שתף קטע נבחר

בכיר באיראן: עלינו לנקום את חיסול מדען הגרעין

ביום שלאחר החיסול בלב טהרן, מאשים מפקד המיליציה העממית של משמרות המהפכה את ארה"ב. הרצח גרם למתיחות חדשה במאבק הכוחות בין האופוזיציה והשלטונות

"עלינו לנקום על הפשעים שבוצעו על-ידי אמריקה, ובעזרת האל זה יקרה". כך אמר היום (ד') מפקד הבסיג', המיליציה העממית של משמרות המהפכה באיראן, ביום שלאחר חיסולו של מדען הגרעין בטהרן. המפקד, מוחמד רזה נקדי, הוסיף כי "ההתנקשות הזאת מוכיחה שמתנגדי איראן רוצים למנוע ממנה ייצור ופיתוח של ידע וטכנולוגיה, ולא רוצים למנוע מאיראן פצצה גרעינית".

 

פרופ' מסעוד מוחמדי, נרצח אתמול בפתח ביתו בצפון טהרן בפיצוץ מטען שהוטמן ככל הנראה באופנוע סמוך למכוניתו. הוא יובא למנוחות מחר בבוקר בטהרן, אולם כרגע לא ידוע על כוונה באופוזיציה לנצל את האירוע למחאה נגד השלטונות.

 

איראן האשימה את ישראל וארה"ב באחריות להתנקשות וגם היום חזר על כך יושב ראש הפרלמנט, עלי לריג'אני. "היה לנו מידע ברור לפני מספר ימים שמנגנוני המודיעין של המשטר הציוני וה-CIA רוצים לבצע פעולות טרור בטהרן", אמר.

 

אתמול קיבלה אחריות להתנקשות קבוצה איראנית התומכת במשטר מלוכני במדינה, אך לדברי לריג'אני מדובר ב"קבוצה חסרת שורשים" הפועלת בתמיכה אמריקנית. לריג'אני פנה לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ושאל: "מדוע אתה מארח את ארגון הטרור הזה באמריקה?". לדבריו, מדובר ב"חרפה" מסוג חדש עבור אובמה.

 

בוושינגטון הכחישו את האשמות איראן

בדבר מעורבותה של ארה"ב בפיצוץ בטהרן. גורם במודיעין האמריקני אמר כי ל-CIA לא היה שום חלק באירוע. באופוזיציה הגולה והרפורמיסטית טענו כי מי שעמד למעשה מאחורי ההתנקשות היה המשטר עצמו שרצה למנוע מהמדען לעבור לשבדיה ולהדליף מידע שייתכן ונמצא ברשותו על תוכנית הגרעין של איראן.

 

רצח מסעוד מוחמדי גרם למתיחות חדשה במאבק הכוחות בין האופוזיציה והשלטונות במדינה. בעוד שהתקשורת הממלכתית תיארה את אותו כנאמן למשטר פרסמו באופוזיציה מסמכים המעידים כי הוא תמך במיר חוסיין מוסווי, מנהיג האופוזיציה הרפורמיסטי שהפסיד למחמוד אחמדינג'אד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיצוץ בטהרן
צילום: רויטרס
המדען שנהרג
מומלצים