שתף קטע נבחר

עזה: דקת דומיה לזכר קורבנות המלחמה

בדיוק בשעה שבה החל מבצע "עופרת יצוקה" הושמעה ברחבי הרצועה צפירה לזכר הקורבנות. ראש ממשלת חמאס במסר לתושבים: "אילצנו את האויב לסגת בלי לוותר על עקרונותינו". הפעילויות לזכר המלחמה יימשכו 22 ימים, כמשך המלחמה

בשעה 11:20 בבוקר (יום א'), בדיוק בשעה שבה החל לפני שנה מבצע "עופרת יצוקה ", נשמעה ברחבי רצועת עזה צפירה למשך דקה, ותושבי עזה עמדו לזכר הקורבנות. ברחבי הרצועה התקיימו מספר עצרות, ובערב אמור ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, לשאת נאום טלוויזיוני.

 

בהודעה שפרסם, אמר הנייה כי המלחמה לא הייתה טיול מבחינת האויב וכי כל מלחמה חדשה תנחיל תבוסה נוספת לאויב: "הרצועה ניצחה מעצם עמידתה וכשלון האויב הציוני ביישום היעדים שעליהם הכריז במלחמה. ההתנגדות המשיכה להיות בעמדותיה ואילצה את האויב לסגת מבלי שתוותר על אף אחד מעקרונותיה וזכותה לשאת נשק ולהגן על העם הפלסטיני". הוא ציין כי הרצועה הייתה במשך 22 ימים תחת אש מתמשכת, אבל "לאויב" היה קשה להכניעה.


כרזות נגד מנהיגי המלחמה, היום בעזה (צילום: AFP)

 

הפלסטינים טוענים כי במהלך המבצע נהרגו 1,450 תושבי הרצועה. דובר משרד הפנים של חמאס אמר שמטרת האירועים היא "לחשוף את הטבח לעיני העולם. חייבים להעמיד לדין את מנהיגי המלחמה הציונים".

 

סגן יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, ד"ר אחמד בחר, אמר בפתח אירועי יום השנה כי העם הפלסטיני חיבק את ההתנגדות, וכי חיבוק זה היה הערבות היחידה לניצחון "האויב רצה להביס את ההתנגדות ואת חמאס, אבל מי שנפל והובס הוא האויב ורצונו ורצון הממשל האמריקני". הוא תקף בחריפות את ממשל אובמה, המתיימר באופן שקרי, לדבריו, להציג שינויים בעמדה המסורתית: "אבל הממשל הזה יקצור רק כישלונות ואכזבות, איך אפשר להביס את ההתנגדות כאשר תנועת ההתנגדות חוגגת את יום השנה להיווסדה בהשתתפות מאות אלפים?"


עומדים לזכר הקורבנות (צילום: AFP)

 

פעילויות יום השנה למלחמה יימשכו ברצועה 22 ימים, כמו מספר הימים של מבצע עופרת יצוקה. הפעילויות יכללו תצוגות, תהלוכות וכנסים - ובכולם ידגישו את ניצחונו לכאורה של חמאס.

 

גם בצדו הישראלי של הגבול היה ניסיון לציין שנה למלחמה. כמה עשרות פעילי שמאל ניסו לצעוד לרצועת עזה, כדי למחות על המצור המתמשך. המשטרה עצרה 16 מהם, כשניסו לחצות את הגבול לתוך הרצועה. מפקד משטרת שדרות, רב-פקד שמעון נחמני: "קבוצה של 16 איש נכנסו ללא אישור וללא תיאום מראש וקיימו במקום הפגנה. עצרנו אותם ונאלצנו להפעיל כוח סביר בהחלט, לא נעשה שום שימוש מוגזם בכוח ואף אחד לא הוכה. הם נחקרים בתחנה וייתכן שאף יואשמו בכניסה לשטח צבאי ללא אישור ובקיום הפגנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים בעזה מציינים שנה למלחמה
צילום: AFP
כרזה בעזה ותמונות השהידים
צילום: AFP
מומלצים