שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תערוכה רטרוספקטיבית לעמוס קינן

  "אמנות עברית" תערוכת ציור ופיסול רטרוספקטיבית ראשונה של עמוס קינן, מוצגת בימים אלה בבית אבי חי שבירושלים, ומבליטה את נהייתו של קינן אחר אמנות בעלת צביון עברי

  "אמנות עברית", תערוכת ציור ופיסול רטרוספקטיבית ראשונה של עמוס קינן, מוצגת בימים אלה בבית אבי חי שבירושלים ללא תשלום. מדובר ברטרוספקטיבה ראשונה של יצירתו החזותית של קינן, שנפטר בשנה האחרונה.

   

  באדיבות בית אבי חי

   

  קינן היה סופר, משורר, מחזאי, עיתונאי ותסריטאי, ודווקא בציוריו ובפסליו מתגלה פן אחר של אישיותו: פסליו נוטלים אותנו אל ארכאיות ים-תיכונית, ואילו ציוריו האידיליים מציגים בפנינו חגיגות נינוחוֹת של נגינה ושתייה על חוף הים התיכון. בכל אופן, ניתן לראות איך גם בתערוכה משתקף מאבקו המתמשך של קינן למען אמנות בעלת צביון עברי.

   

  אוצר התערוכה, גדעון עפרת, אומר כי לעתים נדמה שהאמנות הפלסטית הייתה בעבור עמוס קינן בגדר הפוגה ומזור מעיסוקיו הלשוניים המיוסרים, המתפתלים בזיכרונות מלחמת השחרור, במצבו הקיומי ובביקורות חברתיות-פוליטיות ארסיות.

   

  "אם ביצירתו המילולית קינן מרד ושלל, הרי יצירתו החזותית כמו באה לאשר את המקום הישראלי ברובד פיזי

  ותרבותי ששורשיו בקדמוניות", אומר עפרת ומוסיף: "לאורך כל דרכו האמנותית וההגותית תר עמוס קינן אחר אמנות שתדבר בשפת המקום, בעברית. כלוחם עיקש בהתבטלות האמנותית בפני רוחות המערב הטיף קינן להתחבר לסלע המקומי, למרחב הים תיכוני ולתרבויות האזור".

   

  בתערוכה החדשה יוצגו בין היתר עבודות ידועות כמו פסל האבן מ- 1959, "הגיבור", וכן עבודות רבות שטרם הוצגו במוזיאונים וגלריות כמו רישומים ליריים ואבסורדיים משנות ה-50. התערוכה תוצג עד חודש מרץ 2010.

   

  עוד בנושא

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קינן. חיפש צביון עברי
  צילום: אריאל בשור
  לאתר ההטבות
  מומלצים