שתף קטע נבחר

השרים ידונו: ח"כים יישבעו ל"מדינה ציונית"?

בוועדת השרים לחקיקה תעלה הצעת ח"כים מישראל ביתנו, שנומקה בפעילות הח"כים הערבים. להערכת מקורבים לנתניהו, העבודה תתנגד לשינוי בחוק יסוד - וההצעה תיפול. עוד לדיון: שריון הגולן ברוב של 80 ח"כים, בלי משאל עם

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (יום א') במספר הצעות חוק מעוררות מחלוקת - שיחזירו לדיון הציבורי שאלות כמו נאמנותם של חברי הכנסת הערבים, והרוב הנדרש בכנסת לוויתורים ברמת הגולן.

 

הצעתו של יו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו), דורשת לתקן את חוק יסוד: הכנסת, ולקבוע שח"כ המצהיר אמונים יוסיף אחרי המילים "מדינת ישראל", את המילים "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לערכיה ולסמליה". יחד איתו חתומים על ההצעה חבריו לסיעה רוברט אילטב, משה (מוץ) מטלון ואלכס מילר.

 

רותם אמר ל-ynet כי "בשנים האחרונות יש תופעה בלתי מתקבלת על הדעת, במסגרתה חברי כנסת מכהנים פועלים בניגוד לערכיה של הכנסת, ולעיתים אף כנגד כללים וחוקים אותם הכנסת מחוקקת".

 הוא הוסיף ש"מי ששמע וראה בימים האחרונים את התבטאויותיהם של חברי הכנסת א-סאנע וזחאלקה שהשמיצו את שר הביטחון, ואף איפשרו לאויבה הגדול של ישראל, איסמעיל הנייה, לדבר אל הציבור באמצעות מכשיר נייד שהוא כל כולו רכושו של הכנסת והמדינה, מבין שיש צורך לנקוט במהלך שיביא את חברי הכנסת להיות נאמנים למדינה".

 

בסביבתו של ראש הממשלה אמר בנשוא זה ש"מדובר בשינוי של חוק יסוד. על פי ההסכמים הקואליציוניים הדבר מחייב את הסכמת כל סיעות הקואליציה. הנושא טרם נידון. על פי הערכתנו העבודה צפויה להתנגד לזה, וייתכן שהחוק לא יעבור בוועדת השרים".

 

שוב משריינים את הגולן?

חבר הכנסת כרמל שאמה מהליכוד מעלה שוב את ההצעה לפיה לכל ויתור טריטוריאלי ברמת הגולן יידרש במליאה רוב מיוחס של 80 חברי כנסת. הוא הסביר בשיחה עם ynet ש"יש הצעה מקבילה שמדברת על משאל עם, שרק רוב מיוחס יכול לעקוף אותו. אני יודע שיש חברי כנסת שמתנגדים למנגנון של משאל עם ולכן הוא יכול ליפול בהמשך".

 

שאמה הביע ביטחון שוועדת השרים תאשר את הצעתו, מה שיוביל לתמיכת הקואליציה בהליכי החקיקה. "אני מקיש מהחוק המקביל, שנתנו לו אור ירוק והוא מתקדם. החוק שלי דומה, ולכן גם עכשיו יתמכו. אבל אני לא יודע למי מהשרים זה יפריע".

 

למרות זאת, בסביבתו של ראש הממשלה רמזו שהוא לא יתמוך בהצעה. "די בחוק משאל העם הקיים, אין צורך במסלולים נוספים", אמרו מקורבי נתניהו. "ההערכה היא שגם הצעה זו לא תעבור מחר בוועדה. כך או כך ראש הממשלה לא נתן עדיין את דעתו בעניין זה".

 

ועדת השרים אף תדון בהצעת החוק של חברי הכנסת מיכאל בן ארי ויריב לוין המציעים להגדיל את מספרם של שופטי בית המשפט העליון מ-15 ל-18 כדי "לאפשר גיוון" בהרכב, שאינו משקף לטענתם את מגוון הזרמים בחברה.

 

עוד יקבעו חברי ועדת השרים את עמדת הממשלה לגבי ההצעה של ח"כ מאיר שטרית מקדימה, שדורש להגביל את התשלום החודשי במכשיר טלפון נייד. לדברי שטרית הורים רבים נאלצים לשלם מחירים גבוהים מאוד לחברות הסלולר בשל השימוש במכשירי הטלפון הניידים של ילדיהם, בלי שתהיה להם שליטה. על פי הצעת החוק, ברגע שמנוי יודיע על רצונו להגביל את התשלום, תחסום חברת הסלולר את כל השירותים הניתנים למנוי מעבר לאותו הסכום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ דוד רותם. "בלתי מתקבל על הדעת"
צילום: צביקה טישלר
רמת הגולן תשוריין?
צילום: טל רבינובסקי
צילום: עופר עמרם
טאלב א-סנע. העביר מסר מהנייה
צילום: עופר עמרם
מומלצים