בחיילי ההסדר בעקבות האירועים האחרונים אינו משקף את המציאות. "רוב תלמידי ובוגרי ישיבות ההסדר רואים בצבא ההגנה לישראל נדבך קריטי וקיומי לעם ישראל במדינת ישראל", נטען, "אנו מעוניינים להמשיך ולשמור על לכידותו של צה"ל". כדוגמה ציינו כי גם בעקירת יישובי חבל עזה לא נתנו החיילים יד לפירוק הצבא, זאת למרות ההתנגדות הנחרצת למהלך והכאב והצער שליוו את המהלך.

 

לא לגרום לשוליים להתעצם

הבוגרים מזהירים במכתב כי "ההחלטה הנוכחית על סגירת מסלול ההסדר בישיבת הר ברכה מזיקה גם לצה"ל וגם לישיבות ההסדר - היא עלולה לגרום לשוליים הקיצוניים להתרחב ולהתעצם ולפגוע במרקם חיינו". במקום זאת, ברוח החג, הם ממליצים "להוסיף אור".

 

"נמשיך לתרום למדינה בלימוד תורה, בשירות בצבא הסדיר והמילואים, ובקידום המשימות החברתיות החשובות העומדות על סדר היום", הם מצהירים, "נמשיך לעשות ככל אשר ביכולתנו כדי לשמר את המרקם הערכי והחברתי עליו מושתת הצבא".

 

אחד מיוזמי העצומה הוא אסף וייס, חבר הגרעין התורני בלוד ובוגר ישיבת ההסדר במעלות, שבשיחה עם ynet טען כי "98 אחוז מבני ישיבות ההסדר – כיום ובעבר – הם מעל לשיח, בכלל לא נמצאים בסוגיה הזו, ורק מתפללים שלא יצטרכו לעמוד בדילמה כזו".

 

לדבריו, הכניסה ל"פינות הקיצוניות האלה", בשני הצדדים, היא שיוצרת את הקרע. וייס קרא לרב מלמד לנהוג כרב אליקים לבנון, שאף שעמדותיו דומות לאלה של מלמד, וכמה מתלמידיו היו מעורבים גם הם בהנפת שלטי הסרבנות, הוא סמך את ידו על הצהרת הנהלת איגוד ישיבות ההסדר בגנות המעשה.

 

ובצד השני - מכתב תמיכה

במקביל למכתב בוגרי ההסדר, אמש שיגרו תלמידים מישיבת "מרכז הרב" מכתב תמיכה לרב מלמד "על עמידתו האיתנה מול דרישות שר הביטחון".

המכתב נשלח בעקבות יוזמה ספונטנית של תלמידים מהישיבה, ולאחר התייעצות עם ראש הישיבה הרב יעקב שפירא על ניסוחו המדויק.

 

"בימים אלו, ימי החנוכה, נלמד מההיסטוריה היהודית על הצורך בַערך של גבורה יהודית על ערכי הנצח", כתבו התלמידים. "האמירה הברורה שיש לקיים את הפקודה אלוקית, המקרינה על כל תלמידיך, נובעת ממבט כללי המתעלה מעל חשבונות למיניהם, לרוממות קרן ישראל ארצו ותורתו, להעלאת האור אל מול החושך, העצמת רוח ישראל הנכונה". 

 

התלמידים הסבירו כי היה חשוב להם לשלוח מכתב "כדי להראות שהתמיכה ברב מלמד מגיעה מכל קצוות עולם התורה, ומקיפה רבנים ותלמידים כאחד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל לדרמן
הרב מלמד. "לא להעמיק את הקרע"
צילום: הלל לדרמן
ברק. "להכיל את מגוון הדעות"
צילום: עידו ארז
מומלצים