שתף קטע נבחר

שטרית: "המאגר הביומטרי יכול להיפרץ"

בהרצאה שהעביר לקהל סטודנטים ירושלמי, הכיר ח"כ מאיר שטרית באפשרות כי המאגר הביומטרי עשוי להיפרץ. "אבל למה שמישהו ירצה לפרוץ אותו?" שאל. עוד קרא לסטודנטים להיות מעורבים יותר בפוליטיקה

חבר הכנסת מאיר שטרית, ראש ועדת הטכנולוגיה והמדע של הכנסת, הרצה אתמול (ב') על תוכנית המאגר הביומטרי בפורום קטן ואינטימי של סטודנטים סקרנים ואזרחים שהגיעו אל בית הקפה "תמול שלשום" בירושלים ורצו לדעת יותר על המהלך, שמעורר תהיות רבות.

 

על אף הודעות רשמיות שנמסרו לתקשורת אודות מבנה המאגר הניסויי והמאגר הקבוע, עדיין רב הנסתר על הגלוי ובקיאות הציבור בנושא נמוכה. המפגש של שטרית עם הסטודנטים, שנערך במסגרת אירועי "קפה פוליטי" של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, נועד לשפוך אור על הנושא ולענות לשאלותיהם.

 

"המתנגדים מפחידים את הציבור"

את דבריו פתח בתיאור המצב שהוביל אותו להריץ ולהעביר את חוק המאגר הביומטרי. "יש למעלה מ-350 אלף אנשים שחיים בישראל ומחזיקים תעודת זהות מזויפת. אותן תעודות מאפשרות הוצאת תעודות רבות אחרות על השם המזויף. גניבת זהות מתבצעת פעמים רבות. אפילו הדרכון הפלסטיני עולה בכמה רמות באיכותו על הדרכון הישראלי", אמר.

 

"הנזק של פעולות פליליות הקשורות לגניבת זהות מוערך במיליארד שקלים בשנה. זה אבסורד בעיני שמדינת ישראל חיכתה שישים שנה עד שאגיע למשרד הפנים ואפעל לתיקון המצב".

 

שטרית הציג גם את האיום הביטחוני הטמון בזיוף התעודות: "מי יודע להגיד שאין פה אלפי מחבלים, מסתובבים רדומים ומחכים ליום פקודה?". בהמשך הרצאתו הטיח הח"כ האשמות במתנגדי החוק השנוי במחלוקת: "לכל המתנגדים אין מושג ירוק באבטחה, לא יודעים כמה המאגר חשוב ורק מפחידים את הציבור", אמר.

 

 


שטרית והתעודה החכמה

 

שטרית: למה שמישהו ירצה לפרוץ את המאגר?

בנושא האבטחה הפתיע הח"כ את שומעיו: "האם המאגר יכול להיפרץ? כן. אבל למה שמישהו ירצה לפרוץ אותו? זה יהיה יקר ומסובך מדי, וכפי שלא פרצו למאגרי המשטרה, השב"כ, או משרד ראש הממשלה – לא יפרצו גם אותו". הח"כ הסביר כי למאגר הביומטרי יהיו עשרה מנגנוני אבטחה שונים, אשר נועדו למנוע את פריצת המאגר והכפלת

התעודות החכמות, והציג תעודה חכמה לדוגמה.

 

ומה עם העלויות?

הרוחות התלהטו כאשר הגיעה ההרצאה לשלב השאלות. שטרית סרב לענות ישירות לשאלות בנוגע למקור המימון של המאגר המתוכנן, ולעלותו הכוללת. " אין לזה שום עלויות גבוהות, זה לא יקר, זה כלום", השיב.

 

כששאל אותו סטודנט כיצד תתמודד המערכת עם גופים כלכליים בעלי גישה לטכנולוגיות פריצה מתקדמות ואינטרס לפרוץ, אמר שטרית כי לאף אחד אין אינטרס לפרוץ למאגר.

 

כשנשאל לגבי דליפת נתונים ממאגרים קיימים, אמר שטרית שקיימים מאגרים רבים בישראל שלא נפרצו. כששאל סטודנט אחר מה לגבי דיווחים על דליפות ממשרד הפנים השיב שטרית "המאגר של משרד הפנים לא דלף -  דלפו נתונים, אבל לא המאגר כולו. נמסרים נתונים כאלה לכל המפלגות בשנת בחירות, אבל לא פרצו את מאגר משרד הפנים".

 

"תיבחר במקומי ותבטל את המאגר"

סטודנט שהזדהה כאחד מפעילי המחאה נגד המאגר, ושאל את הח"כ אם יבטל את המאגר הביומטרי במקרה בו ידלוף ממנו מידע בתקופת הניסוי, זכה לתגובה מפתיעה:

 

"אתה ושכמותך מפחידים את הציבור בהפחדות סרק. מדוע לא נפרץ מאגר השב"כ? יש מאגרים רבים בישראל, והמאגר לעולם לא ייפרץ. זו שאלה תיאורטית. מה יקרה אם כל העולם ייחרב ביום שישי הבא? " הטיח בו שטרית. לאחר ההרצאה אמר הסטודנט ל-ynet: "ח"כ שטרית הוא זה שמפחיד אותי".

 

סטודנטית אחרת דווקא הסכימה עם הח"כ: "לא ידעתי שיש כזו בעיה עם תעודות הזהות. אני לא מבינה באבטחה, אבל בטח המדינה תדאג שלא יגנבו לי את הזהות", אמרה. "לא הבנתי. המאגר יכול להיפרץ או לא? אני עדיין מבולבל" אמר סטודנט שלישי.

 

הח"כ חתם את דבריו בקריאה לסטודנטים להצטרף למפלגות ולהשפיע. "הדור שלכם צריך ללכלך את הרגליים בבוץ, ולשנות את המערכת הפוליטית בישראל. אתה מתנגד לי? תיבחר במקומי לכנסת ותבטל את המאגר", סיכם שטרית. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית והתעודה החכמה
צילום: ניצן סדן
מומלצים