שתף קטע נבחר

הורים שכולים: עסקת שליט - כמו הסכם עם היטלר

נציגיהם דורשים להיפגש עם השרים לפני שיחליטו: "נתניהו ייכנע ויאפשר את החטיפה הבאה". במחלקת החנינות התקבלו 50 מכתבי הורים שכולים נגד שחרור רוצחי יקיריהם. מנגד, יש הורים שכולים התומכים בעסקה, ויש גם מי שפוסח על שני הסעיפים - ח"כ כבל למשל, שדרש מרה"מ להשלים את העסקה, אך לאחר מכן לקבוע כלל ברור לעסקאות עתידיות: שבוי תמורת שבוי

בכל רגע עשויה להיסגר עסקת שליט - ומתנגדיה שולפים את התחמושת הכבדה ביותר. הורים שכולים, המבקשים למנוע שחרור מחבלים במסגרת עסקה לשחרורו של החייל גלעד שליט, דורשים להיפגש עם חברי "השביעייה" ושרי הממשלה לפני קבלת החלטה על העסקה. "אנו דורשים להופיע בפני השרים שנאמו על קבריהם הפתוחים של ילדינו ונשבעו שלא לחזור על משגי העבר, לפני הצבעתם על ביצוע או אי ביצוע העסקה", הם אומרים.

 

שני נציגים של ארגון האבות השכולים מחיפה, "שלושה אבות", יוסי מנדלביץ וסא"ל (מיל') דב שיאון, עשו את דרכם למשרד ראש הממשלה כדי למסור לידיו מכתב משלהם. במכתב השוו בין היתר את ההסדר המתגבש לחתימה על הסכם מינכן, שחתם ראש ממשלת בריטניה נוויל צ'מברליין עם גרמניה הנאצית בראשות היטלר במרס 1938, ואיפשר את סיפוח חבל הסודטים הצ'כי לגרמניה.

 

יום של עסקה נרקמת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"בנימין נתניהו עומד לפני מהלך היסטורי שיקבע את גורלו - האם ייזכר כמנהיג המוביל קו של ביטחון לעמו ולאזרחיו, או שמא ייזכר לדיראון עולם כמי שנכנע בצורה מתרפסת לפני אויבי המדינה והפקיר את אזרחיו לחסדי ארגון טרור", כתבו ההורים. "לנתניהו אסור לחזור על טעויות קריטיות שנעשו בעבר. מי שמוכן להיכנע, חייב ללמוד את פרשת צ'מברליין, כניעתו היא שגרמה לפתיחת מלחמת העולם השנייה. נתניהו עומד להיכנע לחמאס ולאפשר את החטיפה הבאה ואת המלחמה הבאה".

 

 

במכתב טוענים ההורים כי כל המעורבים בעסקה יודעים שאינה טובה לישראל: "כל מי שעיניו בראשו מבין כי אנו הולכים או רצים בעיניים פתוחות אל עבר התהום, כאשר חלקנו מבקשים לעצור וחלקנו מקווים שיגיעו לתחתית התהום בחיים... לא כולם יישארו בחיים לאחר הרפתקאה זו, שממשלת ישראל מפילה על אזרחיה".


נועם ואביבה שליט מגיעים לפגישה עם רה"מ, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

בסיום המכתב מביעים ההורים את דרישתם, שקולם יישמע לפני קבלת ההחלטה: "מן הראוי שיבינו השרים מה משמעות החלטתם, שיעמדו מולנו וישמעו מה עובר על משפחות שאיבדו את ילדיהן בפיגועים מהסוג שנכונו לנו עם שחרור הרוצחים בעסקה. ההגינות המינימלית מחייבת כי נוכל להביע נביע את דעתנו בפני מי שעומדים לקבוע את עתידנו ועתיד ילדינו".

 

בשבועות האחרונים ניסו ההורים מספר פעמים לעכב את התקדמות הסדר שחרור המחבלים, ואף דרשו להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את אופן ניהול המו"מ על ידי נתניהו ועל ידי ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט. כמו כן, הגישו עתירה לבג"ץ שנכשלה, בה דרשו לחשוף את פרטי העסקה המתגבשת.

 

במהלך אותו דיון, הודיעה ראש מחלקת חנינות במשרד המשפטים, עו"ד אלי פלמור, כי ההורים השכולים ומשפחות קורבנות הטרור מוזמנים לשלוח מכתבים למחלקת החנינות, אם הם מתנגדים לשחרור רוצחי ילדיהם - גם אם לא ידוע עדיין מי המיועדים לשחרור. מכתבים אלו יועברו, לדבריה, לנשיא המדינה או לרמטכ"ל, שבידיהם הסמכות להעניק חנינות (למורשעים בבתי דין אזרחיים או צבאיים, בהתאמה). ל-ynet נודע כי מאז, התקבלו במחלקת החנינות כ-50 מכתבים כאלה.

 

כבל לרה"מ: אחרי שליט - רק עסקאות 1 תמורת 1

בין הפעילות הציבורית הנמרצת למען שחרורו של שליט מחד, ומתנגדי העסקה מאידך, מתייצבים אלו הפוסחים על שני הסעיפים: מוכנים לשלם את המחיר הכואב על שליט - אך מבהירים כי זו צריכה להיות הפעם האחרונה. אחד מהם הוא ח"כ איתן כבל (מ"מורדי" העבודה), ששיגר היום מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו קרא לו לקבוע - אחרי שחרור שליט - תנאי ברור לעסקאות הבאות: שבוי תמורת שבוי.

 

 

"בשעות אלה אני משער שאתה בין הפטיש לסדן", כתב כבל לנתניהו, והזכיר כי על פי הפרסומים בכלי התקשורת, קולו של נתניהו הוא שיכריע הנושא, בין שלושת תומכי העסקה לשלושת מתנגדיה בפורום השביעייה. "על כתפיך מוטלת חובה עצומה - לדאוג שזו תהיה העסקה האחרונה. אני קורא לך להצהיר, רגע אחרי שגלעד שליט ינחת בשלום בנתב"ג, כי מעתה לא יתאפשרו עסקאות מסוג זה וכי חילופי שבויים יהיו אחד תמורת אחד (ההדגשה במקור)".

 

"את האמירה הזו צריכים לשמוע לא רק אויבינו - אלא גם ובעיקר - אזרחי ישראל", הוסיף. "תדע כל אם עברייה שלהיות לוחם זה מקצוע מסוכן - ולצערנו במאבק הבלתי נגמר להגנה על המדינה יש הנפגעים בגופם, יש הנפגעים בנפשם, יש המשלמים את המחיר העילאי ונופלים, ויש גם לעתים הנופלים בשבי".


120 "גלעד שליטים" מקרטון הוצבו היום מול משרד רה"מ (צילום: גיל יוחנן)

 

יש לציין כי גם שר הביטחון אהוד ברק, התומך כעיקרון בעסקה, הביע לאחרונה תמיכה בהקשחת אמות המידה לשחרור מחבלים. "צריך לעצור את הגלישה של ישראל במדרון חלקלק", אמר, "שהתחיל לא באולמרט, אלא 20 שנה קודם - מעסקת ג'יבריל - ונגמר בטננבאום ובגופות בלבנון. אחרת יהיו לנו פה עוד ועוד חטיפות".  לדבריו, יהיה צורך לגבש כללים אחרים, בהתאם להחלטות ועדת שמגר שהוקמה כדי לקבוע אמות מידה לעסקאות עתידיות - אך רק לאחר עסקת שליט.

 

"שילמנו מספיק, לא רוצים שגם הורי שליט ישלמו"

בין המתנגדים לעסקה באופן גורף מתבלט ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ששלח בשבוע שעבר מכתב למשפחות שיקירהן נפגעו בפיגועי טרור, בו קרא להם להביע את התנגדותן לשחרור מחבלים "עם דם על הידיים", והפציר בהן לדרוש את פרסום שמות המחבלים שישוחררו. הוא צירף למכתב טופס שבו יכלו המשפחות למלא את פרטיהן האישיים, כולל הפיגועים שבהם נפגעו יקירהם.

 

 

בשיחה עם ynet הסביר אריאל את מהות המכתב: "זו יוזמה שהחלה לפני כשבועיים. היוזמה היא של משפחות שכולות מחיפה. אני חתום על המכתב, אבל הם בפועל שלחו אותו.

הם פנו אליי וביקשו ממני לפעול יחד איתם". כשהתבקש להתייחס למשפחות שנפגעו מהמהלך וראו בו ניצול ציני של מצבן, השיב: "יש גם הרבה ששמחו. ככה זה בציבור, יש כאלה ויש כאלה".

 

התגובות בין המשפחות שקיבלו את המכתב אכן היו מגוונות. חגית חוף, אמה של שרה טל שנפצעה בפיגוע ב-1995 מול בית הספר רנה קאסן בירושלים, השיבה בתנגדות נחרצת. "אנו רוצים להביע תמיכה בשחרור כל מחבל עם דם על הידיים, כולל המחבל והמפעילים בפיגוע הנ"ל", כתבה בתשובה לח"כ אריאל. "שילמנו מספיק ואין לנו כוונה שהורים נוספים - הוריו של גלעד שליט - ישלמו גם הם. במקום להפנות את המשאבים לנקמות ולחשב חשבונות של פיגועים עתידיים וספירת קורבנות פוטנציאליים נוספים, עלינו לחשוב על חיים ולא על מלחמה".

 

אפרים קסטיאל, בן 70, שכל את בתו ליאת שהייתה שנדקרה למוות בוואדי קלט ב-1997, בגילי 23. המחבל שרצח את בתו יושב היום בכלא. קסטיאל דווקא הרגיש מעודד מהמכתב של אריאל, וכלל לא הופתע. "אלו הדעות שלו והן מוכרות. יש עוד המונים שחושבים כמוהו ואני ביניהם. פשוט איכשהו, פחות שומעים עלינו בתקשורת".

 

קסטיאל נחרד מהמחשבה שרוצח בתו ישתחרר מהכלא. "מה זה משנה אם דנים אותם למאסר עולם או לחמישה מאסרי עולם, אם מגיעות עסקאות כאלו והם משתחררים? המסקנה היא אחת - הפתרון איתם זה רק עונש מוות. העסקה הזו מעודדת את המחשבה שאפשר לעשות הכל כי בסוף ישחררו אותך. אני בכלל לא מסוגל לדמיין מה ארגיש כשאשמע שרוצח בתי יוצא לחופשי".

 

קסטיאל שמח לענות על המכתב של אריאל, והצטרף למחאה. ובכל זאת, הוא אינו אדיש לצד השני: "אני מבין ללבם של בני משפחת שליט. הם צריכים לעשות כל שביכולתם. אבל אנחנו, כהורים שכולים, לא יכולים להשלים עם זה".

 

גם יואל שליט, אחיו של גלעד, גילה היום הבנה לצד שמנגד. "אני לא כועס על המתנגדים", אמר בצהריים. "העמדה שלהם מובנת מאוד. אני לא יכול אפילו לדמיין כאב של משפחה כזאת ומה הם עברו. אני יודע שזה מאוד קשה. גם אצלנו אח של אבא שלי נהרג במלחמת יום כיפור". ובכל זאת, הדגיש, "עדיין יש פה בן-אדם חי, וצריך להציל אותו".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,275 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, אפתר וייס, אביעד גליקמן, אמנון מרנדה, רונן מדזיני ונעמה לניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "ייזכר לדראון עולם"
צילום: רויטרס
כבל. "שזו תהיה העסקה האחרונה"
צילום: דודי ועקנין
אריאל. "יש כאלה ויש כאלה"
צילום: דודי ועקנין
יואל שליט. "יש פה בן-אדם חי, וצריך להציל אותו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים