שתף קטע נבחר

"הזדמנות אחרונה להוריד מהחילונים את הנטל"

הכלכלן ד"ר דן בן דוד טוען כבר שנים שישראל מתדרדרת בכל הפרמטרים, וכעת הוא גם לא עושה מאמץ להסתיר את דעתו בנוגע לגורמים לכך. "האוכלוסיה הנזקקת בישראל גדלה יותר מהר מהאוכלוסיה המממנת אותה", הוא אומר, וקורא לייסד משטר נשיאותי שישלב את החרדים והערבים בשוק העבודה

"האוכלוסיה הנזקקת בישראל גדלה יותר מהר מהאוכלוסיה המממנת אותה וחייבים לשנות את המצב הזה לפני שהיא תהפוך לרוב", כך אמר הערב (ב') הכלכלן ד"ר דן בן דוד מאוניברסיטת ת"א בדברים שנשא בכנס כלכלי באוניברסיטה.

 

בן דוד לא ניסה כלל להסתיר כי הוא מתכוון במידה רבה, לאוכלוסיה הערבית והחרדית בישראל. לדברי בן דוד: "אנחנו חייבים לחוקק עכשיו חוקים שיקטינו את הנטל שמוטל היום על אוכלוסיה שעובדת ומשרתת בצבא כי אחר כך יהיה מאוחר מדי לחוקק אותם".

 

בן דוד הראה בהרצאתו נתונים, שכבר הציג ברבים בפרסומיו, שמראים כיצד ישראל, בניגוד לתדמית המקובלת, הידרדרה בארבעים השנים האחרונות, ביחס למדינות המערב, בצורה עקבית וכמעט בכל התחומים – פיריון, הישגים בחינוך, תעסוקה, שיעור השתתפות בכוח העבודה, הישגים בחינוך ובריחת מוחות.

 

לדברי בן דוד: "אנחנו האנומליה של העולם המערבי. באף מדינה לא ממציאים כל כך הרבה פטנטים ואין כל כך הרבה הישגים ופיתוחים טכנולוגיים מצד אחד, ומצד שני אין אף מדינה במערב עם מספר עובדים נמוך כל כך ושיעורי עוני גבוהים כל כך".

 

"יש הרבה דמגוגיה בהתייחסות לעוני ולשוק העבודה", אמר בן דוד. "מנפנפים בכך ששיעורי האבטלה שלנו נמוכים אבל כשסופרים כמה אנשים אפילו לא מחפשים עבודה, אנחנו מעל כל מדינות המערב בהרבה. מנפנפים בכך שגם רמת החיים של השכבות החלשות עולה, אבל מדידת העוני היא יחסית, כך שבעצם הפערים כאן הם הכי גבוהים. מתווכחים על שיעור התמיכה שצריך לתת לעניים, וזה ויכוח חשוב, אבל שורש הבעיה הוא הפערים העצומים שיש בברוטו, לפני שנותנים את התמיכה".

 

כל התופעות הללו, לדברי בן דוד, התעצמו ב-40 השנים האחרונות, בגלל גידול דמוגרפי באוכלוסיות החלשות: ערבים, חרדים, וחלק מהאוכלוסיה ה"רגילה" שסובל מבעיות דומות וגם כן מתרבה במהירות. נתון נוסף שהציג בן דוד להשלמת התמונה היה שיעור הערבים והחרדים מכלל תלמידי ישראל, שעמד ב-1960 על 15% ואילו כיום הוא עומד על 48%. ב-2013, הוא מנבא, הם יהפכו לרוב.

 

הפתרון: הכשרה מקצועית... וממשל נשיאותי

בתשובה לשאלת ynet, מהי החקיקה שנדרשת לדעתו כדי לשנות את המצב ולהחזיר את ישראל לרמת תעסוקה מערבית, אמר בן דוד: "צריך לדאוג להכשרות מקצועיות, כדי שאנשים ילמדו דברים רלבנטיים לעולם העבודה של היום. צריך להילחם באפליה של מגזרים שונים בחברה, צריך לייצר תמריצים ליציאה לעבודה שיתבססו על ראיה תכליתית של המציאות. למשל, אם שולחים אנשים לעבוד בשכר המינימום צריך לחשוב מי ישמור להם על הילדים, כי ברור שמטפלת פרטית לא תעשה זאת, ובעיקר צריך לכפות על המגזר החרדי ללמוד את מקצועות הליבה בבתי הספר ובחינוך הגבוה שלהם".

 

לשם כך, טוען בן דוד, צריך לא פחות מאשר שינוי של שיטת הממשל ויצירת ממשל נשיאותי מסוג המשטרים שקיימים בצרפת ובארה"ב שבו השלטון נבחר לתקופה קצובה ואינו תלוי כלל בקואליציה כדי לשרוד.

 

בן דוד ציין כי "אפשר להתווכח הרבה על רפורמת דברת אבל ברור שהחלק הכי חשוב שלה הוא מקצועות הליבה. הסעיף הזה הוצא מתוכנית הרפורמה בחינוך בשנת 2005 כי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, היה צריך להעביר את תוכנית ההתנתקות והיה זקוק לש"ס ולא לשינוי בקואליציה, ולכן הסעיף הזה לא עבר".

 

מדוע לא להמתין עד שהערבים והחרדים יהפכו לרוב ויצטרכו לממן את עצמם? הרי במצב כזה הם ייאלצו לעבוד.

 

"מדובר באוכלוסיה שמתקשה להשתלב בשוק הכלכלי הגלובלי. מדינה שרוב אוכלוסייתה יהיה כזה, תיפול בדיוק כמו שמדינות כאלה נופלות בעולם, גם אם הן דמוקרטיות ומסודרות. תראה איך ארנגטינה וטורקיה נופלות פעם אחרי פעם, עם כל הכוונות הטובות שלהן. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו ליפול כי אצלנו נופלים רק פעם באלפיים שנה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן דוד. צריך משטר נשיאותי
לימודי ליבה לחרדים
צילום: גיל יוחנן
ומשטר נשיאותי
צילום: AFP
מומלצים