שתף קטע נבחר

עד 17% מהרוגי תאונות הדרכים: צעירים שיכורים

מחקר שכלל תוצאות בדיקות של מאות נהגים שנהרגו בתאונות דרכים בין השנים 2000 ל-2004 מעלה: גברים בני 21-30 ששתו אלכוהול בסופ"ש נמצאים בסיכון הגבוה ביותר למות בתאונת דרכים. בין 6% ל-11% מאלה שצרכו אלכוהול לפני התאונה הקטלנית - צרכו גם סמים. עוד נמצא כי הסיכון לתאונה קטלנית בסוף השבוע גבוה פי 3 מבימי חול

בין 8% ל-17% מהנהגים שנהרגו בתאונות דרכים שתו אלכוהול בכמות של פי 3.5 לפחות מהמותר; 6% עד 11% מהם גם צרכו סמים לפני מותם. כך עולה מנתונים שנאספו על ידי המרכז הלאומי לטראומה ולרפואת חירום במכון גרטנר, במחקר המתפרסם בגליון החדש של כתב העת IMAJ של ההסתדרות הרפואית. עוד עולה כי הסיכון של נהגים למות בתאונת דרכים היה גבוה פי שלושה בסוף השבוע.

 

90% מההרוגים השיכורים: גברים

המחקר כלל תוצאות בדיקות שנערכו ל-443 נהגים שנהרגו בתאונות דרכים בין השנים 2000 ל-2004, וגופותיהם נבדקו במכון לרפואה משפטית באבו-כביר. החוקרים, דינה יפה, בלה סויצקי וקובי פלג, מציינים כי בשנים אלו נהרגו בתאונות דרכים למעלה מ-700 נהגים. נהגים שלא נעשו להם בדיקות טוקסיקולוגיות או נתיחות שלאחר המוות ולא ידוע מה היתה רמת האלכוהול בדמם חושבו לצורך המחקר כמי שלא שתו. לפיכך, מעירים החוקרים, תוצאות המחקר אינן משקפות במדויק את שיעור צריכת האלכוהול והסמים בקרב כלל הנהגים. במחקר לא נכללו נהגי אופנוע, כלי רכב שמהווה לפי החוקרים גורם סיכון עצמאי לתאונות.  

 

מכלל הנבדקים, למעלה מ-90% היו גברים. בקרב הנהגים ההרוגים שבדיקות רמת האלכוהול בדמם העלו ממצאים גבוהים, היתה אישה אחת בלבד. שליש מההרוגים היו בני 21 עד 30. חלק מההרוגים שנבדקו באבו-כביר עברו נתיחות שלאחר המוות וחלק אחר, כ-40% עד 60%, עברו בדיקות טוקסיקולוגיות לאיתור שרידי סמים, תרופות או אלכוהול. בקרב אלו שעברו בדיקות טוקסיקולוגיות נמצאו רמות אלכוהול גבוהות מהמותר אצל 17% מהנהגים, ושרידי סם אצל 11% מהנהגים.  

 

הימים הקטלניים ביותר: בסוף השבוע

סוף השבוע התגלה כקטלני במיוחד: 57% מהתאונות אירעו במשך השבוע ו-42% בסוף השבוע, כך שהסיכון למות בסוף השבוע היה גבוה פי שלושה מבימי החול.  

 

עוד עולה מהמחקר כי מחצית מההרוגים שבהם נמצאה רמת אלכוהול גבוהה מהמותר היו בני 20 עד 30. רבע מהמקרים היו בקרב בני 30 עד 40. החוקרים מצאו כי עלייה של שנה בגיל מפחיתה בשלושה אחוזים את הסבירות לרמות אלכוהול גבוהות בדם.  

 

בקרב מי שנמצאו עם רמות חריגות של אלכוהול בדמם, רמת האלכוהול הממוצעת היתה גבוהה יותר בסופי שבוע - פי 3.5 מהמותר, מאשר במשך השבוע (פי שלושה מהמותר). בקרב בני 30 עד 40, רמת האלכוהול הממוצעת בדם היתה גבוהה פי 4.5 מהמותר, ובקרב בני 20 עד 30 גבוהה פי 3.5 מהמותר.

  

נתון מעניין נוסף עולה מההשוואה בין המתרחש בישראל למדינות אחרות: נמצא כי שיעור הנהגים שמעורבים בתאונות קטלניות לאחר צריכת אלכוהול נמוך בישראל בהשוואה לנתונים בצרפת, ארה"ב והונג קונג; שם, בין רבע לשליש מהנהגים שנהרגו בתאונות צרכו רמות אלכוהול גבוהות מהמותר.  

 

החוקרים ציינו כי "בישראל לא מתקיים איסוף שיטתי של דיווחים על רמת האלכוהול בדמם של נהגים שנהרגו בתאונת דרכים ואין דרך להעריך את שכיחות התופעה. קבוצות הסיכון למוות בתאונה לאחר צריכת אלכוהול הן גברים בני 21 עד 30 שנהגו בסופי שבוע". בין המלצות החוקרים: עריכת בדיקות טוקסיקולוגיות באופן קבוע לנהגים שנהרגו בתאונות דרכים, ובדיקות שגרתיות של רמת האלכוהול לנהגים, בעיקר בסופי שבוע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלכוהול קטלני בסופ"ש. אילוסטרציה
צילום: דודו אזולאי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים