שתף קטע נבחר

"אל-חיאת": ישראל סירבה לשחרר 7 אסירים

העיתון "אל-חיאת" מדווח כי ישראל מסרבת בתוקף לשחרר את מרואן ברגותי, אחמד סעדאת וחמישה בכירים בזרוע הצבאית של חמאס. בנוסף, ישראל דורשת למנוע את שובם של למעלה מ-100 אסירים שישוחררו בעסקת שליט לשטחי הגדה

התעקשות ישראלית בנוגע לשבעה אסירים. מקורות דיפלומטים מערביים אמרו לעיתון "אל-חיאת" כי ישראל הסכימה לשחרר 443 אסירים מתוך 450 שחמאס דרש את שחרורם בשלב הראשון של עסקת שליט. בנוסף, ישראל דרשה לגרש למעלה מ-100 אסירים ולא להתיר להם לשוב לשטחי הגדה.

  

עסקה מתגלגלת - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

אותם מקורות ציינו כי האסירים שישראל מסרבת לשחרר הם: מזכ"ל הפתח בגדה

לשעבר, מרואן ברגותי; מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת; ובכירי הזרוע הצבאית של חמאס איברהים חאמד, עבדאללה ברגותי, עבאס א-סייד, ג'מאל אבו אלהיג'א וחסן סלאמה.

  

מקורות בעזה העריכו כי חמאס תשיב בחיוב להצעה שיעביר המתווך, אם ישראל תסכים לשחרר את כל האסירים הנכללים ברשימת ה-450 - אפילו אם תהיה התעקשות ישראלית בסוגיית הגירוש. להערכתם, חמאס תעביר את ההחלטה בנושא הגירוש לאסירים עצמם, כדי לפטור את עצמה מהאחריות להחלטה בעניין זה ולא להכשיל את העסקה.

  

"התקדמות חסרת תקדים, אך לא מספיקה"

סוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטה אתמול את אחד הבכירים בתנועה שאמר כי המתווך הגרמני דחה את ביקורו ברצועה להיום, "משום שישראל רצתה לתקן את תשובתה לדרישות חמאס". גורמים ערביים המקורבים למו"מ אמרו ל-ynet כי המתווך הגרמני ביקש מישראל לשקול את הסתייגויותיה בשנית כדי לסייע בקידום העסקה.

 

סגן ראש הלשכה המדינית של התנועה, מוסא אבו מרזוק, סירב להתייחס לעמדת תנועתו בנוגע לגירוש. בדברים שאמר לעיתון הוא הוסיף: "איננו דוחים או מקבלים זאת, זהו חלק מהמשא ומתן, ויש פרטים שידונו עליהם. יש התקדמות חסרת תקדים שנבעה מהמשא ומתן שמנהל המתווך הגרמני, אולם למרות זאת,

נראה כי זה לא מספיק עדיין כדי להשלים את העסקה, בשל המחלוקת בתוך הממסד הביטחוני הישראלי בנוגע לדרישות חמאס".

 

למרות שנראה היה כי לוח הזמנים דוחק, אבו מרזוק העריך כי המתווך הגרמני ימשיך במאמצי התיווך שלו במהלך חופשת חג המולד: "בשל ההישגים שהשיג במהלך המשא ומתן, הוא מעוניין להמשיך ולהשקיע את מאמציו כדי שתיחתם העסקה, וכן שני הצדדים מעוניינים להשלים אותה".

  

תנועת חמאס האשימה אתמול את ישראל ב"הצבת מכשולים" בפני האפשרות להגיע לעסקה, לאחר שהמתווך הגרמני מסר לידיה את תשובת ישראל. בכירים בתנועה הדגישו כי התנועה "דבקה ברשימה שהגישה".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,277 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרואן ברגותי. יישאר בכלא?
צילום: איי פי
עבדאללה ברגותי. אחד משבעה
צילום: רוני שקד
מומלצים