שתף קטע נבחר

שוב: מרדכי ואנונו נעצר בחשד שנפגש עם זרים

משטרת ירושלים עצרה את מרגל האטום במהלך פגישה שקיים עם נורבגית במלון אמבסדור בעיר, בחשד שהפר את המגבלות שהוטלו עליו. סנגורו: "השב"כ ידע על הקשר - שאין לו ולא כלום עם ענייני ריגול, אלא קשר בין גבר ואשה, שבמקרה היא נורבגית"

המשטרה עצרה לחקירה את מרגל האטום, מרדכי ואנונו, בחשד שנפגש עם אזרחים זרים ובכך הפר הוראה חוקית. ואנונו יובא הבוקר (יום ג') לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים. הוא נעצר אתמול על-ידי משטרת ירושלים במלון אמבסדור בעיר, במהלך פגישה שקיים עם אזרחית מנורבגיה.

 

בבקשתה להאריך את מעצרו של ואנונו, טוענת המשטרה כי הוא "הפר בתקופה האחרונה מספר פעמים" את ההגבלות שהוטלו עליו לאחר שחרורו מהכלא. בין היתר, מטען, נפגש כבר ביולי עם אותה נורבגית, שעמה נפגש שוב השבוע - ואף שכר יחד עמה חדר במלון אמבסדור, שבו התגורר באחרונה.

 


ואנונו בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

 

עוד טוענת המשטרה, כי בחיפוש שנעשה בכליו לאחר מעצרו נמצא מכתב שנשלח לו מארה"ב, שממנו עולה חשד כי הוא מצוי בקשר עם זרים נוספים. כמו כן, אומרים במשטרה כי עצם העובדה שהתגורר במלון מהווה הפרה של ההגבלות שהוטלו עליו, שכן הו מחויב להישאר באותו מקום מגורים (רחוב סאלח א-דין 6 במזרח ירושלים) ולא לעוזבו ללא ידיעת המשטרה. כמו במקרים קודמים, לדברי המשטרה, ואנונו הודה בחשדות המיוחסים לו ואף הבהיר כי אין כלל בכוונתו לעמוד בצווי ההגבלה. גם האזרחית הנורבגית נחקרה ואישרה כי נפגשה עם ואנונו.

 

פרקליטו של ואנונו, עו"ד אביגדור פלדמן, תקף בבית המשפט בחריפות את המעצר. "עד עכשיו היו הרשויות מודעות לכך כי שאי אפשר לאסור עליו להיות בקשר עם כל אזרח זר", אמר, והזכיר כי גם כתב האישום שבו נשפט כבר עסק רק במגעיו עם עיתונאים. הוא הוסיף כי כבר מיולי האחרון יודעות הרשויות כי ואנונו מצוי בקשר זוגי עם אזרחית נורבגית - "והם גרו יחד בביקור האחרון שלה, בידיעת השב"כ, שעינו צופיה במהלכי המשיב". עוד הוסיף כי ואנונו נחקר כבר בעניין זה, "והשב"כ אמר לו שהם יודעים על הקשר עם אשה זו, קשר שאין לו ולא כלום עם ענייני ריגול אלא קשר שבין גבר ואשה, שבמקרה היא נורבגית".

 

"לחוק יש מילים ויש נשמה ורוח - וגם לצו", הוסיף עו"ד פלדמן, והזכיר כי אלוף הפיקוד, שהוציא את הצו נגד ואנונו, העיד בעצמו כי "לא הייתה לו כל כוונה שהצו הזה יחול גם על תקשורת שאין בינה ובין העבירות בהן הורשע המשיב ולא כלום". עוד טען, כי למרות שהמשטרה והשב"כ ידעו זמן רב על הקשר בין ואנונו לנורבגית, לא עשו דבר בעניין ולמעשה נתנו את הסכמתם בשתיקה - אולם לפתע שינו את גישתם, מפני שהולך וקרב המועד שבו יצטרך בית המשפט לאשר את המשך ההגבלות המוטלות על ואנונו, והם מעוניינים להראות לפני כן כי הוא מפר את ההגבלות.

 

השופט, סגן נשיאת בית המשפט, יצחק שמעוני, קבע בתום הדיון כי ואנונו יישאר במעצר עד לסיום חקירתה של האזרחית הנורבגית ומתן עדותה, לכל המאוחר הערב ב-19:00. לאחר מכן ישוחרר, ויישאר במעצר בית במשך עוד שלושה ימים.

 

אין זאת הפעם הראשונה שהוא נעצר בעקבות הפרות של הצווים המגבילים שהוטלו עליו. לפני כשנתיים וחצי גזר בית משפט השלום בירושלים חצי שנת מאסר בפועל על ואנונו, שהורשע כי הפר מספר פעמים את הצווים המגבילים שהוטלו עליו, ומונעים ממנו לשוחח עם זרים. בית משפט המחוזי בעיר קיצר את עונשו לשלושה חודשי מאסר.

 

ואנונו אמר בדיון שהתקיים בעניינו לאחרונה, כי נשיא

 ארצות הברית, ברק אובמה, צריך לפעול לשחרורו. "אובמה רוצה עולם ללא נשק אטומי, והוא צריך לפעול לשחרורי. כל מה שאני רוצה זה חופש. אין לי את חופש הדיבור ואת חופש התנועה. אפילו אובמה יודע שלישראל יש נשק אטומי", אמר ל-ynet.

 

מרגל האטום שוחרר מהכלא בשנת 2004 לאחר 18 שנות מאסר, שנגזרו עליו אחרי שהסגיר את סודות האטום של ישראל לעיתון הבריטי "סאנדיי טיימס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו, היום בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
עו"ד פלדמן. "לחוק יש מילים ויש נשמה ורוח"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים