שתף קטע נבחר

הצעה: איסור יבוא מוצרי קוסמטיקה שנוסו על חיות

הצעת חוק שתאסור ייבוא מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי שנוסו על בעלי חיים אושרה בועדת השרים לחקיקה ותובא בקרוב להצבעת הכנסת. "פיתוח המוצרים כרוך בגרימת סבל עצום לבעלי החיים", כתבו יוזמי ההצעה

ועדת השרים לחקיקה בכנסת אישרה היום (א') הצעת חוק שתאסור ייבוא מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי שנוסו על בעלי חיים, ושאינם מיועדים למטרות שימוש בריאותיות. ההצעה הוגשה על ידי חברי שדולת בעלי החיים בכנסת - איתן כבל (עבודה), דב חנין (חד"ש), ניצן הורוביץ (מרצ), יואל חסון ורונית תירוש (קדימה).
 
הצעת החוק הועלתה לראשונה בשנת 2007 על ידי ח"כ גדעון סער (ליכוד) ואושרה בקריאה ראשונה אך המשך החקיקה נעצר. כעת, מנסים שוב חברי הכנסת להביאה לאישור המליאה, כדי למנוע את המשך הייבוא לארץ של מוצרי טיפוח ויופי שבתהליך ייצורם נערכו ניסויים בבעלי חיים.
 
"הניסויים בבעלי חיים בפיתוח מוצרי קוסמטיקה כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי החיים, והם נעשים ללא משככי כאבים. במהלך בדיקת כל מוצר קוסמטי או חומר ניקוי נערכים ניסויים על מספר רב של בעלי חיים (בין 2,000 ל-3,000 בעלי חיים) אשר מתים בייסורים קשים", כתבו חברי הכנסת בהצעת החוק.
 


(צילום: Animal Defenders International )
 
לפני כשש שנים אישר פרלמנט האיחוד האירופי הצעת חוק שאוסרת שיווק וייבוא מוצרי קוסמטיקה שנבדקו על חיות. בשנה שעברה החמיר הפרלמנט האירופי את הכללים, ואסר גם מכירה של חומרי גלם המשמשים לייצור מוצרי קוסמטיקה שנעשו בהם ניסויים בבעלי חיים.
 
בהצעה שאושרה היום הודגש שאיסור יבוא המוצרים יחול רק על כאלה שנוסו על בעלי חיים לאחר כניסת החוק לתוקף, או שנקבעה חלופה מאושרת לניסויים בבעלי חיים. הודגש כי על המועצה לניסויים בבעלי חיים לקבוע כללים בנושא. בימים הקרובים צפוייה מליאת הכנסת להצביע בסוגיה בקריאה טרומית.
 
"הציפיות שלי ושל שאר חברי הכנסת השותפים להצעת החוק, הן שהנושא יעבור בקריאה טרומית ויקבל את הרוב הנדרש", אומר ל-ynet ח"כ איתן כבל. "זה רק עניין של זמן עד שההצעה תהפוך לחוק בספר החוקים של מדינת ישראל ובכך, המדינה תעשה צעד משמעותי, בדומה למדינות נאורות אחרות, שהחוק הזה, הוא כבר חלק בלתי נפרד מהן".

 

בדרך: איסור יבוא פרוות

הצעת חוק זו מצטרפת להצעת חוק נוספת שהתקדמה לאחרונה, ומטרתה איסור יבוא לישראל של פרוות של כלבים וחתולים. הצעת החוק, שעברה בקריאה ראשונה, הוגשה להצבעה לאחר מאבק ממושך בחודשים האחרונים בשל  התנגדות של ח"כים חרדים. חברי סיעת יהדות התורה ביקשו שהחוק ייחול רק על פרוות כלבים וחתולים, ולא על פרוות המיובאות למטרות ייצור כובעי לבד ושטריימלאך.
 
בקרוב תובא הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית, אך לפני כן תשקול ועדת החינוך הרחבה של האיסור לפרוות של בעלי חיים נוספים, אך מבלי לפגוע במסורת הדת היהודית. לשם כך יכלול החוק החרגה מיוחדת של האיסור כל עוד מדובר על יבוא פרוות לצרכי דת ומסורת וכן מידרג ענישה מפורט למקרי יבוא, ייצוא או שימוש בפרווה האסורה בחוק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים