שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מגיע לכם כסף: המדריך המלא לזכויות חולי סרטן

  מרבית חולי הסרטן עסוקים בעיקר במאבק קיומי, כשהכוחות הנפשיים מוקדשים למלחמה במחלה, ולהחלמה ממנה. רבים אינם מודעים לכך שהמדינה מקנה להם זכויות עקב מחלתם - מקצבה, דרך שירותים מיוחדים ועד פטור ממס הכנסה. המדריך המלא לזכויות החולה - כתבה ראשונה בסדרה

  אין ספק כי העידן המודרני מאופיין בתחלואה הולכת וגדלה, בפרט כאשר מדובר במחלת הסרטן. הטכנולוגיה המתקדמת אומנם מאפשרת לרפואה לתת מענה טוב יותר מבעבר, אולם חולי הסרטן עדיין מוצאים את עצמם פעמים רבות חסרי אונים. מצבם הרפואי הירוד וההתמודדות עם הטיפולים השונים שהם מקבלים הופכים אותם לא אחת לשבר כלי, הכנסתם יורדת והם מתקשים לתפקד באופן מלא.

   

  עם גילוי המחלה, רבים מחולי הסרטן ממוקדים בתהליך הריפוי. חייהם סובבים סביב רופאים וטיפולים. הכוחות הנפשיים מצומצמים ומכוונים בעיקר למלחמה במחלה ובתהליך ההחלמה. לכן לא מפתיע כלל לגלות כי חולי סרטן רבים אינם מודעים לזכויות המגיעות להם עם גילוי המחלה, במהלך הטיפולים שהם מקבלים ואף לאחר החלמתם. מהביטוח הלאומי עד לקרן הפנסיה: מהם הזכויות המגיעות לפי חוק לחולי הסרטן?

   

  זכויות בביטוח לאומי

  קצבת נכות כללית

  חולי סרטן שטרם הגיע לגיל המזכה בקצבת זקנה זכאים לקצבת נכות כללית, זאת במידה ונפגע כושר השתכרותם. על מנת להקל על חולים אשר מקבלים טיפולים אונקולוגים, המוסד לביטוח לאומי בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן הפיקו טופס

   רפואי מיוחד שאותו אמור למלא הרופא האונקולוג. טופס זה עשוי להקל בתהליך קבלת הזכאות לגמלת נכות ובמקרים מסוימים לחסוך את הצורך להתייצב בפני הוועדה.

   

  בדרך כלל חולי סרטן יקבלו קצבה מלאה לתקופה זמנית, ולאחר סיום הטיפולים בהתאם למצב יקבע ביטוח לאומי האם להפסיק את הקצבה, או האם להמשיכה באופן חלקי או מלא.

   

  בתקופה בה החולה זכאי לקצבה מלאה הוא זכאי גם להטבות נוספות כגון הנחה בארנונה.

   

  קצבת שירותים מיוחדים

  במסגרת הזכאות לגמלת נכות כללית ניתן לקבל תוספת ל"שירותים מיוחדים". זכאות זו נבחנת על פי הזדקקותו של הנכה לעזרה בתפקוד יומיומי והתלות שלו בזולת. חולי סרטן המקבלים טיפולים כימיים זכאים בדר"כ לתוספת "שירותים מיוחדים". תוספת זו אינה תלויה בהכנסות ולכן גם במצבים בהם לא נפגע כושר ההשתכרות, ניתן לבקש תוספת ל"שירותים מיוחדים".

   

  כדאי לזכור כי גמלת שירותי מיוחדים לא ניתן לתבוע יותר מ-6 חודשים רטרואקטיבית ולכן במידה והחולה התמהמה בהגשת התביעה לאחר גילוי המחלה, הוא לא יוכל לקבל את הגמלאות בדיעבד. כפי שציינו, מרבית החולים עסוקים בתקופה זו בעיקר במלחמתם הקיומית ועל כך, לצערנו, הם לעיתים "נענשים". 

   

  קצבת נפגעי עבודה

  לעיתים מתפתחת מחלת הסרטן על רקע עיסוק או מקצוע כתוצאה מחשיפה במהלך העבודה לגורמים המוכרים או החשודים כמסרטנים. במקרים אלה חשוב ליזום פנייה למחלקת נפגעי עבודה בביטוח לאומי, במטרה להוכיח את הקשר הסיבתי בין המחלה לבין העבודה ובעקבות ההכרה בקשר הסיבתי, לקבל גמלת נכות מעבודה. גובה הקצבה מחושב בהתאם לשכר לפני גילוי המחלה ולאחוזי הנכות שנקבעו.

   

  עובד שהוכר כנפגע בעבודה ונקבעו לו אחוזי נכות זכאי לטיפול רפואי בחינם, שיקום מקצועי, פיצוי עקב אובדן כושר השתכרות ובמקרה של פטירה כתוצאה מהמחלה המוכרת יהיו זכאים שאריו לגמלת תלויים בנפגע עבודה.

   

  ידועים מקרים בהם הכיר הביטוח הלאומי בסרטן העור כתוצאה מחשיפה לשמש, סרטן הדם כתוצאה מחשיפה לקרינה ואזבסטוזיס/מזוטליומה על רקע חשיפה לסיבי אסבסט. בכל מקרה של מחלה רצוי לבחון את הקשר לעבודה, כיוון שבדרך כלל הקצבה המתקבלת גבוהה בהרבה מקצבת נכות כללית.

   

  זכויות במס הכנסה

  חולי סרטן יהיו זכאים לפטור ממס הכנסה. הזכאות לפטור היא לחולים אשר דרגת נכותם היא מעל 90%. חולים המקבלים טיפולים אונקולוגיים, חולים הסובלים ממחלה מפושטת או חולים שעברו ניתוח עקב גידול סרטני יהיו זכאים לפטור ממס הכנסה לתקופה זמנית. חשוב לדעת כי נכות שנקבעת למשך עד חצי שנה אינה מקנה פטור, כאשר מדובר בנכות אשר נקבעת למשך חצי שנה ועד שנה - הפטור הוא עד כ- 60,000 שקלים של הכנסה שנתית, ואילו נכות מעל שנה מקנה פטור של כ-500,000 שקלים להכנסה לשנה.

   

  מאחר וההבדלים בתקופת הזכאות משפיעים גם על גובה הזכאות במרבית המקרים רצוי לבקש מהוועדה הרפואית לבדוק מהי הנכות המשוקללת לצמיתות. התייחסות לכלל הליקויים עשויה להגיע לנכות משוקללת מעל 90% ולהקנות פטור ממס הכנסה לצמיתות.

   

  עצות מעשיות:

  1. אם אתה או קרוב משפחה סובל ממחלה אונקולוגית יש לברר את זכויותיכם עקב המחלה. למרות העומס הגדול בחייכם בשלב זה, אסור להתמהמה, שכן חלק מהזכויות לא ניתן לקבל רטרואקטיבית.

   

  2. אם עקב המצב הרפואי אינך מסוגל לפנות בעצמך ניתן להסתייע בקרוב משפחה אשר יפנה במקומך.

   

  3. מחלה אונקולוגית יכולה להיות גם "תאונת עבודה" אם התפתחה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים בעבודה.

   

  זכויות בחברות הביטוח וקרנות הפנסיה  

  בישראל חיים כיום כ-200,000 חולי סרטן. מעבר לזכויותיהם מכוח חוק הביטוח הלאומי ופקודת מס הכנסה ולחלקם זכויות

   בחברות ביטוח וקרנות פנסיה.

   

  זכויות מגורמים אלו קיימות למי שרכש ביטוח ו/או פנסיה, כשאחת מטרות ביטוחים אלו היא להבטיח את מצב הכלכלי של חולים.

   

  קצבת אובדן כושר עבודה

  זכויות נוספות המגיעות לחולי סרטן מעוגנות במסגרת תביעות מול חברת הביטוח. לבעלי פוליסת חיים הכוללת כיסוי בגין אובדן כושר עבודה אשר השתכרותם נפגעה עקב מחלת הסרטן או הטיפולים בעקבותיה, זכאים לתבוע פיצוי מחברת הביטוח. גובה הגמלה המקסימאלית הוא 75% מהשכר.

   

  ברוב המקרים, עם גילוי המחלה ובזמן הטיפולים, חברות הביטוח מאשרות פיצוי בגין אובדן כושר עבודה, אך מייד בתום הטיפולים חברות הביטוח טוענות כי החולה מסוגל לשוב לעבודתו. בשלב הזה חשוב להעריך מחדש את מצבו של החולה הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית על מנת לבחון באופן אובייקטיבי את השפעת הטיפולים על היכולת לחזור לעבודה. כידוע חלק מן החולים האונקולוגים סובלים מתופעות של חרדה ודיכאון עקב פחד מהישנות המחלה - תופעות שעשויות להגביל את כושר העבודה.

   

  ביטוח בריאות

  חולי סרטן בעלי ביטוח בריאות פרטי יכולים לקבל מחברת הביטוח שיפוי בגין תרופות, טיפולים וניתוחים שאינם כלולים בסל הבריאות. בשנים האחרונות אנו עדים לפיתוח תרופות חדשות לטיפול בסרטן המעי הגס, סרטן שד גרורתי וכו', מדובר בתרופות שעלותן יכולה להגיע לאלפי שקלים לחודש ואינן מסובסדות על ידי קופות החולים. כיום מרבית ביטוחי הבריאות כוללים כיסוי בגין תרופות אלו.

   

  גילוי מחלות קשות

  ביטוחים פרטיים עשויים לכלול כיסוי בגין גילוי מחלות קשות. חולי סרטן שרכשו כיסוי זה זכאים לתגמול חד פעמי שיכול להגיע עד כ- 500,000 שקלים. פיצוי זה מפורט בתנאי הפוליסה וחשוב לציין כי לא כל סוגי הסרטן נכללים בכיסוי זה.

   

  חברות הביטוח מציעות ביטוח סיעודי שנועד לפצות אנשים הזקוקים לעזרה בביצוע פעולות בסיסיות כגון רחצה, אכילה, הלבשה וניידות. חולי סרטן, בעיקר במהלך קבלת הטיפולים הכימיים, מתקשים בביצוע הפעולות המוזכרות ולכן זכאים במצבים אלה לפנות לחברת הביטוח ולקבל פיצוי בגין מצב סיעודי.

   

  פנסיית נכות

  מרבית העובדים שהפרישו כספים לקרן פנסיה זכאים גם לגמלת פנסיית נכות במקרה של אובדן כושר העבודה וזאת לאחר שמיצו את ימי המחלה הצבורים לטובתם במקום העבודה. הגמלה חודשית המקסימאלית היא בגובה 70% מהשכר בקרנות הפנסיה הישנות, ובקרנות הפנסיה החדשות יכולה הגמלה להגיע ל-75% מהשכר. פנסיית נכות משולמת לנכה שטרם הגיע לגיל הפרישה ובזמן קבלת הפנסיה הוא ממשיך לצבור את זכויותיו לפנסיית הזיקנה.

   

  חולי סרטן שמפסיקים לעבוד עקב התפרצות המחלה ובמהלך הטיפולים ואף אחריהם יכולים להגיש בקשה לפנסיית נכות.

   

  עצות מעשיות:

  1. על תביעות מול חברות הביטוח חלה התיישנות בתום שלוש שנים מקרות מקרה הביטוח.

   

  2. חולי סרטן העובדים או עבדו בארגונים גדולים לעיתים מבוטחים בביטוחים קולקטיביים אליהם הם צורפו באופן קבוצתי ולא פרטני, במקרה של מחלה עליהם לבדוק אילו ביטוחים חלים עליהם.

   

  3. סך הכך הפיצוי לו יהיה זכאי המבוטח בגין אובדן כושר עבודה שרכש לא יעלה על 75% משכרו בשניים עבר החודשים שקדמו למקרה הביטוח.

   

  הכותבת היא מנכ"ל המרכז למימוש זכויות רפואיות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הזכויות שמגיעות לכם מהמדינה
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים