שתף קטע נבחר

מיטשל מאיים: קיפאון מדיני יסכן את הערבויות

עקב צאתו למסע דילוגים במזרח התיכון, הזהיר השליח האמריקני כי ארה"ב תפגע בערבויות שמעניק הממשל לישראל, אם זו לא תפעל לקידום המשא ומתן ולפתרון "שתי המדינות". קלינטון: לחדש המו"מ בהקדם האפשרי וללא תנאים מוקדמים

הערבויות בסכנה: השליח האמריקני המיוחד, ג'ורג' מיטשל, מאיים ערב צאתו למזרח התיכון כי ארה"ב תפגע בערבויות שהיא מעניקה לישראל, אם זו לא תפעל לקידום המשא ומתן ולהשגת פתרון "שתי המדינות". בראיון שהעניק לרשת PBS הבהיר מיטשל כי ארה"ב תשתמש בתמריצים או בעונשים כלפי הצדדים. 

 

"על-פי החוק האמריקני, ארה"ב יכולה להקפיא תמיכה במתן ערבויות לישראל", אמר מיטשל

בראיון והוסיף: "צריך להשאיר את כל האופציות פתוחות... הגישה שלנו היא לנסות לשכנע את הצדדים מהו האינטרס החשוב להם. אני חושב שהשגנו התקדמות מסויימת ונמשיך במאמץ להחזיר אותם למשא ומתן".

 

הערבויות האמריקניות הן אלה שמאפשרות לישראל לגייס כספים בריבית נמוכה ומשפרות את דירוג האשראי של ישראל. הפעם האחרונה שאיימה ארה"ב על ישראל בהקפאת הערבויות היתה בתקופת בוש האב וראש הממשלה לשעבר, יצחק שמיר.

   

לקראת צאתו של מיטשל לאזורנו, מקיימת הערב מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שיחות עם עמיתיה נאסר ג'ודה הירדני ואחמד אבו אל-רייט המצרי. גם שר המודיעין המצרי עומר סולימן נמצא בוושינגטון. קלינטון תנסה לגייס את מצרים כמארחת אפשרית של פגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, בה יוכרז על חידוש המשא ומתן הישיר.

 

"לפני הכל - לקבוע גבולות" 

בתום פגישתה עם ג'ודה אמרה שבה קלינטון על עמדתה הרשמית של ארה"ב, לפיה ישראל והפלסטינים צריכים לחדש את המשא ומתן בהקדם האפשרי ללא תנאים מוקדמים. "אנו עובדים עם הישראלים, הרשות הפלסטינית ומדינות ערב כדי לבצע את הצעדים הדרושים לחידוש המשא ומתן מהר ככל האפשר וללא תנאים מוקדמים". היא ציינה כי היעד האמריקני הוא "לסיים את העימות על-ידי פיוס בין היעד הפלסטיני למדינה עצמאית ובת קיימא המבוססת על גבולות 1967 עם חילופי שטחים, והמטרה הישראלית של גבולות מוכרים ובני הגנה".

 

קלינטון הוסיפה כי ארה"ב וירדן מודאגות מהפעולות האחרונות של ישראל במזרח ירושלים. "ארה"ב מכירה בעובדה שירושלים חשובה בצורה עמוקה לישראלים ולפלסטינים, ליהודים, מוסלמים ונוצרים ברחבי העולם. אנחנו מאמינים שניתן לממש את השאיפות של הישראלים והפלסטינים בנושא ירושלים ולהגן על מעמדה כסמל לשלוש הדתות הגדולות". היא הוסיפה כי שנת 2010 היא שנה של "מחוייבות מחודשת ומאמץ מוגבר" לסיים את הסכסוך.

 

קלינטון וג'ודה קראו לישראל ולפלסטינים לפתור קודם כל את המחלוקת על גבולות המדינה הפלסטינית ועל ירושלים. "אם אתה פותר את המחלוקת על הגבולות, אז אתה פותר אוטומטית לא רק את סוגיית ההתנחלויות וירושלים, אלא אתה מזהה גם את טבעו של פיתרון שתי המדינות", אמר ג'ודה.

 

"קביעת גבולות תפתור את ההתנחלויות, פיתרון סוגיית ירושלים תפתור את ההתנחלויות", אמרה קלינטון, "אני חושבת שאנחנו צריכים להרים את ראשינו ובמקום להסתכל על העצים, להביט ביער". שר החוץ הירדני הזהיר כי "הפעולות בירושלים עלולות להפוך לפרובוקטיביות ומעוררות התנגדות. חשוב מאוד למנוע פעולות אלה". לדבריו, צריך לקבוע לוח זמנים ברור לתהליך המדיני באמצעות תאריכי יעד. "אין לנו צורך בתהליך שאינו מוגבל בזמן", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל. מקלות וגזרים
צילום: AP
לסיים את העימות. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים