שתף קטע נבחר

עצומת רבני הסדר: נאמנים לאל, אח"כ לצבא

עשרות רבנים מישיבות הסדר ברחבי הארץ חתמו על מסמך המביע תמיכה ברב אליעזר מלמד: "הנאמנות לה' עומדת מעל לכל נאמנות אחרת, לממשלה או לצבא". יוזמי המכתב יפיצו אותו בין תלמידי כיתות י"ב כ"מסר חינוכי"

רוח גבית לרב מלמד: עשרות רבנים המכהנים כמחנכים בישיבות הסדר ברחבי הארץ חתמו היום (ה') על מסמך המביע תמיכה בראש ישיבת ההסדר הר ברכה, הרב אליעזר מלמד. במסמך הם מצהירים כי האמונה באל וקבלת עול המצוות הן הבסיס לשותפות במדינת ישראל וכי "נאמנות זו לה', עומדת מעל כל נאמנות אחרת, לצבא או לממשלה".

 

המסמך האמור מתפרסם כמה ימים לפני כנס ראשי ישיבות ההסדר, שידונו ביום ראשון על הדרך לפתור את המשבר בהסדר. אתמול פורסם כי במאמרו הקבוע בעיתון "בשבע", שהופץ היום, כתב הרב

מלמד שיסכים להצטרף להצהרה כוללת של איגוד ישיבות ההסדר לפיה אין זה נכון להפגין בצבא כדי שלא לפגוע בלכידות - במידה שזו תתקבל. 

 

יוזמי מסמך הרבנים מתכננים להעביר אותו בימים הקרובים כ"מסר חינוכי" לתלמידי כיתות י"ב  בישיבות תיכוניות מכל הארץ, העומדים לפני גיוסם לצבא או הצטרפותם לישיבות הסדר. עד כה חתמו על המסמך עשרות, והוא צפוי להגיע לידיהם של חותמים נוספים. הרבנים שחתמו אינם ראשי ישיבות, ורובם מלמדים במוסדות שנמצאים בתחומי הקו הירוק ואינם מזוהים עם הקו שנוקט הרב מלמד. 

 

הרבנים מסבירים במסמך כי מדינת ישראל עושה בשנים האחרונות שימוש בצבא "גם למטרות שאינן קשורות להגנת ישראל, ומנוגדות לרצון ה', המופיע בתורה הקדושה. מצב זה מכניס את חיילי צה"ל למציאות שבה יש סתירה בין מצוות ה' לצו המפקד".

 

יש מפקד אחד לצבא, אבל

על סוגיית מיהו המפקד בצבא כותבים הרבנים כי נכון אמנם שיש רק מפקד אחד לצבא, אך לטענתם גם הוא חייב להיות נאמן לאל, לחוקי התורה ולמצוות. מפקד כזה, הם כותבים, ירומם את הצבא ותוביל אותו לתודעה האמיתית: "לא כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל, אלא ה' הוא הנותן לנו כוח לעשות חיל".

 

כחיזוק לדבריהם מביאים הכותבים את דברי הגמרא במסכת סנהדרין, משם הם למדים כי טעות היא להצהיר

נאמנות למלך בשר ודם, בלי לציין מחויבות קודמת לדבר ה'.

 

בסיום המסמך הם כותבים: "אנו מחנכים את תלמידינו, בני ישיבות ההסדר, להשתלב בצבא ולהיות חיילים מצטיינים ונאמנים מתוך מחויבות לדבר ה'. אנו בטוחים ששם ה' הנקרא עלינו, הוא המטיל מורא על אויבינו, והוא המסייע ביד חיילנו לנחול ישועה ועטרת ניצחון".

 

אחד מיוזמי המכתב, הרב אריאל בראלי, ר"מ (רב ומחנך) בישיבת ההסדר בשדרות, הסביר בשיחה עם ynet: "הדיון הציבורי בימים האחרונים התמקד בשלטים, בהפגנות ובשאלה אם להתייצב לשימוע או לא - שזה עניין פוליטי שלא קשור להלכה אלא לטעם אישי. דווקא בגלל זה חשבנו שצריכה להיות אמירה ברורה כלפי הנוער המתגייס שהצבא שלנו הוא חזון הנביאים, וכשהשותפות איתו הופכת לפלורליסטית ודמוקרטית, שדעת הרוב קובעת איזה משימות הוא יקבל על עצמו ואיזה פקודות יינתנו לחיילים – הכל מתפספס".

 

בראלי הדגיש כי המסמך "לא בא ממקום של התרסה. אנחנו אוהבים את צה"ל, אבל מחויבים קודם כל להלכה. השותפות שלנו היא נאמנה, ואני מחנך ומחדיר מוטיבציה לצעירים לפני גיוס שחלקם הופכים גם לקצינים ומפקדים מתוך אמונה גדולה". הוא ציין כי אחיו איבד את תפקידו כרב צבאי משום שסירב להשתתף בפינוי גוש קטיף. "תוציאו את הפוליטיקה מהצבא", סיכם.

 

גורם בישיבות ההסדר אמר ל-ynet בעקבות פרסום המסמך: "הזהרנו, התרענו וצעקנו כל הזמן שהמלחמה שמקדש אהוד ברק נגד הרב מלמד רק תעצים את תופעת הסרבנות, ותגרום לרבנים מתונים להתייצב לצידו. והנה ההוכחה. חייבים לעשות סוף לטירוף הזה".

 

תלמידים בעד ונגד

קודם למסמך הרבנים שיגרו אמש תלמידים מישיבת "מרכז הרב" מכתב תמיכה לרב מלמד "על עמידתו האיתנה מול דרישות שר הביטחון". המכתב נשלח בעקבות יוזמה ספונטנית של תלמידים מהישיבה, ולאחר התייעצות עם ראש הישיבה הרב יעקב שפירא על ניסוחו המדויק.

 

"בימים אלו, ימי החנוכה, נלמד מההיסטוריה היהודית על הצורך בַערך של גבורה יהודית על ערכי הנצח", כתבו התלמידים. "האמירה הברורה שיש לקיים את הפקודה אלוקית, המקרינה על כל תלמידיך,

נובעת ממבט כללי המתעלה מעל חשבונות למיניהם, לרוממות קרן ישראל ארצו ותורתו, להעלאת האור אל מול החושך, העצמת רוח ישראל הנכונה".

 

לעומת זאת, הבוקר פורסם ב-ynet מכתב ששלחו בוגרי ישיבות הסדר לרב אליעזר מלמד, שבו הם מבקשים ממנו לאמץ את עמדת איגוד ישיבות ההסדר, לפיה אין להפגין בעד סרבנות במסגרת הצבא. החותמים ביקשו מהרב מלמד ומשר הביטחון אהוד ברק "לגלות אחריות ולמצוא את הדרך להרגעת הרוחות".

 

"אנו קוראים לשני הצדדים שלא לאמץ התנהלות קיצונית שתעמיק את הקרע. לרב מלמד אנו קוראים לאמץ את העמדה של ועד ראשי ישיבות ההסדר, המתנגדת להפגנות פוליטיות ולהנפת שלטים בתוך צה"ל, ולשר הביטחון אנו קוראים שלא לנקוט צעדים קיצוניים ולדעת להכיל את מגוון עמדות רבני ישיבות ההסדר", כתבו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מלמד. מקבל תמיכה
צילום: מתי אלמליח
צילום: ניב קלדרון
מי קודם למי? הרב או המפקד?
צילום: ניב קלדרון
מומלצים