שתף קטע נבחר

השביעייה תתכנס הבוקר; אשכנזי הצטרף לדיונים

השרים הבכירים צפויים להתכנס ב-10:30 לדיון בעסקת שליט, בפעם הרביעית תוך יממה. אמש הצטרף גם הרמטכ"ל לדיונים. נתניהו מתנגד לשחרור רוצחים לשטחי הגדה. ראש מטה המאבק: "זה כמו בית משפט שיושב שם וקובע אם גלעד יחיה או ימות"

בהיעדר הכרעה - דיון ה"שביעייה" בתיק שליט יתחדש הבוקר. רב-אלוף גבי אשכנזי הצטרף אמש (יום א') לדיון "השביעייה" הנערך בלשכת ראש הממשלה בירושלים, שבמרכזו - המחיר שנדרשת ישראל לשלם בעסקת שליט. הדיון, שהתפזר ללא הכרעות, צפוי להתחדש ב-10:30 בבוקר. 

 

הוריו של החייל החטוף, אביבה ונועם שליט, קיבלו בשעת לילה הודעה כי פגישתם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תיערך לאחר ישיבת השביעייה. נועם שליט אמר ל-ynet כי אינו יודע מה הוא עתיד לשמוע.

 

נתניהו כינס אתמול שלוש פעמים את השרים ברק, ליברמן, יעלון, בגין, מרידור וישי. גורמים בירושלים אמרו כי ראש הממשלה הביע בדיון התנגדות לשחרורם לשטחי הגדה של מחבלים שרצחו במו ידיהם. גורמים בירושלים ציינו בהקשר לקבלת הכרעה כי "ככל הנראה לא תהיה ישיבת ממשלה השבוע". יצוין כי הממשלה היא שאמורה לאשר עסקת חילופי אסירים, אם וכאשר תתממש.


פעילים למען שליט מול משרד ראש הממשלה (צילום: רויטרס)

  

במהלך יום האתמול התרחשה דרמה בישיבות השביעייה, כאשר השרים וראש הממשלה נקרעו בין הרצון להחזיר את שליט - אל מול התחושה כי ישראל ויתרה עד עתה יותר מדי ואילו החמאס סירב להגיע לבנות בנושאים עקרוניים למדינת ישראל.

 

הרמטכ"ל אשכנזי אמר לפני כמה שבועות ש"כמפקד הצבא וכמי ששלח את גלעד שליט, נעשה כל מאמץ להשלמת המשימה להחזרת גלעד הביתה. אנו עושים כל מאמץ להחזיר את החיילים ממשימותיהם. לצערנו חיילים נפצעים וגם נהרגים, אבל צה"ל לא משאיר פצועים מאחור".

 

גורם בחמאס: "הצגה ישראלית"

בינתיים, בחמאס מעריכים כי הישיבות התכופות בצד הישראלי נועדו בעיקר לצורכי דעת הקהל, כדי לשדר כי ממשלת ישראל בוחנת בכובד ראש את האפשרות להוציא לפועל את העסקה. "אנחנו לא מתרגשים מהדיונים האלה. בעבר ישבו הישראלים בדיונים רצופים ולא יצא מהם דבר", אמר אמש ל-ynet גורם בחמאס, בצל דיוני פורום "השביעייה".

 

"מבחינתנו אין כל שינוי ואנחנו מצפים לשמוע מהמצרים ומהגרמנים מה יאמר הצד הישראלי. מבחינתנו לא חשוב אם זה אחרי דיון אחד או חמישה דיונים", הבהיר.

 

בחמאס שבים ומדגישים כי המחיר שהארגון דורש תמורת החייל החטוף לא השתנה. "צריך שיהיה ברור – הישיבות האלה יכלו להיות לפני שנה וגם לפני שנתיים כי העמדה שלנו לא השתנתה, לכן אנו לא מבינים את פשר ההצגה הישראלית הזאת", אמר הגורם בתנועה.

 

לצד זאת, מבהירים בחמאס כי מתקיימים מגעים רצופים עם המתווך הגרמני כדי לעמוד על רצינות הצד הישראלי בנוגע לתשובה שבחמאס ממתינים לה.

 

"תחושה שמשהו חייב לקרות"

אביבה ונועם שליט עושים את הלילה בירושלים. יו"ר מטה המאבק לשחרורו של גלעד, שמשון ליבמן, מלווה אותם. אמש אמר ליבמן כי המשפחה וחברי המטה מיטלטלים בין התקווה שהפעם סוף-סוף יסתיים המשא ומתן בהצלחה, לבין החשש מכישלון נוסף: "התחושה כרגע היא כמו של בית משפט שיושב שם בפנים, וקובע אם גלעד יחיה או ימות. אי אפשר ליפות את זה".

 

לדבריו, בשבועות האחרונים שמר המטה על שקט,

"היות שנעשתה עבודה רצינית והיה לנו ברור שצריך לתת את הכבוד והשקט לראש הממשלה ולמתווך מטעמו, חגי הדס. הצטברות המידע בשלושת הימים האחרונים הביאה אותנו למסקנה שזהו. שעכשיו צריך לצאת ולהיות בצנטרום של מוקד קבלת ההחלטות".

 

ליבמן הוסיף כי התחושה מול משרד ראש הממשלה לא הייתה קלה. "זה היה יום קשה ומאיים. המשפחה עמדה מחוץ למשרד ראש הממשלה, לא בפנים. יש את החשש מפני דז'ה-וו, שעוד פעם אנחנו מגיעים לפסגת ההר והולכים ליפול. מאידך, בכל זאת יש תחושה שאולי הפעם, אחרי עבודה כל כך קשה של חגי הדס, משהו חייב לקרות".

  

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,275 ימים.


פורסם לראשונה 20/12/2009 23:18

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, עלי ואקד ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. רוצחים לא יישלחו לגדה
צילום: רויטרס
אשכנזי. משמיע את קולו
צילום: AP
אביבה ונועם שליט. מה יגיד להם נתניהו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים