שתף קטע נבחר

יוסי שריד הפגין בשייח ג'ראח: להקיא מהמשטרה

גם השבוע נעצרו 20 פעילי שמאל בהפגנה בלתי חוקית בשכונה הערבית במזרח ירושלים. תושב יהודי נפצע קל מאבן. יו"ר מרצ לשעבר סיפר ל-ynet שמאז פרישתו לא היה באף הפגנה, "אבל יש כאן עסק עם ראש עיר שירושלים גדולה עליו בעשר מידות, וראש ממשלה שמושך כנוכל מאחורי החוטים"

ברקע הפסימיות של נשיא ארצות הברית לגבי האפשרות לחדש את התהליך המדיני, נמשך העימות על אחד המוקדים הבעייתיים ביותר של הסכסוך, שכונות מזרח ירושלים. כ-300 ערבים ופעילי שמאל, בהם גם השר לשעבר יוסי שריד, הפגינו אחר הצהריים (יום ו') כמדי שבוע בשייח ג'ראח, במחאה על התיישבות יהודית במקום. לפחות 20 מהם נעצרו. תושב יהודי נפצע קל מאבן.

 

מפגינים אחזו בשלטים "לשחרר את שייח' ג'ראח", שרקו במשרוקיות וקראו: "מתנחלים פחדנים, צאו מיד מן הבתים". אבן שהשליכו פגעה באחד התושבים, שטופל במקום. העצורים חשודים שניסו לפרוץ לבתי היהודים ולתקוף מתפללים שהגיעו לקבר שמעון הצדיק. ההפגנה שלא קיבלה אישור מהמשטרה נחשבת להתקהלות בלתי חוקית.


"בזכות המשטרה כל העולם יודע מה קורה פה" (צילום: רויטרס)

 

"אני עוקב אחרי המתרחש כאן כבר כמה חודשים ובעיקר קראתי וראיתי מה עוללה כאן המשטרה בשבוע האחרון", אמר ל-ynet יוסי שריד. "מדובר על מעצרים פרועים ושרירותיים.

 התמלאתי בחילה ורציתי להקיא. אתה יכול להקיא בכיור הפרטי שלך ואתה יכול להקיא בחברותא, ולכן באתי לכאן".

 

יו"ר מרצ לשעבר סיפר שכבר שנים ארוכות לא לקח חלק במחאה פעילה. "מאז שפרשתי לא השתתפתי באף הפגנה, למרות שמזמינים אותי מדי שבוע בשבוע. יש כאן לא מעט דברים שצריך להפגין נגדם. אני היום אזרח פרטי, אני מנסה להשתתף ולתרום את תרומתי", אמר.

 

הסיכוי לשנות את המגמה בעקבות המחאה, לטענת שריד, אינו רלוונטי. "אני לא שואל את עצמי את השאלה הזו. אני צריך לעשות את מה שמחובתי לעשות בלי שום קשר לסיכויים של המאבק. יש כאן עסק עם ראש עיר שירושלים גדולה עליו בעשר מידות, וראש ממשלה שמושך כנוכל מאחורי החוטים".

 

"לא ניתן למסע ההפחדה להצליח"

עוד הגיעו להפגנה יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג, חבר הכנסת מוחמד ברכה מחד"ש. ומנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, שנעצר בשבוע שעבר ליותר מ-24 שעות. היום הוא שוב ניצב בלב ההתקהלות. "כל ה-17 שנעצרו לשווא לפני שבוע, ואני בינהם, היו נחושים בדעתם לא לתת למסע ההפחדה הזה להצליח", הוא אמר. "משמרות המחאה בשייח ג'ראח אינן מאורגנות על ידינו והן במחאה על סילוקן של משפחות פלסטיניות שלבתיהן נכנסים מתנחלים.

 אנו מלווים את המחאה זה מספר שבועות על רקע ההתנכלויות הבלתי פוסקות והלא חוקיות של המשטרה שבפעולותיה פוגעת בחופש הביטוי".

 

במהלך ההפגנה ניגשו נציגים של המפגינים עם זר פרחים לרב-פקד אבי כהן, מפקד תחנת שלם, ו"הודו לו" על כך ש"בזכותו בכל העולם יודעים היום מה מתרחש בשייח ג'ראח".

 

מפגין נוסף, אבנר ענבר, אמר: "ההפגנות גדלות משבוע לשבוע, המשטרה מסיבה לא ברורה התחילה לעצור פה אנשים, לדעתנו מכיוון שהיא רואה את עצמה כזרוע של מפעל ההתנחלות במזרח ירושלים. האנשים מגיעים מכיוון שמדובר במאבק שהפך לסמל, והוא אחד החשובים היום בישראל במלחמה על שוויון וצדק".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים להפגין כל שבוע
צילום: AFP
המשטרה התערבה
צילום: AFP
מומלצים