שתף קטע נבחר

"חוק הג'ובים" של ש"ס עבר בקריאה ראשונה

לפי תיקון שיזם ח"כ דוד אזולאי, שר הפנים יוכל לאשר הוספת סגנים רבים נוספים. שטייניץ הפתיע: תומך ביוזמה, אבל במתכונת מעט שונה. ח"כים זעמו: שערורייה

משבר כלכלי? הכנסת עשתה צעד נוסף בדרך לחגיגה פוליטית ברשויות המקומיות על חשבון הציבור: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה ראשונה את ההצעה שזכתה בכנסת לכינוי "חוק הג'ובים", שנועדה להוסיף סגנים רבים בשכר ברשויות המקומיות. 33 תמכו, 13 התנגדו. שר האוצר יובל שטייניץ הביע אף הוא תמיכה בהגדלת מספר הסגנים, אם כי לא באותה מתכונת בדיוק אותה מציעה ש"ס.

 

הצעת החוק שנולדה תחילה כדי להוסיף שני סגנים בעיריית ירושלים בלבד, הביאה איתה "הפתעות".

 יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי מש"ס, הוביל להוספת סעיפים שונים בהצעה בעת הכנתה לקריאה ראשונה. גורמים בסיעתו הסבירו שהצעת החוק "נועדה להביא ליציבות ברשויות המקומיות. המפתח הקיים כיום אינו הולם את הגידול באוכלוסיה בחלק מהרשויות".

 

התיקון העיקרי שהכניס ח"כ אזולאי (באישור ועדת הפנים), לאחר שהחוק כבר אושר בקריאה טרומית, הוא הענקת סמכות לשר הפנים לאשר הוספת סגן ראש רשות נוסף בשכר ברשויות המונות מעל 100 אלף תושבים, מעבר למכסת הסגנים המותרת בחוק. שר הפנים, כידוע, הוא יו"ר מפלגתו של אזולאי - אלי ישי - שאמור לזכות כך לחיזוק לכוחו הפוליטי.

 

במהלך הדיון במליאה, אמר מי שכיהן בעבר כשר הפנים, ח"כ אופיר פינס, כי "מדובר בשערורייה. זה מעשה שלא ייעשה. זה שימוש ציני בכנסת בהליך חקיקה לגיטימי. מלבישים עליה קונסטרוקציה שלמה שהתוצאה שלה נועדה לשרת מניעים פוליטיים וציניים. בתהליך הזה ש"ס יוצאת הסיעה עם הכי הרבה סגני ראש עיר בפור גדול על כולם. הכל על חשבון הציבור. פשוט בושה וחרפה". חברי כנסת נוספים תקפו את המהלך.

 

"ששר האוצר ילמד מבית המשפט מהי אחריות כלכלית"

"מה שצריך לתקן נתקן, עדיין לא נאמרה המילה האחרונה", אמר ח"כ אזולאי לקראת ההכנה לקריאה שנייה ושלישית. חברו למפלגה, ח"כ נסים זאב, אמר בדיון: "כל פעם שיש ריח שקשור לש"ס אנשים נכנסים למצב בלתי שפוי, מאבדים את האיזון שלהם... תפסיקו לתעתע בציבור... לחוצפה אין גבולות".

 

במהלך הדיון עלה לדבר גם שר האוצר יובל שטייניץ. הוא טען כי הצעת החוק אינה תואמת את מה שהובא בפני ועדת השרים לחקיקה, ואת הסיכום שהיה בינו לבין השר ישי. שטייניץ הפתיע את חברי הכנסת כאשר אמר שהסיכום שהושג בינו לבין ישי,

 כולל אפשרות להוספת סגן בשכר רק ברשויות המונות מעל 150 אלף תושבים, אשר להן איזון תקציבי. הוא ציין כי אם התוצאה הסופית של הצעת החוק תהיה בנוסח שמוצע כיום - יציע לממשלה למשוך את ההצעה.

 

גם שטייניץ זכה לביקורת חריפה מהאופוזיציה. ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר לאחר הדיון: "העובדה ששר האוצר תמך בחוק כל כך בעייתי היא לא פחות שערוריתית מהחוק עצמו. הסיכום שהציג שר האוצר - על פיו הוספת הסגן תחול מרשויות של 150 אלף תושבים ומעלה - אינו שונה בהרבה מהדרישה המקורית של ש"ס. מאיפה יביאו את הכסף? שר האוצר תקף לפני מספר ימים את בית המשפט העליון בטענה כי אין לו אחריות כלכלית, ולצערי מסתבר שהפוסל במומו פוסל. אחרי שנתן יד לחוק כזה, כדאי לשטייניץ ללמוד דווקא מבית המשפט העליון מהי אחריות כלכלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אזולאי. "מה שצריך, נתקן"
צילום: גיל יוחנן
פינס. "שימוש ציני בכנסת, בושה וחרפה"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים