שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שישה ימים בהריסות: הישראלים חילצו אשה

המאמץ הבלתי נפסק למציאת לכודים חיים בין ההריסות בפורט או-פרינס הוכיח את עצמו שוב. צוות ישראלי שקיבל דיווח על אשה שנלכדה באוניברסיטה שלף אותה מההריסות, והציל את חייה. הצוות שניסה להציל ילדה בת 6 הפסיק את החיפושים לאחר שהתברר כי הדמות שנקלטה במצלמה היתה בובה

לילה מתוק ומריר עבר על המשלחת הישראלית הפועלת לחילוץ לכודים בהאיטי. צוותים של פיקוד העורף חילצו הלילה (יום ג') סטודנטית ששכבה תחת הריסות האוניברסיטה בפורט או-פרינס, בירת האיטי. המאמצים לחלץ את הילדה לודס צ'אולרס לא צלחו, והופסקו לאחר תשע שעות של עבודה מאומצת מצד הצוות הישראלי.

  

כמה צוותי מחלצים מישראל עבדו אתמול במקביל - אחד מהם ניהל קרב על חייה של ילדה בת 6, שנקברה בבית משפחתה ומכשירים מתקדמים סיפקו אות חיים ממנה, אך בסופו של דבר הפסיק את החיפושים לאחר שאבדו הסיכויים לחלצה בחיים. צוות שני הוזעק בסביבות השעה 16:00 (זמן מקומי) על-ידי צוותים ממדינות אחרות לבניין האוניברסיטה בדרום העיר.

 

רעש האדמה בהאיטי - כל העדכונים ב-ynet:

 

הישראלים הצטרפו לצוותים מניקרגואה, אורגוואי, ונצואלה ורוסיה שנמצאים מסביב לבניין האוניברסיטה, מבנה בן ארבע קומות שקרס. בין הקומה הראשונה לשנייה היו שני לכודים - גבר ואישה. "בני משפחה של השניים היו מסביב. כשהגענו, הגבר כבר חולץ. האשה היתה עדיין לכודה, ושם נתבקשנו לעזור", סיפר המחלץ רב־סרן אמיר בן־דוד.

 

זהו היום האחרון למאמצי החילוץ של הצוות הישראלי. שישה ימים לאחר רעש האדמה, זו ההזדמנות האחרונה למצוא מישהו שאולי שרד. הצוות הוציא את הציוד המתוחכם שלו, והתחיל להרים גושי הריסות. העבודה נעשית בזהירות אך בזריזות. מחד, יש חשש שהמבנה יקרוס. מצד שני, אסור לבזבז זמן פן הלכודה לא תשרוד. החילוץ מצליח. מהפתח שיצרו המחלצים בבניין הם רואים את האשה ושולפים אותה החוצה.

 

צילום: AP

 

שני הניצולים, ככל הנראה סטודנטים, שרדו בין ההריסות במשך שישה ימים. למזלם, נוצרו מסביבם כיסי אוויר. המחלצים הגיעו אליהם לפני שאזל החמצן. "הם נראו שפופים, עם פצעים פתוחים. מאובקים לגמרי. האישה הצליחה לדבר, אמרה את שמה וסיפרה שהיא סטודנטית באוניברסיטה. שמנו לה חוסם עורקים, ואחר כך עשינו טיפול ראשוני של אינפוזיה והעברנו אותם לבית־החולים הישראלי. מצבה סביר, אבל לא בטוח שרגל שמאל שלה תשרוד. אני מקווה שהרופאים יצילו אותה", סיכם בן־דוד.

 

כשהסתיים החילוץ, מחאו התושבים המקומיים ידיים לצוות הישראלי: רב־סרן בן־דוד, מפקד בה"ד 16 אל"מ דדי שמחי, סרן שלומי בן־יאיר וסא"ל ד"ר באדר טריף.

 

אבי הילדה שאל: "תחזרו גם מחר?"

אך בביתה של לודס צ'אולרס בת ה-6 המזל לא האיר פנים. לאחר תשע שעות של עבודה תחת ההריסות, התברר כי לודס לא נמצאה. עד הרגע האחרון לא ויתרו המחלצים על הסיכוי למצוא את הילדה, ולכמה רגעים אף האמינו שהצליחו לראות אותה. המחלצים פערו חור קטן, ודרכו הכניסו מצלמה אופטית לתוך החלל האחרון שנותר. דורון זיו הסתכל על מה שנראה היה כילדה קטנה, אך התברר כבובה.

 

"פתאום אני רואה ילדה ואני צועק תרחיבו את החור תרחיבו את החור", אמר ניר חזות. " זה היה במקום שבו כבר חשבנו שתהיה שם רק פסולת ואבק ולא האמנו שעוד יהיה שם חלל, אחרי ששברנו את החור ראינו חלל ענק והיינו בטוחים שאין שם כלום", סיפר דורון זיו . לבסוף התברר שמה שקלטה המצלמה הייתה בובה, אותה בובה הקפיצה את התקווה בליבם של המחלצים והם צעקו "מהר פרמדיק, תביאו לכאן את הפרמדיק".


הכניסה לבית החולים הישראלי (צילום: AP)

 

הפרמדיק והרופא הגיעו למטה ונכנסו לתוך המנהרה שחפרו המחלצים אולם כשהגיעו לשם התברר כי מדובר בבובה ולא בילדה. "כשראיתי אותה כבר הייתי ממש משוכנע שזו הילדה, וכמעט שברתי הקיר עם הראש מרוב התרגשות, נורא רציתי להאמין שהיא תהיה שם", אמר דורון זיו. כשסיימו המחלצים לסרוק את החדר האחרון הם החלו לפרק את הציוד ולהעלות אותו בחזרה למעלה.

 

אביה של הילדה שעמד כל העת בחוץ הסתכל וליווה במבטו כל אחד מהמחלצים הנושאים את כליהם. "אני לא יודע מה לעשות עכשיו", אמר האב בחוסר אונים." כשחזות עבר לידו שאל אותו האב "האם תחזרו לכאן מחר?" וניר אמר "לא, לצערי לא מצאנו כלום, אבל ניסינו, ניסינו הכל.

"כן, ראיתי" אמר האב. "אני מצטער" אמר לו ניר. "זה בסדר" השיב האב. ברכב בדרך חזרה לבסיס הצבאי בו ממוקם בית החולים אמר ניר "זה היה הדבר הכי קשה לדבר עם האבא. זה לא נתפס כמה מאות אלפי אנשים מתו ככה, במוות אכזרי כזה".

 

החילוץ בבית התנהל בתנאים קשים במיוחד. בשעתיים האחרונות של החילוץ החלה האש שבערה שם להתפשט והצוות נאלץ לפעול בשתי חזיתות. צוות אחד עסק בכיבוי האש וצוות אחר בחיפושים אחר הילדה. כל פעולת החילוץ התבצעה תחת רמת סיכון גבוהה מאוד, ובמהלך החיפושים הורגשו פעמיים רעידות משנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחלצים ישראלים בהאיטי
צילום: AP
בית החולים הישראלי
צילום: AP
הכלב הריח
צילום: דובר צה"ל
מומלצים