שתף קטע נבחר

יו"ר נשות הכותל נחקרה בחשד להמרדה

חודשיים לאחר מעצר תקדימי של מתפללת בכותל, ל-ynet נודע כי יו"ר "נשות הכותל" נחקרה במשטרה בחשד להפרת הסטטוס-קוו באתר: "קצין שאל אותי אם יזמתי את המניין, כמה נשים הגיעו ואם עטו טלית וחבשו כיפה; לגבר זה לא היה קורה"

מחריף המאבק נגד פעילות נשות הכותל: ל-ynet נודע כי יו"ר קבוצת המתפללות, ענת הופמן, נחקרה אתמול במשטרה בחשד להפרת הוראה חוקית ולהמרדה, זאת בעקבות מניין התפילה שקיימה עם חברותיה לפני כשלושה שבועות – ראש חודש טבת – ברחבת הכותל המערבי. מהמשטרה נמסר כי הופמן נחקרה בתחנת מרחב דוד בעקבות האירועים בכותל וחשד להפרת הסטטוס קוו  באתר. הופמן נשאלה על חלקה בארגון התפילה ובעימותים שנלוו לה, היא נדרשה למסור דגימת טביעת אצבעות, ובסיום החקירה שוחררה לביתה. החקירה בפרשה נמשכת.

 

הופמן, שהופתעה מהתערבות המשטרה בנושא, סיפרה ל-ynet: "ישב שם קצין ששאל אותי אם יזמתי את המניין, כמה נשים הגיעו, האם עטו טליתות וחבשו כיפות והאם אחזנו בספר תורה וקיימנו תהלוכה לקשת רובינסון. זה הרי משהו שאנחנו עושות

מדי ראש חודש כבר 21 שנה". ביחס לשאלה נוספת בחקירה – האם אמרה בראיון לרדיו כי מדובר במחאה שקטה נגד המצב בכותל המערבי – טענה: "זה לא עניינה של המשטרה מה אדם אומר במסגרת חופש הביטוי"  

 

"התפילה על פי ההלכה"

"הוא לקח אותי לחדר סמוך, טבל את ידי בדיו ולקח טביעות אצבעות - לא יום שמח", סיפרה היו"ר, "כששאל אם יש לי מה להוסיף אמרתי: צר לי עליך, עלי ועל ישראל, שבה מנהלים חקירה בנושא הזה". לדבריה, "עכשיו הם צריכים להחליט האם להמליץ על כתב אישום בעבירות המיוחסות לי. העונש עליהן הוא כמה חודשי מאסר או קנס של 10,000 ש"ח אך מכיוון שאין בכוונתי לשלם סכום זה - יש חשש שמישהו ייאלץ לסבול אותי בנווה תרצה".

 

יו"ר נשות הכותל טוענת כי רוב החברות בקבוצה הן אורתודוכסיות, התפילה שהן מקיימות מתנהלת על פי ההלכה, וההתמדה שלהן למעלה מעשרים שנה הופכות למעשה את המניינים למנהג המקום, כך שלא ניתן לראות בהם פרובוקציה חד-פעמית. "לא שמעתי שאי פעם הזמינו לחקירה מתפלל גבר על אותן עבירות של התעטפות בטלית וקריאה בתורה", סיכמה, "לא יאומן שזה קורה לנו כאן, במדינת ישראל".

  

חקירת הופמן על תפילת ראש חודש, שעברה יחסית ללא אירועים חריגים, מצטרפת למעצרה של חברה אחרת בקבוצה לפני כחודשיים, בעיצומה של תפילה, זאת לראשונה מאז שהחלה התארגנות הנשים לפני כ-20 שנה. האישה, נופרת פרנקל, אחזה בידה ספר תורה, ופקחי "הקרן למורשת הכותל המערבי" טענו כי בכוונתה לקרוא בו - דבר המנוגד לפסיקת בג"ץ. הם הזעיקו למקום שוטר מתחנת דוד הסמוכה שעצר את המתפללת והביא אותה לתחנת המעצר בשער יפו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשות הכותל
צילום: AFP
מתפללת במעצר. לפני כחודשיים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים