שתף קטע נבחר

ניצחון לאובמה: הסנאט אישר את חוק הבריאות

אחרי שבית הנבחרים תמך ברפורמה של הנשיא, הצביע הסנאט בעד החוק. שני בתי הקונגרס צריכים לגבש נוסח מוסכם של החוק ההיסטורי, שיעניק שירותי בריאות לעשרות מיליוני אזרחים שאינם מבוטחים. הסנאטור דוד: "זו מתנת חג לעם האמריקני"

מתנת חג המולד לעשרות מיליוני אמריקנים: אחרי חודשים ארוכים של דיונים, ציפייה ומתח העניק היום (ה') הסנאט האמריקני את תמיכתו לרפורמה בביטוח הבריאות שיזם הנשיא. מדובר בחיזוק חשוב לברק אובמה, שכל יוקרתו תלויה באישור חוק הבריאות. אולם מעבר לכך, זוהי בשורה משמחת לאמריקנים רבים שיקבלו לראשונה שירותי בריאות מהממשל.

 

הסנאטורים נאלצו לכתת את רגליהם לגבעת הקפיטול ב-7:00 בבוקר כדי לקחת חלק בהצבעה, שהתקיימה בערב חג המולד. 60 סנאטורים - 58 דמוקרטים ושני עצמאים המשתייכם לסיעה - הצביעו בעד הרפורמה ואילו 39 רפובליקנים התנגדו. בעקבות אישור ההצעה התחבקו הדמוקרטים הצוהלים וחגגו את ניצחונם החשוב במגרש הפוליטי. גם הנשיא יכול לחגוג עכשיו בשקט, ובכוונתו להמריא היום עם משפחתו לנופש בהוואי.

  

אישור הצעת החוק בסנאט בא אחרי ארבעה שבועות של דיונים בוושינגטון וחודשים ארוכים של ויכוח ציבורי נרחב בארה"ב. הקשיים שבהם נתקל אובמה במסגרת מאמציו לקדם את הרפורמה הם הגורם המרכזי לירידה בתמיכה בו בסקרים. כמו כן, הם הובילו לחילוקי דעות בין שני צדי המפה הפוליטית וכן למחאה עממית גדולה נגד הנשיא. 


ריד מחבק את אלמנת הסנאטור טד קנדי (צילום: AP)

 

הארי ריד, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, אמר לאחר ההצבעה: "זהו ניצחון של העם האמריקני. מעתה יהיה ביטוח רפואי לאנשים שאין להם זאת כעת. ההצבעה מקרבת אותנו להפוך את החלום למציאות".

 

הסנאטור כריס דוד הוסיף: "לא יכולתי לחשוב על מתנה יפה יותר לציבור האמריקני בערב חג המולד. ברגע זה אני חושב על הסנאטור טד קנדי שלחם במשך עשרות שנים על חוק הבריאות. החוק הזה מעניק קצת אור ל-50 מיליון אמריקנים שהלכו הלילה לישון בלי ביטוח בריאות. צריך להודות גם לנשיא אובמה שהפך את הרפורמה בבריאות לנושא מרכזי".

 

סלע המחלוקת: הפלות וביטוח ציבורי

אולם המאבק על הרפורמה טרם נשלם. חוק הרפורמה בבריאות כבר אושר בחודש שעבר במליאת בית הנבחרים וכעת צריך לפשר בין שני הנוסחים השונים ולהגיע לחוק אחד מוסכם. בתום המשא ומתן שני בתי הקונגרס יידרשו לאשר בהצבעה גם את הנוסח החדש, שיוגש לבסוף לנשיא לחתימה. אובמה טען הלילה בראיון לערוץ הטלוויזיה הציבורי PBS כי שני הנוסחים אינם שונים זה מזה, אך בפועל יש שינויים משמעותיים.

 

בבית הלבן מעריכים שהמשא ומתן יימשך בכל ינואר ושהרפורמה תהפוך לחוק עוד בפברואר. אובמה קיווה להתפאר בהישגו הגדול בנאום השנתי על מצב האומה בסוף ינואר, אך זה כבר כנראה לא יקרה. עוזרי אובמה עובדים בינתיים מאחורי הקלעים עם יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, במטרה לשכנע את החלק הליברלי במפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, לא לפגוע בהבנות שהושגו בסנאט.

 

עיקר המאמצים של הבית הלבן יופנו לשכנוע חברי בית הנבחרים לשנות את הנוסח שלהם, מאחר שקשה יותר לשכנע את הסנאטורים לשנות את עמדתם. הנוסח של הסנאט מכיל ויתורים גדולים מצד האגף הליברלי במפלגה הדמוקרטית בשני נושאים מרכזיים - אין אופציה ציבורית לביטוח בריאות ואין מימון להפלות בסל הבריאות.

 

הרפורמה בבריאות, העומדת בראש סדר העדיפויות של ממשל אובמה, תהיה הגדולה ביותר שידעה ארה"ב מאז 1965. בשנה זו הוקמה מערכת הבריאות לקשישים המכונה "מדיקר". החוק החדש יעניק לראשונה ביטוח בריאות

לכ-30 מיליון אמריקנים נוספים. כמו כן, יחול איסור על המנהג של חברות ביטוח פרטיות לסרב להעניק ביטוח לאמריקנים שכבר סובלים ממחלות קיימות. רוב חלקי הרפורמה ייכנסו לתוקף רק ב-2014, אבל חלקם, כמו האיסור על פסילת מבוטחים, יחלו כבר ב-2010.

 

במפלגה הרפובליקנית טוענים שהרפורמה יקרה מדי ומהווה חדירה מוגזמת למגזר הפרטי. לטענתם, כניסת הממשל הפדרלי לביטוח הבריאות יעלה את מחירי הביטוח, יגדיל את הגירעון ויצמצם את מרחב האפשרויות שעומד כיום לרשות המבוטח האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנה לחג המולד. אובמה
צילום: AP
מומלצים