שתף קטע נבחר

זירת הקניות

לנדאו לנתניהו: אל תתערב בנושא התחנה הפחמית

מנכ"ל משרד ראש הממשלה שלח מכתב למנכ"ל משרד הפנים וביקש לעכב את ההחלטה על הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון עד שהממשלה תקיים דיון מקיף בנושא הפחתת פליטות גזי חממה. בתגובה שלח שר התשתיות מכתב לראש הממשלה: זו התערבות לא ראויה שתסכן את אספקת החשמל לציבור

המחלוקת בממשלה סביב התוכנית להקים תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון הולכת ומחריפה: מצד אחד - שר התשתיות עוזי לנדאו, שמבקש לקדם את המהלך במהירות; מן העבר השני - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסבור כעת כי יש לעכב את הפרויקט עד שיתבררו צעדיה של ישראל בתחום פליטות גזי החממה.

 

במכתב ששלח לאחרונה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, הוא ביקש בשם ראש הממשלה לעכב את ההחלטה על הקמת התחנה עד שהממשלה תדון בנושא הפחתת פליטות גזי החממה בישראל. בתגובה שלח לנדאו מכתב וקבל על "התערבות בלתי תקינה" מצד ראש הממשלה.

 

ארדן והארגונים: הפחמית - טעות יקרה

בחודשים האחרונים התקדמה התוכנית במוסדות התיכנון חרף מחאות מצד השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, וזעקותיהם של ארגוני הסביבה.

 

הם טוענים כי מלבד זיהום האוויר שתגרום התחנה, שיגביר את התחלואה באזור, תוסיף התחנה 10 אחוזים לכמות גזי החממה שפולטת ישראל בכל שנה. זאת, בשעה שמדינות העולם המפותח נדרשות להפחית את פליטות גזי החממה שלהן. הם אומרים כי אין הצדקה להקמת תחנה שתחל לפעול רק ב-2015, אם כבר עכשיו מתקשה ישראל להאבק בזיהום האוויר ובפליטות גזי החממה.

 

רק לפני ימים אחדים הבטיחה ישראל להפחית את פליטות גזי החממה שלה. בוועידת שינוי האקלים בקופהגן, שננעלה אמש, הצהיר נשיא המדינה שמעון פרס כי ישראל תפחית את הפליטות ב-20 אחוז מהכמות הצפויה ב-2020.

 

נתניהו: לעכב את ההחלטה על הפחמית

הלחצים הרבים שהפעיל ארדן על ראש הממשלה בנושא זה נשאו לאחרונה פרי. נתניהו נעתר לבקשותיו והורה לעכב את ההחלטה בנושא התחנה הפחמית עד שהממשלה תקיים דיון ותקבל החלטה כוללת בנושא.

 

מי שאמורה לקבל את ההחלטה האם לקדם את התחנה היא הוועדה לתשתיות לאומיות שבמשרד הפנים (ות"ל). כאמור, לאחרונה שלח גבאי מכתב למנכ"ל משרד הפנים (העומד בראש הוועדה לתשתיות לאומיות) וביקש ממנו לעכב את הדיון בתוכנית.

 

"ראש הממשלה רואה חשיבות רבה בהשתלבותה של מדינת ישראל במאמצים הבינלאומיים להתמודדות עם התחממות כדור הארץ", כתב גבאי. בהמשך הוא פירט את הצעדים עליהם הורה ראש הממשלה בנושא וסיכם: "אנו מציעים כי החלטת הוות"ל בדבר הקמת תחנת כוח פחמית באשקלון תתקבל לאחר החלטת ממשלה בדבר מדיניות להפחתת גזי חממה בישראל".

 

לנדאו: התערבות בלתי תקינה

התגובה מצדו של שר התשתיות לנדאו לא איחרה לבוא. "אני עוקב בדאגה אחר המהלכים האחרונים הננקטים על ידי משרדך, שתכליתם עיכוב ודחייה בקבלת ההחלטות בעניין התחנה הפחמית", הוא כתב לראש הממשלה.

 

לנדאו טוען כי מדובר בהתערבות בלתי תקינה בהליכי עבודתה של הוועדה לתשתיות לאומיות, וכי העיכוב צפוי לפגוע באספקת החשמל לציבור. "אני רואה בכך סימפטום דומה להתנהלות הממשלתית הנושא הקמת מתקני התפלה, שאנו רואים וחווים את תוצאותיה במשבר המים שהתגלגל לפתחנו", כתב לנדאו.

 

"... אני רואה במעשה העיכוב והדחייה המתמשכים של פרויקט D (התחנה הפחמית הנוספת באשקלון) ביטוי להיעדר שיקול דעת רחב וחוסר אחריות שיביא לפגיעה בביטחון האנרגטי של מדינת ישראל. הציבור צריך שיראה בפניו הנהגה היודעת את דרכה ומסוגלת להחליט ולבצע", כותב לנדאו.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה מינה צוות מקצועי במטרה להכין המלצות מדיניות לעניין הפחתת פליטות גזי החממה בישראל. בנוסף, לאור הצהרת נשיא המדינה בוועידת קופנהגן בנוגע למדיניות הפחתת הפליטות של מדינת ישראל, ראוי לקיים בחינה מעמיקה של הנושא בטרם תתקבל כל החלטה. על כן, לא נכון לנהל בעת הזו דיון חטוף בוועדה לתשתיות לאומיות בנוגע לתחנה הפחמית".

 

חברת החשמל: יהיה פה חושך

השר ארדן טוען זה מכבר כי יש לעכב את הקמת התחנה הפחמית הנוספת באשקלון לפחות עד אשר הממשלה תקיים דיון מקיף ורציני בנושא פליטות גזי החממה של ישראל. יתרה מזאת: הוא סבור כי יש לעכב את ההחלטה עד אשר יתבררו הנסיבות הכלל-עולמיות בכל הקשור לפליטת גזי חממה והמחיר שיש לשלם בגינן.

 

הוא טוען גם כי ישראל צריכה לשנות את אופי משק החשמל שלה, ולהסתמך יותר על גז טבעי מהמצבורים החדשים שהתגלו בחופי ישראל, וכן על תשתית רחבה של אנרגיה מתחדשת - בעיקר סולארית.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

מנגד, בחברת החשמל דוחקים בשר התשתיות להקים את התחנה מהר ככל הניתן. לאחרונה אף התריעו כי אם לא תוקם התחנה, יש חשש שבשנים הקרובות לא תהיה לישראל רזרבת חשמל מספרת, ושעד שנת 2020 יגיע משק החשמל למצב שבו כ-60 אחוז מהזמן נתונה ישראל בסכנת עלטה מוחלטת.

 

בחברת החשמל טוענים כי אי אפשר להגדיל את התלות של ישראל בגז טבעי לייצור חשמל, ואין מנוס מלבסס את משק האנרגיה על פחם.

 

אגב, גם הנשיא פרס השמיע במהלך שהותו בקופנהגן את עמדתו בנושא. בקבלת פנים שקיים עם משלחת ארגוני הסביבה - הנאבקים בתחנה - הוא נשאל לדעתו בנושא. "אני מסכים איתכם שהקמת התחנה היא שגיאה", אמר להם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התחנה הפחמית באשקלון
צילום: שקד אנג'ל
מומלצים