שתף קטע נבחר

נתניהו: הצטרפו לממשלה; לבני: אפשר לדבר

על רקע נסיונות רה"מ ואנשיו לשכנע חברי כנסת מקדימה לערוק לליכוד, נפגש נתניהו עם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, והציע לה להצטרף לממשלה "על רקע המצב הביטחוני". לבני לא שללה על הסף: "אם זה רציני, תמיד אמרתי שיש על מה לדבר"

ההצעה הופכת גלויה - התשובה מרמזת על אפשרות להרחבת הממשלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציע אחר הצהריים (יום ה') ליושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, להצטרף לממשלה, "על רקע המצב הביטחוני". עם זאת, לפי ההצעה של נתניהו קדימה תצטרף לממשלה מבלי לקבל תיקים כלשהם. לבני השיבה כי "יש על מה לדבר".

 

"ראש הממשלה נפגש במשך כשעה וחצי עם יו"ר האופוזיציה, ועדכן אותה בנושאים הביטחוניים והמדיניים", נמסר מלשכת נתניהו. "לאחר שהוצגו הנושאים, הציע ראש הממשלה לגברת לבני להצטרף לממשלת אחדות לאומית, במתכונת שבה

הצטרף מנחם בגין לממשלה בשנת 1967". מהלשכה נמסר עוד כי נתניהו העלה את ההצעה "לנוכח האתגרים הלאומיים והבינלאומיים שעומדים בפני מדינת ישראל בעת הזאת".

 

לפי הודעת נתניהו, "ראש הממשלה אמר ליו"ר האופוזיציה בפגישתם כי הבסיס להצטרפות לממשלת אחדות לאומית הוא עקרונות השלום והביטחון שהותוו בנאום בר-אילן, ואשר מייצגים כיום הסכמה לאומית רחבה".

 

לבני מצדה השיבה בפגישה עם נתניהו כי "אם מדובר בעניין אמיתי - אמרתי כל הזמן שיש על מה לדבר, אבל אם מדובר בהכשרה של התרגיל המסריח - זה עניין אחר לגמרי". יושבת ראש האופוזיציה הדגישה כי "מעבר להבנה המשותפת על איומים, צריך לדבר על התכנים. צריך לשוב ולהיפגש". היא גם הבהירה כי "כך או כך, כל החלטה תתקבל בקדימה בהתייעצות, ולא רק על-ידיי".

 

כאב הראש של לבני: נתניהו מכאן, מופז משם

אחרי הפגישה, נתניהו אמר בשיחות סגורות למקורביו: "אני מאוד רציני בהצעתי, ומצפה לתשובה רצינית. המתווה ברור, ולא ייפתח משא ומתן קואליציוני". מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא מוכן להיפגש עם לבני מחר בבוקר, ומצפה לתשובה תוך כמה ימים, "בלי משחקים פוליטיים ובלי משיכת זמן". לדבריהם, הוא הסביר שמבחן רצינותה של לבני יהיה במהירות תגובתה.

 

השניים נפגשו על רקע חיזוריו של ראש הממשלה אחר חברי כנסת מקדימה, בניסיון לשכנע אותם "לערוק" לשורות הליכוד. בדיון שנערך בכנסת השבוע, הגדירה לבני את מהלכיו האחרונים של נתניהו כ"פוליטיקה מבישה שעוררה בי שאט נפש".

 

על רקע החשש מפילוג בקדימה, דרש היום ח"כ שאול מופז מלבני לערוך פריימריז על ראשות

המפלגה כבר בחודשים הקרובים. "המלצתי ליו"ר קדימה על הדרך שבה ניתן לשמור על אחדות קדימה", אמר מופז בתום הפגישה ביניהם, שהתקיימה בביתה של לבני בתל אביב. "אני מקווה מאוד שבפעם הראשונה היא תשמע גם קולות אחרים".

 

לבני מאידך הזהירה את מופז כי נתניהו מנסה לפלג את קדימה. "זה על השולחן וזו עובדה. אתה ואני וכל בכירי המפלגה, צריכים לעמוד מול המאמץ שלו, לא להיות, גם אם בלי להתכוון לכך, במצב שבו מסייעים לו להחליש את קדימה בשעה כזו. אני מוכנה לדבר איתך על הכל, אבל עכשיו יש משימה אחת והיא אחדות קדימה והיא מוטלת על כתפיו של כל מי שחבר בה והיא חשובה לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ולבני (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
ח"כ מופז. רוצה פריימריז - ובקרוב
צילום: עופר עמרם
מומלצים