שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארגוני הסביבה: לא להוזיל את תעריפי החשמל

הפורום הישראלי לאנרגיה: הורדת תעריפי החשמל כתוצאה מכניסת הגז טבעי תהיה זמנית בלבד והצרכנים ישלמו יותר בטווח הארוך. הביקושים יגדלו וכדי לתת להם מענה יקימו עוד תחנות כוח שמזהמות ופולטות גזי חממה

הודעת רשות החשמל על כוונה להוזיל את תעריפי החשמל - שכה הכעיסה את שר התשתיות עוזי לנדאו עד שדרש להדיח את יו"ר רשות החשמל אמנון שפירה - עוררה גם דאגה בקרב ארגוני הסביבה.

 

במכתב לשפירה קרא פורום האנרגיה הישראלי להימנע ממהלך של הוזלת תעריפי החשמל. לדבריהם, הדבר יגרור עלייה בביקושים לחשמל וצריכה מוגברת של חשמל, שתצריך בתורה מענה בדמות הקמת עוד תחנות כוח מזהמות. הפורום קרא להקפיא את ההורדה המתוכננת, ולהפנות את המשאבים שייחסכו לטובת פיתוח משק חשמל בר-קיימא, והקמת קרן לאומית להתייעלות אנרגטית. ארגוני סביבה דוגמת גרינפיס, מגמה ירוקה וארגון הגג - "חיים וסביבה" הצטרפו לקריאה.

 

הפורום ציין כי היעד שהציבה הממשלה בספטמבר 2008 הוא הפחתה של 20 אחוז מצריכת החשמל בשנת 2020, כדי לחסוך מיליארדי דולרים בעלויות משק החשמל. המקור הטבעי למימון המהלך הוא תעריפי החשמל, אך הפחתה של התעריפים עומדת בניגוד מוחלט ליעדי הממשלה.

 

"אין לטעות בירידה הזמנית בביקוש לחשמל שנרשמה בשנה החולפת; באם תתממשנה תחזיות הצמיחה לשנה הקרובה, צפוי הביקוש לחשמל לשוב ולזנק ולהגדיל בכך את סכנת המחסור בחשמל, שפגיעתו במשק עלולה להיות קשה", אמרה יעל פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה. "הגידול הצפוי בביקושים יחייב הקמת תחנות כח חדשות, שלהקמתן עלות כלכלית וסביבתית גבוהה. על מנת להימנע ממצב זה, על כלל הגופים במשק להרתם לצורך יישומה של תכנית לאומית להתייעלות אנרגטית...".

 

פארן ציינה כי יו"ר הרשות בעצמו הביע לאחרונה תמיכה במהלך של ייקור תעריפי החשמל באחוז, לטובת קרן ציבורית שתממן פרוייקטים להתייעלות אנרגטית במשק. "... מדוע לבלבל את הציבור ולהוזיל את החשמל בשביל להעלותו רק כעבור חודשים ספורים?".

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

נאור ירושלמי, מנכ"ל ארגון הגג "חיים וסביבה", ציין כי יש לנקוט פעולות המביאות ליתרון למשק כולו בטווח הבינוני והארוך. הפחתת תעריף החשמל היא ראייה קצרת טווח. "פרויקטים של התייעלות אנרגטית מקטינים את חשבונות החשמל בטווח הארוך, מייצרים תעסוקה בתחום האנרגיה, מקטינים את חשיפת המשק הישראלי לתנודתיות שווקי האנרגיה ומצמצמים את פליטות גזי החממה וגזים רעילים ממערך ייצור החשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים