שתף קטע נבחר

שמואל דנקנר זוכה בפרשת קרטל הגז

דנקנר הואשם בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בתקופה בה חברת דורגז היתה בבעלותו; ישראל אנגל, חשב סופרגז לשעבר, זוכה גם הוא בפרשה. דוד שזר, שכיהן כיו"ר דורגז, הורשע

איש העסקים הבכיר שמואל דנקנר (80) זוכה היום (ד') בבית המשפט המחוזי בירושלים מעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בפרשת קרטל חברות הגז. גם ישראל אנגל, חשב סופרגז לשעבר, זוכה. לעומתם, דוד שזר, שהיה יו"ר דורגז, הורשע.

 

 

על פי כתב האישום, שהוגש ב 2004, ארבע חברות הגז הגדולות במשק, דורגז, פז גז, אמישראגז וסופרגז, תיאמו מחירים, חילקו ביניהן לקוחות ומנעו בכך תחרות בשוק הגז הביתי. דור גז היתה באותן שנים בבעלות משפחת דנקנר, ושמואל דנקנר הואשם בעקבות סעיף בחוק ההגבלים העסקיים שעוסק באחריות נגזרת, לפיו אם תאגיד עבר עבירה, אחראי לה גם כל מנהל פעיל בתאגיד.

 

באמצעות עו"ד נוית נגב, טען דנקנר כי מבחינה מהותית לא עסק בניהול פעיל בדור גז, וזאת לעומת דוד שזר שהיה יו"ר ההנהלה, וצבי מור שכיהן כמנכ"ל. הרשות להגבלים עסקיים טענה, באמצעות עורכי הדין אסף מוזס ותומר דגני, כי על פי הפסיקה המבחן הוא מבחן ההשפעה, וכי מנהל פעיל אינו בהכרח מי שמעורב ברמה היומיומית בניהול החברה אלא מי שיכול היה למנוע את ביצוע העבירות, ודנקנר נכלל תחת הגדרה זו. לכך השיב דנקנר כי בחוקים שבהם רצה המחוקק להבהיר שדירקטור הוא מנהל פעיל - דאג לכתוב זאת מפורשות.

 

טענה נוספת שהעלה דנקנר היתה "הגנה מן הצדק", לפיה במאבק הגדול בענף הדלק מסוף שנות ה-80 היה דווקא הוא זה שהוביל את התחרות, לאחר שהקים את חברת דור אנרגיה, שהתחרתה בחברות הדלק, לבקשת שר האנרגיה דאז משה שחל. לטענת דנקנר היות והיה הלוחם הגדול בקרטלים במשך עשרות שנים, הרי העמדתו לדין באחריות לקרטל דווקא "פוגעת בעקרונות מהותיים של צדק והגינות".

  

השופט יצחק ענבר אמר לגבי דנקנר, לו יוחסה כאמור אחריות נגזרת כדירקטור, כי "דירקטור שכזה הוא לא מנהל פעיל. דירקטור שיודע הוא כן מנהל פעיל. לא הוכח מעל ספק סביר כי דנקנר ידע על הקרטל. כדי שאדם יהיה מנהל פעיל נדרשת זיקה אפקטיבית בינו לבין התחום שבמסגרתו נעשתה העבירה. במקרה זה אין הדבר כך".

 

לגבי אנגל אמר השופט ענבר: "מבחינה משפטית המעורבות של אנגל לא הופכת אותו לצד ולמבצע בצוותא. אמנם מדובר בנושא משרה בכיר, הגרעין הקשה של עדויות התביעה ועל רקע הכמות העצומה של הראיות, בולטת דלילות הראיות ביחס לאנגל. אין להוציא מכלל אפשרות כי תרומתו להסדרים היתה זניחה ובלתי אפשרית".

 

בעניינו של שזר, אמר השופט ענבר: "מאחר שמצאנו כי דורגז עברה עבירה כמפורט באישום השלישי, ובהינתן ששזר לא הוכיח כי לא ידע על העבירה וכי פעל למניעתה, יש להרשיע את שזר במיוחס לו על-פי אותו אישום". שזר הורשע כיוון שהיה צד להסדר כובל ומנהל בחבר בני אדם בו נעברה עבירה לפי חוק ההגבלים העסקיים. שזר יוצג בידי עוה"ד יוסי לוי, עופר קורלנדר וורד לוין ממשרד לוי מי-דן.

  

דנקנר הוא מהיחידים מ-19 הנאשמים בפרשה שבחר להילחם על חפותו, בעוד האחרים הגיעו להסדרי טיעון. האחרון שבהם היה המנכ"ל מור, ולכך קדמו הסדרי טיעון שהושגו עם חברות הגז ועם בכירי החברות שהורשעו בהסדר כובל, והוטלו עליהם קנסות אישיים בגובה מאות אלפי שקלים ועונשי מאסר קצרים, אותם המירו בעבודות שירות.

 

עורכות הדין נוית נגב וליזי שובל מסרו בתגובה: "אנחנו שמחות על הזיכוי ועל כך שבית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה דנקנר כדירקטור לא היה מנהל פעיל. שמואל דנקנר הקדיש את חיו למלחמה בקרטלים בתחום האנרגיה ולכן ההכרעה העקרונית בעניין חשובה לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שמואל דנקנר
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים